اسرائیل می‌گوید 'طولانی‌ترین' تونل مخفی در غزه را کشف کرده است

حق نشر عکس israel defense forces
Image caption شبه نظامیان فلسطینی، بارها از طریق تونل‌های زیر زمینی به خاک اسرائیل نفوذ کرده اند

ارتش اسرائیل می‌گوید یک تونل مخفی طولانی کشف کرده‌ است؛ تونلی که از زیر غزه به داخل خاک اسرائیل کشیده شده و به گفته مقام‌های نظامی این کشور، طولانی‌ترین تونل کشف شده تاکنون در این منطقه است.

سخنگوی ارتش اسرائیل ادعا کرده این تونل برای استفاده در مواقع "حمله به اسرائیل" حفر شده است اما شاخه نظامی حماس که کنترل نوار غزه را بر عهده دارد ضمن رد این ادعا اعلام کرده این تونل "جدید" نیست.

بلندی این تونل بیشتر از تونلی است که در ماه اکتبر گذشته ارتش اسرائیل گفته بود طولانی‌ترین دالان زیرزمینی (۱۷۰۰ متر) کشف شده بوده است.

شبه نظامیان فلسطینی، بارها از طریق تونل‌های زیر زمینی به خاک اسرائیل نفوذ کرده و در آنجا عملیات نظامی انجام داده‌اند؛ از جمله حمله‌ای که در سال ۲۰۰۶ به کشتن دو سرباز اسرائیلی و ربودن گیلاد شالیط، سرباز ارتش اسرائیل انجامید.

ارتش اسرائیل زمان شناسایی و کشف این تونل مخفی را اعلام نکرده اما مدعی شده این تونل به قصد حمله به شهروندان اسرائیلی ساخته شده است.

سرهنگ پیتر لرنر، از سخنگویان ارتش اسرائیل می‌گوید: "این تونل با هدف دسترسی مستقیم و تهدید اسرائیل حفر شده تا به 'تروریست‌های غزه' اجازه نفوذ و آسیب رساندن به اسرائیلی‌ها را بدهد."‌

ارتش اسرائیل اعلام کرده که هنوز در حال وارسی این تونل است که صدها متر در زیر زمین و در حد فاصل غزه و خاک اسرائیل کشیده شده است. با این حال، این مقام‌ها طول دقیق تونل را هنوز اعلام نکرده‌اند.

با وجود این، یک سخنگوی گروه عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، ادعای مقام های اسرائیلی را تکذیب کرده و گفته است: "هیچ پیروزی یا کشف اطلاعاتی از سوی 'دشمن' روی نداده و این یک تونل تازه نیست."

"این تونلی است که دو ماه پیش اسرائیل از وجود آن مطلع شد و پیکارجویان جهادی در حال بازسازی آن بودند."