افزایش دانش‌آموزان متقاضی 'صبحانه رایگان' در آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption یک‌پنجم دانش‌آموزان آمریکایی از تغذیه مناسب در خانه محروم اند

شمار دانش‌آموزان آمریکایی که در مدرسه صبحانه رایگان می‌گیرند، رو به افزایش است. بیشترین افزایش را منطقه پایتخت آمریکا داشته است.

صبحانه رایگان برای بهبود تغذیه کودکانی در نظر گرفته شده است که در خانه به طور پیوسته غذای کافی در دسترسشان نیست.

برآوردها نشان می‌دهد بیش از ۲۰ درصد از کودکان آمریکایی در این گروه قرار می‌گیرند.

در چهار سال گذشته، شمار دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و دبستانی که صبحانه رایگان می‌گیرند، بیش از دو میلیون بالا رفته و به ۱۳.۲ میلیون نفر رسیده است.

این آمار وزارت کشاورزی آمریکا است که بر برنامه صبحانه رایگان در مدرسه‌ها نظارت می‌کند.

به این ترتیب شمار این دانش‌آموزان در آمریکا حدود ۱۹ درصد بیشتر شده است.

این میزان در ناحیه کلمبیا، پایتخت آمریکا، ۷۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

مقامات نظارتی در پایتخت آمریکا می‌گویند علت این نرخ صعودی در آمریکا، افزایش مشارکت مدرسه‌ها در این برنامه است.

قانون "مدرسه سالم" که از چهار سال پیش در ایالات متحده اجرا می‌شود، از مدرسه‌های عمومی می‌خواهد به صبحانه رایگان دانش‌آموزان پیش‌دبستانی را در داخل کلاس‌های درس به آن بدهد.

طبق این قانون، صبحانه دانش‌آموزان سال‌های بالاتر باید به شیوه‌هایی توزیع شود به جز ارائه صبحانه در جایی مانند کافه‌تریا. در این باره مثلا توزیع بسته‌بندی‌شده صبحانه رایگان یا تعارف‌کردن آن روی میز چرخ‌دار در راهرو مدرسه پیشنهاد شده است.

ناظران اجرای این برنامه به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند این ایده‌ها باعث شده دانش‌آموزان کنار یکدیگر صبحانه رایگان‌شان را بخورند و بابت آن خجالت نکشند.

مقامات نظارتی دولت فدرال ایالات متحده همچنین می‌گویند عواملی مانند افزایش عرضه میوه‌ها و سبزیجات تازه در این وعده‌های صبحانه رایگان، در افزایش اقبال دانش‌آموزان به آنها موثر بوده است.

به گفته آنان، نتایج این طرح هم آشکار است چون بچه‌ها کمتر از گذشته سر کلاس چُرت می‌زنند.

با این حال واشنگتن‌پست، از روزنامه‌های معتبر آمریکا، یادآوری کرده است که افزایش ارائه صبحانه رایگان لزوما به معنی افزایش مصرف آن نیست.

بخش‌های نظارتی برای محاسبه میزان دورریز این طرح، اقدامی نکرده‌اند چون هزینه زیادی دارد. در این باره به مشاهدات آموزگاران و مدیران مدرسه‌ها اتکا شده است که می‌گویند دورریز این صبحانه‌ها هم رو به کاهش است.

طرح ارائه صبحانه رایگان در سال‌های اخیر منتقدانی هم در آمریکا داشته است که از جمله درباره کیفیت آن و تاثیرش بر سلامتی کودکان مانند افزایش وزن آنها ابراز نگرانی کرده‌اند.

مطالب مرتبط