ترکیه یک هواپیمای جنگنده سوری را سرنگون کرد

لحظه سقوط حق نشر عکس na
Image caption جنگ سوریه گاه از مرزها سرازیر می شود

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفته است که نیروهای مسلح کشورش یک جنگنده سوری را که وارد حریم هوایی ترکیه شده بود هدف قرار داده و سرنگون کرده اند.

نخست وزیر ترکیه پس از تبریک به نیروی هوایی کشورش خطاب به دولت سوریه گفت: "اگر به حریم هوایی ما تجاوز کنید با پاسخ محکم ما روبرو خواهید شد."

فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده است که پس از ورود دو جنگنده میگ ۲۳ سوری به داخل حریم هوایی ترکیه و بی اعتنایی به هشدارهای داده شده، جنگنده های اف-١٦ ترکیه وارد عمل شده و یکی از جنگنده های سوری را سرنگون کرده اند.

اما دولت سوریه اقدام ترکیه را یک تجاوز آشکار خوانده و گفته است که هواپیماها در حریم هوایی سوریه مورد حمله قرار گرفته اند.

سرنگونی این جنگنده در منطقه ای روی داده است که صحنه نبرد بین شورشیان و ارتش سوریه برسر کنترل یک گذرگاه مرزی است که به لاذقیه، منتهی می شود.

پیشتر، وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه ای ترکیه را متهم کرده بود که با اقدامات تجاوز گرایانه نظامی در نوار مرزی سوریه طی دو روز گذشته، در وقایع جاری سوریه دخالت می کند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که خلبان این جنگنده توانسته است با چتر نجات فرود آید.

لاذقیه یک پایگاه اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است.

درگیری های شدیدی از روز جمعه بین شورشیان و ارتش سوریه در این منطقه جریان داشته است.

ترکیه و سوریه حدود ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

از سال ۲۰۱۱ زمانی که اعتراضات در سوریه شروع شد و بعد به جنگ داخلی کشیده شد، ترکیه از مخالفان در سوریه حمایت کرده است.

توپخانه ترکیه اواخر ۲۰۱۲ پس از سقوط یک جنگنده ترکیه در حمله سوریه، به سوی این کشور شلیک کرد.

ترکیه سپتامبر سال گذشته هم گفته بود که یک هلی کوپتر سوری را پس از عبور مرز ساقط کرده است.

حق نشر عکس na
Image caption ترکیه می گوید پس از ورود هواپیما به آسمانش آن را هدف گرفت

با این حال جیمز رینالدز خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که هیچ یک از طرفین تمایلی به یک مناقشه مستقیم و طولانی ندارد.

یک منبع آگاه در ارتش سوریه به تلویزیون این کشور گفت که نیروی ضدهوایی ترکیه هنگام حمله یک هواپیمای ارتش بشار اسد به شورشیان در خاک سوریه آن را هدف قرار داد.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گفت که گزارش های اولیه از ناحیه حاکیست که هواپیما در داخل مرز سوریه سقوط کرد.

در گزارش این گروه آمده است: "واحدهای ضدهوایی ترکیه یک جنگنده-بمب افکن سوریه را هنگام حمله آن به شمال استان لاذقیه هدف قرار دادند. هواپیما آتش گرفت و در داخل مرز سوریه به زمین افتاد."

این گزارش هم می گوید که خلبان موفق شد بیرون بپرد.

ارتش ترکیه در بیانیه ای در مورد حادثه نوشت که دو هواپیمای سوریه در آن زمان در آسمان بودند و به آنها "چهار بار هشدار داده شده بود که درحال نزدیک شدن به آسمان ترکیه هستند."

براساس این بیانیه یکی از هواپیماهای میگ سوریه بازگشت، اما هواپیمای دوم وارد آسمان ترکیه شد و برای یک و نیم کیلومتر در جهت غرب در آسمان ترکیه به پروازش ادامه داد و در همین زمان بود که هواپیماهای اف-۱۶ ترکیه آن را هدف گرفتند.

ارتش ترکیه هم تایید کرد که هواپیما در فاصله ۱۲۰۰ متری بخش جنوبی مرز در داخل خاک سوریه افتاد.

از زمان شروع مناقشه داخلی سوریه صدها هزار نفر از مردم این کشور به ترکیه گریخته اند.

به گفته سازمان ملل این مناقشه باعث آوارگی ۶.۵ میلیون سوری شده که ۲.۵ میلیون نفر آنها رسما پناهجو هستند.

بیشترین پناهجویان به لبنان رفته اند و پس از آن اردن و ترکیه قرار دارند.

مطالب مرتبط