پلیس اف.بی.آی در یافتن هواپیمای مالزیایی کمک می‌کند

حق نشر عکس YouTube
Image caption این آخرین تصویر از خلبان پرواز مفقود شده است که دقایقی قبل از پرواز توسط دوربین‌های مداربسته تهیه شده است

کاخ سفید اعلام کرده پلیس اف.بی.آی به تحقیقات برای یافتن هواپیمای مسافربری که از ۱۲ روز پیش ناپدید شده است، به دولت مالزی کمک می‌کند. هنوز هیچ اثری از بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی که با ۲۳۹ سرنشین از کوآلالامپور عازم پکن بود یافت نشده است.

به نظر می‌رسد، کارآگاهان آمریکایی قرار است به دولت مالزی در ارتباط با احیای دوباره اطلاعات پاک شده از یک دستگاه شبیه‌ساز پرواز که در خانه یکی از دو خلبان پرواز ام.اچ. ۳۷۰ یافت شده، کمک می‌کنند.

گفته می‌شود یکی از خلبان‌ها تنها چند هفته پیش از پرواز، اطلاعاتی را از روی دستگاه شبیه ساز پرواز و کامپیوتر شخصی‌اش پاک کرده است.

با وجود این، هشام الدین حسین، سرپرست وزارت حمل و نقل مالزی تاکید کرده است تا زمانی که مدرکی مستدل یافت شود خلبانان پرواز ام.اچ. ۳۷۰ بی‌گناه و عاری از هرگونه اتهام‌اند.

همزمان عملیات تجسس که اکنون با مشارکت نیروهای ۲۶ کشور جهان اداره می‌شود، برای یافتن اثری از پرواز ام.اچ. ۳۷۰ که از روز هشتم مارس ناپدید شده، ادامه دارد.

پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، روز چهارشنبه (۱۹ مارس - ۲۸ اسفند) در بیانیه ای اعلام کرد که از طریق دفتر خود در مالزی با مقام های مسئول در کوآلالامپور در ارتباط است و در جریان تجسس برای یافتن هواپیمای مفقود شده به دولت مالزی کمک خواهد کرد. با این حال، اف.بی.آی اعلام کرده که از چگونگی این کمک و جزئیات آن گزارشی منتشر نخواهد کرد.

خبر کمک اف.بی.آی به مالزی را ه جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه تایید کرد.

در همین حال، اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا هم گفته دولت آمریکا هر کمکی که بتواند به مالزی می‌کند اما او فعلا درباره تئوری‌های مربوط به سرنوشت پرواز ام.اچ ۳۷۰ چیزی برای گفتن ندارد.

همزمان مالزی درحال کمک گرفتن از سازمان های حوادث هوایی و حمل و نقل آمریکاست.

یک مقام پلیس آمریکا به رویترز گفته مقام‌های مالزیایی داده‌های به دست آمده از دستگاه‌های شبیه‌سازِ پرواز خلبان و تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده کمک خلبان را در اختیار آنها گذاشته‌اند.

اما مقام‌ها تاکید کردند که هیچ تضمینی وجود ندارد که تحلیل‌های اف.بی.آی به سرنخ‌های تازه بیانجامد.

خالد ابو رئیس پلیس مالزی گفت که بعضی داده‌ها در دستگاه شبیه ساز پروازی که در خانه خلبان زهاری احمد شاه هست روز سوم فوریه (یک ماه و نیم قبل) پاک شده بود و محققان در تلاشند فایل‌های پاک شده را برگردانند.

خانواده‌های سرنشینان 'بی‌تاب' شده‌اند

همزمان با ادامه جستجوها برای یافتن این هواپیما، جلوگیری از گفت‌و‌گوی خانواده‌های مسافران مالزیایی این پرواز با خبرنگاران، خشم ونارضایتی آنها را تشدید کرد.

این خانواده‌ها روز چهارشنبه می‌خواستند با خبرنگاران چینی در خارج از محل نشست خبری روزانه در کوالامپور حرف بزنند اما نیروهای امنیتی مانع از این کار شدند و آنها را به بیرون هدایت کردند.

همچنین یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که می‌خواست با خانواده‌های معترضی که پلاکاردهایی در انتقاد از مقامات مسئول پرونده در دست داشتند گفتگو کند با زور هل داده شد.

در پایان این نشست خبری، جونا فیشر، خبرنگار بی‌بی‌سی که تلاش می‌کرد با خانواده ها گفتگو کند با سدی از ماموران پلیس مواجه شد.

با گذشت حدود دو هفته از ناپدید شدن پرواز ام.اچ ۳۷۰ که دو سوم مسافران آن اتباع چین بودند، اعضای خانواده مسافران می گویند "احساس ناکامی و سرخوردگی" می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط