ناتو: نیروی نظامی روسیه تهدید بزرگی برای ترانس‌نیستریا است

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال فیلیپ بریدلاو فرمانده ارشد ناتو یکی از ژنرال‌های نیروی هوایی آمریکاست

ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد ناتو می‌گوید که نیروی نظامی روسیه که اکنون در مرزهای شرقی اوکراین مستقر شده "بسیار بسیار بزرگ و بسیار بسیار آماده‌" است و تهدیدی جدی برای ترانس‌نیستریا به شمار می‌رود.

ژنرال بریدلاو امروز یکشنبه ۲۳ مارس (سوم فروردین) گفت: "روسیه برای اینکه به سمت ترانس‌نیستریا حرکت کند نیروی نظامی کافی در مرز شرقی اوکراین دارد و این بسیار نگران کننده است."

به گفته ژنرال بریدلاو، عملکرد روسیه در قبال ترانس‌نیستریا "بیشتر شبیه یک نیروی مهاجم است تا یک متحد."

اما آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه امروز در مسکو گفت که این کشور در مورد شمار نیروهایش در مرزها از قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کند.

روسیه ده روز پیش یک تمرین نظامی با حضور ۸۵۰۰ نیروی توپخانه در نزدیکی مرز اوکراین انجام داد.

سه شنبه گذشته نیکولا تیموفتی، رئیس جمهور مولداوی درباره تحرکات روسیه برای الحاق ترانس‌نیستریا به سبکی که کریمه را به خاک حود ضمیمه کرد هشدار داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تبلیغی که در سال ۲۰۰۶ در تیراسپول مرکز ترانس‌نیستریا دیده می‌شد: ما مولداوی نیستیم.

از سوی دیگر میخاییل بورلا سخنگوی پارلمان ترانس‌نیستریا از روسیه خواسته که این منطقه را ضمیمه خاک خود کند. روسیه هم وعده داده به این درخواست رسیدگی کند.

به گفته ژنرال بریدلاو، روسیه ترانس‌نیستریا را بعد از کریمه دومین منطقه‌ای می‌داند که باید ساکنان روس‌زبانش در این کشور "ادغام شوند."

ایالت ترانس‌نیستریا باریکه‌ای بین رودخانه دنیستر و مرز شرقی مولداوی با اوکراین است.

ترانس‌نیستریا در سال ۱۹۹۰، یک سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از مولداوی جدا شد و ادعای مالکیت و حکومت بر منطقه شرق رود دنیستر را کرد.

در آن زمان این منطقه که بیشتر ساکنانش روس-تبار هستند نگران بودند مولداوی به رومانی ملحق شود، کشوری که زبان و فرهنگ متفاوتی دارد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ترانس‌نیستریا با مولداوی وارد جنگ شد، اما از سال ۱۹۹۲ آتش بس اعلام شده است. از آن به بعد این منطقه به عنوان جمهوری پردنیسترویایی مولداویایی اداره می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلی بر روی رودخانه نیستر در تیراسپول مرکز ترانس‌نیستریا. تیراسپول دومین شهر بزرگ مولداوی است.

مولداوی این ایالت را "منطقه خودمختار ترانس نیستریا با وضعیت حقوقی خاص" تعریف کرده است. با اینکه ترانس‌نیستریا اعلام استقلال کرده اما سازمان ملل آن را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نمی شناسد.

در همین حال خبرگزاری ریا نووستی روسیه از قول وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که در حال حاضر پرچم روسیه بر فراز ۱۸۹ "پایگاه و نهاد" نظامی اوکراین در کریمه افراشته شده است.

در اوکراین، الکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت این کشور خواستار آزادی فرمانده پایگاه هوایی بلبک در کریمه شد. این پایگاه در نزدیکی سواستوپول واقع است.

آقای تورچینف دستگیری سرهنگ یولی ممچور فرمانده این پایگاه را "آدم‌ربایی" توصیف کرد.

دیروز نیروهای زرهی با تخریب دیوارها، تیراندازی و پرتاب نارنجک وارد این پایگاه شدند و آن را اشغال کردند. هنوز روشن نیست که آیا این نیرو که نشانی بر لباسهایشان نداشتند ارتش روسیه بوده‌اند یا شبه نظامیان محلی طرفدار روسیه.

پیش از آن نیروهای هوادار روسیه پایگاه نیروی دریایی اوکراین در غرب شبه جزیره کریمه را اشغال کرده بودند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دو روز پیش قانون الحاق شبه جزیره کریمه را به روسیه امضا کرد. این شبه جزیره پایگاه ناوگان روسیه در دریای سیاه است.

مطالب مرتبط