نیروهای هوادار روسیه پایگاه نظامی اوکراین در کریمه را تصرف کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption نظامیان روسی بر نقاط مختلف کریمه مسلط شده اند

همزمان با تایید سند الحاق کریمه به روسیه توسط دادگاه قانون اساسی این کشور، نظامیان هوادار روسیه، پایگاه دریایی اوکراین در کریمه را اشغال کردند.

در همین حال جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به روسیه در مورد ادامه رویه کنونی هشدار داده است.

روز چهارشنبه، ۲۸ اسفند (۱۹ مارس) و یک روز پس از امضای سند الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، نظامیان هوادار روسیه به یک پایگاه نیروی دریایی اوکراین در این شبه جزیره حمله کرده و آن را به اشغال درآورده اند.

مقامات اوکراینی گفته اند که نیروهای روسی فرمانده واحدهای دریایی اوکراین را از این پایگاه منتقل کرده اند اما در مورد محل کنونی وی اطلاعی نداده اند.

به گفته آنان، یک پایگاه دریایی دیگر اوکراین در کریمه مورد حمله نظامی قرار گرفته است. در مورد تلفات احتمالی این حملات اطلاعی در دست نیست.

از زمان فروپاشی اتحاد شوروی و کسب استقلال اوکراین، طبق توافقی که با روسیه به عمل آمد، نیروی دریایی اوکراین و روسیه به طور مشترک از پایگاه های دریایی کریمه استفاده می کردند.

همزمان، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا که با هدف "دادن دلگرمی و ابراز همبستگی" به اروپای شرقی سفر کرده است، هشدار داده که اگر روسیه "به رویه کنونی" ادامه دهد، با انزوای روزافزون سیاسی و اقتصادی مواجه خواهد شد.

آقای بایدن که در لیتوانی به سر می برد گفت که ایالات متحده در کنار متحدان خود در حوزه دریای بالتیک ایستاده و به هر تهاجمی علیه یک عضو پیمان ناتو واکنش نشان خواهد داد.

پیشتر نخست وزیر بلغارستان گفت که احساس خطر کشورهای همسایه روسیه را در مورد خطر تهاجم نظامی آن کشور به خوبی درک می کند. وی در عین حال افزود که تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه به اقتصاد بلغارستان هم زیان می زند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عنوان پارلمان محلی کریمه تغییر یافته است

پیشتر، دادگاه قانون اساسی روسیه سند الحاق شبه جزیره کریمه به خاک این کشور را که روز گذشته بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و نمایندگان پارلمان محلی کریمه امضا شده بود قانونی دانست.

با اعلام رای دادگاه قانون اساسی، این سند برای رای‌گیری به پارلمان روسیه ارسال خواهد شد و پس از تصویب پارلمان و امضای رئیس جمهوری، به عنوان یک معاهده رسمی، جنبه قانونی خواهد یافت.

روز گذشته، آقای پوتین در سخنانی در اجلاس مشترک پارلمان روسیه، از جدایی کریمه از اوکراین و الحاق این سرزمین به روسیه دفاع کرد و اظهارات او با استقبال اکثر نمایندگان پارلمان مواجه شد. انتظار می رود لایحه الحاق کریمه به تصویب پارلمان برسد.

در خبری دیگر در همین زمینه، سرگئی اکسیونوف، نخست وزیر دولت محلی کریمه، گفته است که به وزیر دفاع و معاون نخست وزیر اوکراین اجازه ورود به کریمه داده نخواهد شد.

مقامات اوکراینی گفته اند در نظر دارند برای بازدید از "این بخش از خاک اوکراین" به کریمه سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، آقای آکسیونوف که در مسکو به سر می‌برد گفته است: "کسی در کریمه منتظر استقبال از مقامات اوکراینی نیست، کسی به آنان اجازه ورود نمی‌دهد و آنان به کشورشان بازگردانده خواهند شد."

همزمان، منابع اتحادیه اروپا اعلام کردند که رهبران و سران کشورهای عضو در نشستی در روز پنجشنبه، نحوه واکنش به اقدام روسیه در جدایی کریمه از اوکراین و انضمام این سرزمین به خاک روسیه را بررسی خواهند کرد. برخی کشورهای عضو اتحادیه خواستار وضع تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه شده‌اند.

وزیر خارجه روسیه الحاق کریمه را قانونی و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه را غیرقابل قبول دانسته است.

مطالب مرتبط