اوکراین خود را 'آماده' خروج نیروهایش از کریمه می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشغال پایگاه دریایی یک روز پس از امضای سند الحاق کریمه به روسیه رخ داده است

رئیس اداره دفاع و امنیت اوکراین گفته است که این کشور در نظر دارد سربازان اوکراینی و خانواده هایشان را از کریمه خارج کند.

آندری پاروبی گفته است که قرار است این نیروها "سریعا" به خاک اصلی اوکراین بازگردانده شود.

آقای پاروبی در نشستی خبری همچنین اعلام کرد که قرار است از این پس شهروندان روسیه باید برای ورد به خاک اوکراین درخواست ویزا کنند.

او همچنین گفت اوکراین از مجمع کشورهای مشترک المنافع تحت رهبری روسیه خارج خواهد شد و به زودی خود را آماده مانور نظامی مشترک با بریتانیا و آمریکا می کند.

پیش از اعلام این خبر نیروهای هوادار روسیه دو پایگاه دریایی را از جمله مرکز فرماندهی نیروی دریایی اوکراین را به تصرف خود در آورده بودند.

اوکراین به مقامات طرفدار روسیه در کریمه سه ساعت (تا ساعت ۲۱ به وقت محلی، ۱۹ به وقت گرینویچ) مهلت داده تا فرمانده پایگاه نیروی دریایی تصرف شده را آزاد کنند، در غیر این صورت با واکنش شدیدی مواجه خواهند شد.

سرهی هایدوک، فرمانده پایگاه نیروی دریایی اوکراین با ورود صدها فرد مسلح طرفدار روسیه و تصرف این مقر در بندر سواستپول واقع در شبه جزیره کریمه به اسارت این نیروها در آمده است.

الکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین گفته است که این فرمانده نیروی دریایی، افراد نظامی و غیر نظامی که توسط رهبران کریمه به گروگان گرفته شده اند باید آزاد شوند.

اشغال این پایگاه دریایی یک روز پس از امضای سند الحاق کریمه به روسیه رخ داده است. نیروهای طرفدار روسیه، یک پایگاه دریایی دیگر اوکراین در غرب کریمه به نام "نوو زرن" را نیز تصرف کرده اند.

ایهور تنییوخ، وزیر دفاع همراه ویتالی یارما، معاون اول نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه به کریمه سفر کرند تا تنش سیاسی در این شبه جزیره را کاهش دهند. ولی بر اساس گزارش رسانه های اوکراینی به نقل از این دو وزیر، از ورودشان به کریمه جلوگیری شده است.

دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده بان کی مون عازم سفر به منطقه است. دبیرکل سازمان ملل قرار است روز پنج شنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و روز جمعه در کیف با رهبران دولت انتقالی اوکراین دیدارکند.

در همین حال دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است اتحادیه اروپا باید به روسیه "یک هشدار صریح الحن" بدهد. او همچنین افزوده است کشورهای گروه ۸ باید مسئله اخراج روسیه "در صورت برداشتن گامهای دیگر" را مورد بحث قرار دهند.

مطالب مرتبط