بحران اوکراین: یاران پوتین در فهرست تحریم‌های تازه آمریکا

حق نشر عکس RTRS

اولین بخش از تحریم های آمریکا،علیه آن دسته از مقامات ارشد روسیه در پارلمان و دولت این کشور بود که با موضوع الحاق کریمه به روسیه به نحوی ارتباط داشتند.

اشخاصی که مشمول تحریم های جدید آمریکا شده اند، کسانی هستند که ارتباط نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دارند از جمله شماری از قدیمی ترین دوستانش، همکارانی که سابقه آشنایی شان با وی به ایامی که در سن پترزبورگ بود برمی گردد و گروه موسوم به سیلوویکی، که مقاماتی اند که با امور دفاعی، امنیتی یا جاسوسی سر و کار داشته وبا وسواس آقای پوتین در مورد امنیت ملی شریکند.

کسانی که نبودن نامشان در لیست تحریم شدگان جالب توجه است، مقامات ارشد اقتصادی روسیه-دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه و مدیران اجرایی شرکت های بزرگ نفت و گاز روسنفت و گازپروم هستند.

اعضای حلقه یاران نزدیک آقای پوتین:

گنادی تیمچنکو

حق نشر عکس Reuter

نشریه فوربز، که هر سال فهرست ثروتمندترین افراد جهان را منتشر می کند، ثروت آقای تیمچنکو را ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تخمین می زند. اوکه از دوستان دیرینه آقای پوتین است، موسس کمپانی گانور، یکی از بزرگترین شرکت های مستقل در تجارت کالاست که در بازارهای نفت و انرژی فعالیت می کند. او همچنین رئیس یک باشگاه هاکی در سن پترزبورگ است. وزارت خزانه داری آمریکا می گوید آقای پوتین در شرکت گانور سرمایه گذاری کرده و ممکن است به دارایی این شرکت دسترسی داشته باشد.

برادران روتنبرگ

حق نشر عکس BBC World Service

آرکادی روتنبرگ، از مدت ها قبل دارای مناسبات شخصی با آقای پوتین است. هر دو نفر در ایام جوانی عضو یک باشگاه جودو در سن پترزبورگ بودند. بوریس برادر کوچکتر آرکادی، مانند گنادی تیمچنکو به ورزش هاکی روی یخ، علاقمند است. وزارت خزانه داری آمریکا می گوید برادران روتنبرگ با دریافت قراردادهایی به ارزش ۷ میلیارد دلار برای بازی های المپیک سوچی و نیز شرکت گازپروم، غول انرژی که تحت کنترل دولت است، توانسته اند پروژه های مورد علاقه آقای پوتین را به اجرا درآورده و از این طریق ثروت شخصی خود را دو و نیم میلیارد دلار افزایش دهند.

یوری کوالچاک

حق نشر عکس BBC World Service

این شخص، بزرگ ترین سهامدار بانک روسیه و یکی از ۱۰۰ فرد ثروتمند این کشور است. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، او همچنین بانکدار شخصی مقامات ارشد فدراسیون روسیه از جمله آقای پوتین است. وی از مشاوران نزدیک آقای پوتین است و از او به عنوان یکی از "صندوق داران" آقای پوتین یاد می شود.

بانک روسیه

این بانک، هفدهمین بانک بزرگ روسیه است و دارایی هایش حدود ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود. خزانه داری آمریکا این بانک را "بانک شخصی" مقامات ارشد روسیه می داند. از جمله سهامداران این بانک، دوستان نزدیک آقای پوتین هستند که با اوزرو داچا، یک شرکت تعاونی مرموز مرتبط هستند. این شرکت که خانه های ییلاقی در ساحل دریای دریاچه کومسومولسک، می سازد در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و هشت عضو اصلی اش در دوره ریاست جمهوری آقای پوتین بسیار ثروتمند شدند. نام بسیاری از اعضای این شرکت در فهرست تحریم شدگان دیده می شود.

ولادیمیر یاکونین

حق نشر عکس BBC World Service

آقای یاکونین از دوستان قدیمی ولادیمیر پوتین است و از دهه ۱۹۹۰ یکی از اعضای شبکه پر سابقه سن پترزبورگ آقای پوتین و نیز شرکت تعاونی داچاست. در سال ۲۰۰۵، وی سمت ریاست راه آهن روسیه را عهده دار شد. به گفته خزانه داری آمریکا، آقای یاکونین مرتبا با آقای پوتین درمورد مسائل مرتبط با شرکت راه آهن دولتی روسیه مشورت کرده و او را در بسیاری از سفرهای داخلی و بین المللی همراهی می کند. وی همچنین مسوول پروژه های بزرگ ساختمانی برای المپیک زمستانی سوچی بود.

ولادیمیر کوژین

حق نشر عکس BBC World Service

آقای کوژین، از سال ۲۰۰۰، رئیس امور اداری بوده و بر یک پرسنل ۶۰هزار نفری، بیش از ۱۰۰شرکت و نهاد دولتی از جمله کاخ کرملین و سایر ساختمان های دولتی و حدود ۴هزار دستگاه خودرو نظارت دارد.

ویکتور ایوانف

حق نشر عکس BBC World Service

آقای ایوانف، از ماموران سابق ک-گ-ب و معاون اف-اس-بی یا سرویس امنیت فدرال روسیه، از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین است. هنگامی که آقای پوتین شهردار سن پترزبورگ بود آقای ایوانف سمت رئیس دفتر او را داشت. وی در حال حاضر مدیر اداره کنترل مواد مخدر فدرال و عضو شورای امنیت فدراسیون روسیه است. ویکتور ایوانف، همچنین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴، معاون اداره فدراسیون روسیه و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، دستیار رئیس جمهور بوده است.

ایگور سرگون

در سال ۲۰۱۱ آقای سرگون رئیس سرویس اطلاعات نظامی روسیه بود. وی همچنین معاون رئیس ارتش روسیه است.

آلکسی گروموف

وی معاون اول رئیس دفتر اجرایی رئیس جمهور است.

آندری فورسنکو

آقای فورسنکو، که قبلا وزیر آموزش و علوم روسیه بود، در سال ۲۰۱۲ به سمت مشاور رئیس جمهوری منصوب شد. او یکی از اعضای شرکت تعاونی اوزرو داچا، بود. وزارت خزانه داری آمریکا می گوید وی جزو حلقه یاران پوتین نیست ولی از متحدان او محسوب می شود.

سرگئی میرونوف

حق نشر عکس BBC World Service

وی یکی از اعضای شورای دومای دولتی و کمیته دومای دولتی در امور مسکن و رهبر جناح روسیه منصف، در مجلس سفلای پارلمان روسیه است. او در بحران کریمه نقش کلیدی داشته است.

ویکتور اوزرف

وی رئیس کمیته امنیت و دفاع در شورای فدراسیون، مجلس علیای پارلمان روسیه است.

ولادیمیر دژابارف

آقای دژابارف، معاون اول رئیس کمیته امور بین المللی در شورای فدراسیون است.

یوگنی بوشمین

معاون رئیس شورای فدراسیون

نیکولای ریژکف

سناتور شورای فدراسیون

سرگئی ژلزنیاک

معاون رئیس مجلس سفلای پارلمان روسیه یا دومای دولتی

آلکساندر توتونف

عضو کمیته فرهنگ، علوم و اطلاعات در شورای فدراسیون

اولگ پانته لیو

معاون اول رئیس کمیته امور پارلمانی

سرگئی ناریشکین

عضو شورای امنیت ملی و نیز حزب حاکم روسیه متحد

مطالب مرتبط