اشغال پارلمان تایوان در اعتراض به معاهده تجاری با چین

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان سه شنبه شب مجلس تایوان را اشغال و از تخلیه آن خودداری کردند

صدها دانشجو و فعال سیاسی در تایوان در مخالفت با معاهده تجاری بین چین و تایوان، پارلمان این کشور را اشغال و در مقابل فشار پلیس برای تخلیه مجلس، مقاومت کردند.

این معترضان که سه شنبه (۱۸ مارس) به صحن پارلمان هجوم بردند، می گویند معاهده تجاری با چین، به ضرر تایوان است و اقتصاد کشور را در مقابل فشار چین در وضیعت آسیب پذیری قرار می دهد.

معاهده تجاری بین چین و تایوان ماه ژوئن ۲۰۱۳ (خرداد ۱۳۹۲) به امضا رسید ولی هنوز به تصویب پارلمان تایوان نرسیده است. بر اساس آن، دو کشور با سهولت بیشتری در بازارهای خدماتی و بازرگانی یکدیگر سرمایه گذاری خواهند کرد.

معترضان پس از اعلام خبر پایان یافتن بررسی مفاد معاهده در کمیته کارشناسی مشترک، وارد پارلمان شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از رهبران دانشجویان معترض نوشت: "این معاهده باید پس از بررسی دقیق و موشکافانه در پارلمان به تصویب برسد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان می گویند پارلمان باید معاهده را با دقت بررسی و موشکافی کند

مخالفان، دولت را به نادیده گرفتن قول خود برای بررسی بند به بند معاهده متهم کردند. خبرگزاری ملی تایوان روز چهارشنبه به نقل از ونگ جین پیونگ سخنگوی پارلمان تایوان نوشت که او خواستار "حفظ آرامش، تعقل و خویشتن داری" شده و امیدوار است این درگیری به شیوه صلح آمیز خاتمه یابد.

چین بزرگترین شریک بازرگانی تایوان است و روابط اقتصادی دو کشور در سالهای اخیر توسعه یافته است.

تایوان سال ۱۹۴۹ در پایان جنگ های داخلی در چین، از خاک این کشور جدا شد.

اولین گفتگوهای رسمی بین مقامات دولتی دو کشور اوایل سال جاری انجام شد و پیش از آن مذاکرات تنها از طریق سازمانهای نیمه رسمی دنبال می شد.

طی سالهای اخیر توافقنامه نامه های تجاری متعددی بین دو کشور امضا شده است، با اینحال بعضی نگرانند که همگرایی و پیوندهای اقتصادی بیشتر بین دو کشور، به ضرر تایوان باشد.

خبرگزاری ملی تایوان گفته است اشغال پارلمان بدون برنامه ریزی قبلی انجام شد و معترضان بیرون از ساختمان پارلمان تجمع کرده بودند.

مطالب مرتبط