روسیه تحریم از سوی کشورهای غربی را 'غیر قابل قبول' توصیف کرد

حق نشر عکس AP
Image caption کری "تجاوز" به کریمه را محکوم کرده و لاوروف "جذب" این سرزمین را قانونی دانسته است

در حالیکه واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه ادامه دارد، وزیر خارجه این تحریم غرب را محکوم کرده است.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، در تماس تلفنی با جان کری، همتای آمریکایی خود، تحریم‌های وضع شده توسط کشورهای غربی در واکنش به جدایی کریمه از اوکراین غیرموجه و "غیرقابل قبول" دانسته است.

براساس این گزارش، آقای لاوروف ضمن دفاع از جدایی کریمه از خاک اوکراین و "جذب آن" در خاک روسیه گفته است "ساکنان کریمه منطبق با قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد، از حق انتخاب آزادانه خود استفاده کرده‌اند و روسیه این انتخاب را محترم می‌شمارد و می‌پذیرد."

همه‌پرسی جدایی کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه روز یکشنبه در این بخش از خاک اوکراین برگزار شد و در حالیکه اقلیت اوکراینی و تاتار ساکن کریمه عمدتا این همه‌پرسی را تحریم کرده بودند، اکثر قریب به اتفاق رای‌دهندگان، که از اکثریت روس‌تباران کریمه بودند، به پیوستن کریمه به روسیه رای دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پوتین رسما کریمه را به روسیه ملحق کرد

روز گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سند الحاق کریمه به روسیه را با نمایندگان اعزامی پارلمان جمهوری خودگردان کریمه امضا کرد و در سخنانی در پارلمان روسیه گفت که لایحه معاهده الحاق کریمه را برای بررسی و تصویب به زودی به پارلمان ارسال خواهد داشت و به این ترتیب، این سند جنبه معاهده قانونی خواهد یافت.

کشورهای غربی با استناد به اینکه همه‌پرسی در شرایط اشغال نظامی کریمه توسط نیروهای روسی یا شبه نظامیان طرفدار روسیه صورت گرفت و نحوه برگزاری آن با ضوابط بین‌المللی منطبق نبوده و با قوانین اوکراین مغایرت داشته است، نتیجه همه‌پرسی را غیرقانونی دانسته و تحریم‌هایی را علیه "تجاوز روسیه به خاک اوکراین" وضع کرده‌اند.

به گفته جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه این کشور بار دیگر "اقدام روسیه در تصرف کریمه" را غیرقانونی دانسته است. خانم پساکی گفته است "دولت آمریکا این تصرف را قابل قبول تلقی نمی‌کند و روسیه باید بداند که اقدام آن کشور بدون پی‌آمد نخواهد بود." سخنگوی وزارت خارجه در مورد این پی‌آمدها گفته است که "تحریم‌هایی جدید علیه روسیه در دست بررسی است و گزینه‌های مختلف همچنان برجاست."

حق نشر عکس AP
Image caption بسیاری از روس تباران کریمه از تصمیم پوتین به الحاق کریمه استقبال کردند

پیشتر، جان کری در سخنانی در مورد خطر تجاوز روسیه به مناطق شرقی، و عمدتا روس نشین اوکراین نیز هشدار داد و با یادآوری تجاوز آلمان نازی به لهستان که آغازگر جنگ دوم جهانی بود، افزود: "انضمام کریمه به روسیه اقدامی به اندازه کافی شنیع بوده است و اگر به گذشته نگاه کنیم و جنگ دوم و احساسات ملیگرایانه افراطی منجر به آن فاجعه را به خاطر آوریم، این عمل شنیع‌تر هم به نظر می‌رسد."

وزیر خارجه آمریکا همچنین به تجاوز نظامی اتحاد شوروی به چکسلواکی در سال ١٩٦٨ و اظهارات مقامات شوروی در آن اشاره کرد که گفته بودند اقدام نظامی چکسلواکی "در حمایت از مردم این کشور" صورت گرفته بود. وی گفت که آلمان نازی هم اشغال لهستان و مناطق دیگر را به همین شکل توجیه می‌کرد و افزود" باید پرسید مردم چکسلواکی و لهستان چه احساسی داشتند."

در همانحال، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، ضمن محکوم کردن "تجاوز روسیه و نقض تمامیت ارضی اوکراین" گفت که وضع تحریم‌هایی علیه روسیه را در نظر گرفته است. وی گفت ژاپن نمی‌تواند نسبت به تجاوز آشکار به حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یک کشور دیگر بی‌تفاوت بماند و دولت او در نظر دارد مذاکرات در مورد کاهش تشریفات صدور روادید برای اتباع روسی را فورا متوقف کند.

نخست وزیر ژاپن گفت اقدامات بیشتر علیه روسیه در اجلاس سران و رهبران هفت کشور صنعتی عضو گروه ٧ مورد بررسی قرار خواهد گرفت اما در این مورد توضیحی نداد. این اجلاس به دعوت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هفته آینده در لاهه، هلند، برگزار خواهد شد و دستور کار آن، واکنش مناسب به اقدام روسیه است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت اوکراین نظامیان روسی را به آغاز فاز نظامی علیه کشورش متهم کرد

تاکنون ایالات متحده و برخی کشورهای غربی تحریم‌هایی شامل ممنوعیت صدور روادید سفر و مسدود کردن اموال برخی مقامات و افراد نزدیک به دولت روسیه و دولت سابق اوکراین را به اجرا گذاشته و از امکان وضع تحریم‌های جدید سخن گفته‌اند.

در مقابل، مقامات روسی تهدید کرده‌اند که در برابر تحریم‌های غرب، واکنش نشان خواهند داد و نتیجه چنین اقدامی، به زیان کشورهای غربی خواهد بود. از جمله رئیس شرکت روسی روس‌نفت گفته است که تشدید تحریم‌ها "اوضاع را بدتر خواهد کرد، کمکی به حل بحران نخواهد کرد و در مجموع، غیرسازنده خواهد بود."

چند دولت دیگر هم از تحریم روسیه توسط غرب انتقاد کرده‌اند و از جمله نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، کشورهای غربی را متهم کرده است که "می خواهند روسیه را محاصره، آن را تضعیف و نابود کنند." ونزوئلا روابط نزدیکی با روسیه دارد و قراردادهای اقتصادی متعددی بین دو کشور امضا شده است.

عملکرد روسیه علیه اوکراین نگرانی‌هایی را نیز در کشورهای همجوار روسیه ایجاد کرده و روز گذشته اعلام شد که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، جهت دادن دلگرمی و ابراز همبستگی، به تعدادی از کشورهای اروپای شرقی سفر می‌کند. در همین مورد، نخست وزیر اوکراین در سخنانی، ضمن محکوم کردن اقدام روسیه، تاکید کرد که کشور او در صدد تهدید امنیت روسیه نبوده و در نظر نداشته با غرب پیمان نظامی منعقد کند.

در تحولی دیگر در همین مورد، روز گذشته گزارش شد که یک نظامی اوکراینی هنگام نگهبانی در یکی از پایگاه‌های نظامی آن کشور در کریمه، به ضرب گلوله مهاجمان ناشناس کشته شده است. نخست وزیر اوکراین نیروهای روسی مستقر در کریمه را مسئول این تهاجم دانسته و گفته است که بحران جاری "وارد فاز نظامی شده است."

مطالب مرتبط