ارتش کره جنوبی: کره شمالی ۳۰ موشک کوتاه‌برد پرتاب کرده

حق نشر عکس AFP PHOTO KCNA VIA KNS
Image caption کره شمالی اخیرا تعداد زیادی موشک کوتاه‌برد را آزمایش‌ کرده است ( عکس آرشیو)

مقام های کره جنوبی می گویند کره شمالی ۳۰ موشک کوتاه‌برد را به دریا پرتاب کرده است.

به گفته سخنگوی ستاد مشترک ارتش کره جنوبی این موشک ها از سواحل شرقی کره شمالی پرتاب شده‌اند.

طی سه هفته گذشته، کره شمالی تعداد زیادی موشک کوتاه‌برد را آزمایش‌ کرده است.

کره جنوبی پرتاب این موشک‌ها را تحریک‌آمیز و بالقوه خطرناک خوانده و خواستار توقف آنها شده است.

خبرنگاران می‌گویند کره شمالی به نشانه اعتراض به مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا دست به این آزمایش‌های موشکی زده است.

این مانور نظامی سالانه که عمدتا با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری انجام می‌شود، از یک ماه پیش آغاز شده و تا حدود یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

قبل از آغاز مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی، دولت کره شمالی مخالفت خود را با آن اعلام و تهدید کرده بود که در صورت برگزاری مانور، دیدار خانواده‌های جدا شده دو کره به تعویق خواهد افتاد.

گفته می‌شود در این مانور نظامی بیش از ۱۲ هزار و پانصد تن از نیروهای آمریکایی شرکت کرده‌اند.

آمریکا و کره‌جنوبی ماهیت تمرین‌های سالانه خود را "دفاعی" می‌دانند، اما پیونگ‌یانگ آن را اقدامی "تحریک‌آمیز" توصیف می‌کند.

کره شمالی فوریه سال ۲۰۱۳ برای سومین بار دست به یک آزمایش اتمی زد. این اقدام کره شمالی گسترش تحریم‌های سازمان ملل را در پی داشت.

با این وجود، حدود یک ماه پیش تعدادی از شهروندان کره‌ای که بعد از جدایی شمال و جنوب از یکدیگر دور افتاده بودند، با هم دیدار کردند.

بیش از یک صد نفر از شهروندان کره جنوبی که اکثرا افراد سالخورده و شاهد جنگ دو کره بودند، روز ۲۰ فوریه (اول اسفند) در کاروانی عازم مناطق شمالی شدند تا با اقوام خود دیدار کنند. بسیاری از این خانواده‌ها از حدود ۶۰ سال پیش موفق به دیدار یکدیگر نشده بودند.

مطالب مرتبط