پلیس هاوایی خواستار مجوز قانونی رابطه کارآگاهان مخفی با روسپیان شد

حق نشر عکس Getty
Image caption پلیس هاوایی مشخص نکرده است که کارآگاهان مخفی این نیرو تا چه میزان از حربه رابطه با روسپیان برای شناسایی یا دستگیری تبه‌کاران استفاده می‌کنند

پلیس هاوایی می‌گوید از نهاد قانون‌گذار در این ایالت آمریکا خواسته به کارآگاهان مخفی اجازه قانونی داده شود که در حین عملیات و در صورت لزوم بتوانند با روسپیان رابطه جنسی برقرار کنند.

مقام های پلیس می‌گویند چنین مجوزی به کارآگاهان اجازه خواهد داد تبه‌کاران را شناسایی کنند و به دام بیندازند. اما فعالان حقوق بشر می‌گویند چنین رفتاری به زنان روسپی که خود قربانی تجارت جنسی شده‌اند، آسیب می‌رساند.

پلیس هاوایی مشخص نکرده است که کارآگاهان مخفی این نیرو تا چه میزان از حربه رابطه با روسپیان برای شناسایی یا دستگیری تبه‌کاران استفاده می‌کنند اما پیش‌نویس این لایحه هم اکنون به مجلس نمایندگان ایالت هاوایی تقدیم شده است و انتظار می‌رود به زودی در صحن مجلس سنای این ایالت هم مورد بررسی قرار گیرد.

در همین رابطه، کارل رودز، از نمایندگان دموکرات مجلس هاوایی به رسانه‌های محلی گفته است: "این یکی از آن نواحی تاریک و گل‌آلود (قانون) است. شخصا ضمن احترام به مقام های پلیس، خطاب به کارآگاهان توصیه می‌کنم امیدوارم شما با روسپیان رابطه جنسی برقرار نکنید."

این لایحه جدید در پی آن به مجالس قانون گذاری هاوایی تقدیم شد که ماده قانونی دیگری که اخیرا در مخالفت با روسپی گری ارایه شده بود، نیروهای مخفی پلیس را از برقراری رابطه جنسی با روسپیان منع می‌کرد.

اما کسانی چون ماج جری، از پلیس هانالولو، معتقد است که موارد قانونی مربوط به رابطه جنسی کارآگاهان مخفی و روسپیان باید محرمانه بماند چرا که اگر روسپیان بدانند که چنین معذوریتی برای پلیس‌ها وجود دارد، آن گاه خیلی زود نیروهای مخفی ما شناسایی خواهند شد و راه نفوذ آنها به شبکه‌های سازمان‌یافته تبه‌کاری مسدود می‌شود.

در برابر، فعالان مبارزه با قاچاق انسان می‌گویند قایل شدن چنین استثنایی برای نیروهای پلیس غیر ضروری است و می‌تواند اعتماد میان قربانیان قاچاق انسان و پلیس را از بین ببرد.

دریک مارش، از فعالان مبارزه با قاچاق انسان می‌گوید: "این کار (رابطه جنسی میان پلیس مخفی و یک روسپی) کمک زیادی به کار ضابط قضایی نمی‌کند و در عین حال یک ضربه روحی روانی دیگر هم به قربانی وارد می‌کند."

مطالب مرتبط