'مجادله لفظی' آمریکا و روسیه بر سر اوکراین

حق نشر عکس AP
Image caption سامانتا پاور خطاب به روسیه: "یک دزد ممکن است با دزدیدن چیزی آن را در اختیار خود بگیرد اما این به معنای کسب حق مالکیت بر آن نیست"

در حالی که کیف آماده خارج کردن نیروهای نظامی خود از شبه جزیره کریمه می‌شود، نمایندگان آمریکا و روسیه در سازمان ملل متحد وارد "جدلی تازه" بر سر بحران اوکراین شدند. نماینده آمریکا روسیه را 'دزد' خطاب کرد و سفیر روسیه هم گفت تحمل شنیدن 'اهانت‌ها' را ندارد.

روز چهارشنبه (۱۹ مارس - ۲۸ اسفند) از هشتمین جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره بحران اوکراین گزارش شد ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد و سامانتا پاور، همتای آمریکایی او در "مجادله‌ای لفظی" به شدت از سیاست های یکدیگر در مواجهه با بحران اوکراین انتقاد کرده‌اند.

در این جلسه ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت: "دیروز یک اتفاق تاریخی روی داد و یک بی عدالتی تاریخی برطرف شد."

اما سامانتا پاور، همتای آمریکایی آقای چورکین در پاسخی تند گفت: "آمریکا مداخله نظامی روسیه در کریمه و الحاق آن به خاک این کشور را نمی پذیرد" و چنانچه روسیه به این اقدام ادامه دهد واشنگتن آماده است که در برابر آن اقدام کند.

خانم پاور همچنین گفته است "آنچه از روسیه به ذهن متبادر می‌شود، بزرگی و عظمت ادبیات غنی آن است اما آنچه اکنون از سفیر روسیه شنیدیم سنخیتی با تولستوی و چخوف نداشت... یک دزد ممکن است با دزدیدن چیزی آن را در اختیار خود بگیرد اما این به معنای کسب حق مالکیت بر آن نیست".

حق نشر عکس AFP
Image caption ویتالی چورکین در پاسخ به نماینده آمریکا: "خانم پاور با سخن از تولستوی و چخوف شروع کرد اما در آخر به لحنی چون رسانه‌های زرد و عامه‌پسند متوسل شد. شنیدن چنین اهانت‌هایی نسبت به کشورم کاملا غیر قابل قبول است

در پاسخ به این اظهارات، ویتالی چورکین، نماینده روسیه، خطاب به نماینده آمریکا گفت: "خانم پاور با سخن از تولستوی و چخوف شروع کرد اما در آخر به لحنی چون رسانه‌های زرد و عامه‌پسند متوسل شد. شنیدن چنین اهانت‌هایی نسبت به کشورم کاملا غیر قابل قبول است. اگر آمریکا همکاری خواستار همکاری روسیه بر سر بحران اوکراین است، خانم پاور باید نخستین کسی باشد که این موضوع را بفهمد."

وی اضافه کرد: "ما با دقت واکنش های کشورهای غربی را زیر نظر داریم که گویی نمی توانند خودشان را از حال و هوای دوران استعمارگری برهانند و هنوز می خواهند خواسته خود را به دیگران تحمیل کنند و اکنون که قمار ژئوپلتیک آنها در اوکراین به نتیجه ای دور از انتظارشان انجامیده، مضطرب شده‌اند."

رد و بدل شدن این مجادله لفظی همزمان با سفر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به مسکو صورت می‌گیرد که تلاش می کند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور را به یافتن راه حلی دیپلماتیک بر سر بحران اوکراین متمایل کند.

در همین حال، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است اتحادیه اروپا باید به روسیه "یک هشدار صریح الحن" بدهد. او همچنین افزوده است کشورهای گروه ۸ باید مسئله اخراج روسیه "در صورت برداشتن گامهای دیگر" را مورد بحث قرار دهند.

همزمان، در پی فشارهای کشورهای غربی بر روسیه در خصوص بحران اوکراین، یک دیپلمات ارشد این کشور گفته است که تنش میان روسیه و غرب ممکن است بر روی نقش روسیه در مذاکرات هسته ای ایران تاثیر بگذارد.

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه خبر داده است که مسکو نمی خواهد از قضیه ایران به عنوان اهرم استفاده کند ولی رفتار غرب شاید روسیه را به این سمت بکشاند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نوشته این موضع روسیه، جدی ترین تهدید به اقدام تلافی جویانه در مقابل آمریکا و اروپاست. آقای ریباکف نماینده روسیه در مذاکرات ۱+۵ با ایران است.

اوکراین از کریمه کنار می‌کشد

در تحولی دیگر، رئیس اداره دفاع و امنیت اوکراین گفته است که این کشور در نظر دارد سربازان اوکراینی و خانواده هایشان را از کریمه خارج کند.

آندری پاروبی گفته است که قرار است این نیروها "سریعا" به خاک اصلی اوکراین بازگردانده شود.

آقای پاروبی در نشستی خبری همچنین اعلام کرد که قرار است از این پس شهروندان روسیه باید برای ورد به خاک اوکراین درخواست ویزا کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشغال پایگاه دریایی یک روز پس از امضای سند الحاق کریمه به روسیه رخ داده است

او همچنین گفت اوکراین از مجمع کشورهای مشترک المنافع تحت رهبری روسیه خارج خواهد شد و به زودی خود را آماده مانور نظامی مشترک با بریتانیا و آمریکا می کند.

پیش از اعلام این خبر نیروهای هوادار روسیه دو پایگاه دریایی را از جمله مرکز فرماندهی نیروی دریایی اوکراین را به تصرف خود در آورده بودند.

اوکراین به مقامات طرفدار روسیه در کریمه سه ساعت (تا ساعت ۲۱ به وقت محلی، ۱۹ به وقت گرینویچ) مهلت داده تا فرمانده پایگاه نیروی دریایی تصرف شده را آزاد کنند، در غیر این صورت با واکنش شدیدی مواجه خواهند شد.

سرهی هایدوک، فرمانده پایگاه نیروی دریایی اوکراین با ورود صدها فرد مسلح طرفدار روسیه و تصرف این مقر در بندر سواستپول واقع در شبه جزیره کریمه به اسارت این نیروها در آمده است.

الکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین گفته است که این فرمانده نیروی دریایی، افراد نظامی و غیر نظامی که توسط رهبران کریمه به گروگان گرفته شده اند باید آزاد شوند.

اشغال این پایگاه دریایی یک روز پس از امضای سند الحاق کریمه به روسیه رخ داده است. نیروهای طرفدار روسیه، یک پایگاه دریایی دیگر اوکراین در غرب کریمه به نام "نوو زرن" را نیز تصرف کرده اند.

ایهور تنییوخ، وزیر دفاع همراه ویتالی یارما، معاون اول نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه به کریمه سفر کرند تا تنش سیاسی در این شبه جزیره را کاهش دهند. ولی بر اساس گزارش رسانه های اوکراینی به نقل از این دو وزیر، از ورودشان به کریمه جلوگیری شده است.

مطالب مرتبط