هواپیمای مالزی: چین دو هواپیمای نظامی برای یافتن اشیای شناور فرستاد

Image caption هنوز هیچ اثری از اشیای شناور پیدا نشده است

با پیوستن دو هواپیمای نظامی-تجسسی چین به گروه بین المللی جستجو در استرالیا، تلاش‌ها برای یافتن اشیای شناوری که گمان می‌رود باقیمانده بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی است، تقویت شده است.

همزمان جستجوها برای یافتن اثری از پرواز ام.اچ. ۳۷۰ مالزی وارد هفته سوم شده است.

این دو هواپیمای نظامی چینی روز شنبه (۲۲ مارس - دوم فروردین) به سمت شهر پرت، در غرب استرالیا پرواز کردند تا به تیم بین المللی تجسس که متشکل از نیروهای ۲۶ کشور جهان هستند بپیوندند و آبهای جنوب اقیانوس هند را جستجو کنند.

پس از آن که نخست وزیر استرالیا از شناسایی اشیایی شناور توسط ماهواره‌ها در آبهای اقیانوس هند خبر داد، فاز تازه ای از تجسس‌ها در این منطقه آغاز شده و اکنون وارد روز چهارم خود شده است.

این دو هواپیما پیش‌تر در مالزی مستقر شده بودند و تمرکز آنها بر آبهای دریای جنوبی چین بود. اما با مشاهده اشیای شناور که طول آنها تا ۲۴ متر گزارش شده، چین آنها را برای ملحق شدن به تیم جستجوگر اقیانوس هند، به استرالیا اعزام کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بیش از دو سوم مسافران این پرواز چینی‌اند

هم اکنون شش هواپیمای دیگر هم در پایگاهی در شهر پرت استرالیا مستقر شده اند که در اقیانوس هند منطقه‌ای به وسعت کشور دانمارک را جستجو می‌کنند.

با وجود این، هنوز هیچ اثری از اشیای شناور و هر گونه شیی که بتوان آن را به هواپیمای مالزیایی مفقود شده نسبت داد، پیدا نشده است.

دو گروه از ماهواره‌ها، در چند روز اخیر تصاویری از اشیای شناور ثبت کرده اند که گمان می‌رود به بویینگ ۷۷۷ مالزیایی تعلق دارد.

هواپیمایی که سه هفته پیش با ۲۳۹ سرنشین کوآلالامپور را به مقصد پکن ترک کرد اما هیچ گاه وارد آسمان چین نشد.

بیش از دو سوم مسافران این پرواز چینی‌اند و به همین علت، چین بخش مهمی از عملیات تجسس را بر عهده گرفته تا شاید بتواند هر چه زودتر پاسخی برای صدها خانواده چشم انتظار مسافران این پرواز پیدا کند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط