ناظران بین‌المللی به اوکراین می‌روند

حق نشر عکس AFP
Image caption ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به مناطق شرقی و روس زبان اوکراین که اخیرا صحنه خشونت‌ بوده نیز خواهند رفت

اولین گروه ناظران بین‌المللی از سازمان امنیت و همکاری اروپا، (او اس سی ای) قرار است امروز (شنبه ۲۲ مارس، دوم فروردین) وارد اوکراین شوند.

روسیه ابراز امیدواری کرده که این ناظران به حل آنچه این کشور "بحران داخلی اوکراین" خوانده، کمک کنند.

ابتدا صد ناظر در اوکراین مستقر خواهند شد اما بعد، ممکن است تا چهارصد نفر دیگر نیز به این کشور اعزام شوند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا که روسیه، کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا همگی عضو آن هستند، روز جمعه با اعزام این ناظران به اوکراین موافقت کرد. این سازمان ۵۷ عضو دارد.

این ناظران به ۹ منطقه در اوکراین فرستاده خواهند شد. مناطق شرقی و روس زبان اوکراین که اخیرا صحنه خشونت‌هایی بوده نیز از جمله این مناطق است.

اما روسیه گفته است ناظران به شبه‌جزیره کریمه نخواهند رفت زیرا این شبه‌جزیره دیگر بخشی از اوکراین نیست.

هفته گذشته در کریمه رفراندوم ماندن این شبه‌جزیره به عنوان بخشی از خاک اوکراین یا پیوستن آن به روسیه برگزار شد. در این همه‌پرسی نزدیک به ۹۶ درصد رای‌دهندگان خواستار پیوستن کریمه به روسیه شدند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (جمعه ۲۱ مارس، اول فروردین) با امضای معاهده الحاق کریمه به خاک روسیه به آن رسمیت داد. آمریکا و اتحادیه اروپا همه‌پرسی و نتیجه آن را غیرقانونی می‌دانند.

جدایی کریمه از اوکراین در پی تحولات و ناآرامی های اخیر این کشور صورت گرفت.

ناآرامی‌های اوکراین در ماه نوامبر گذشته و زمانی آغاز شد که ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور برکنار شده این کشور، از امضای یک پیمان تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد.

حق نشر عکس RTRS
Image caption روسیه گفته است ناظران به شبه‌جزیره کریمه نخواهند رفت زیرا این شبه‌جزیره دیگر بخشی از اوکراین نیست

پس از آن در ماه دسامبر، معترضان اوکراینی که مخالف روسیه و خواهان نزدیکی به اتحادیه اروپا بودند، ساختمان شهرداری کیف، پایتخت، و میدان استقلال این شهر را اشغال کردند.

یک ماه پیش (۲۱ فوریه)، ۸۸ نفر در درگیری‌های کیف پایتخت اوکراین کشته شدند. روز بعد از آن، آقای یانوکوویچ از کشور گریخت، پارلمان اوکراین او را عزل کرد و خواهان برگزاری انتخابات شد.

هفته پس از آن (۲۷ و ۲۸ فوریه)، مردان مسلح طرفدار روسیه، ساختمان های اصلی را در کریمه اشغال کردند و بعد نیز پارلمان کریمه به ملحق شدن به روسیه رای داد و رفراندوم برگزار شد.

بخش عمده جمعیت کریمه روس تبار هستند.

شبه‌جزیره کریمه یک جمهوری خودمختار در اوکراین بوده. در سال ۱۹۵۴ حکومت اتحاد جماهیر شوروی به رهبری نیکیتا خروشچف که خود اوکراینی بود، شبه جزیره کریمه را به اوکراین هدیه داد.

پس از استقلال اوکراین در سال ۱۹۹۱، بوریس یلتسین، رییس جمهور وقت روسیه، موافقت کرد که شبه‌جزیره کریمه به عنوان بخشی از خاک اوکراین باقی بماند.

مطالب مرتبط