در جستجوی هواپیمای مالزی: هواپیماهای استرالیایی دو شیء شناور مشاهده کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیمای پی-هشت پوزیدون نیروی دریایی آمریکا

فوری: هواپیماهای استرالیایی که در اقیانوس هند در جستجوی هواپیمای ناپدید شده مالزی هستند، دو شیء شناور دیده‌اند و کشتی‌ها برای بررسی آنها در حال حرکت به سوی محل هستند. ساعتی پیش‌تر سرنشینان یک هواپیمای چینی هم دو شیء شناور بزرگ را مشاهده کرده بودند.

مقامات مالزی، استرالیا و چین از دیده شدن اشیاء شناوری در منطقه جستجو در غرب استرالیا در اقیانوس هند خبر داده‌اند، اما پیشرفته‌ترین هواپیمای شناسایی آمریکایی هنوز موفق به یافتن این اشیاء نشده است.

سرنشینان یک هوایپمای چینی که در جستجوی این منطقه شرکت دارد امروز دوشنبه چهارم فروردین (۲۴ مارس) دو شیء شناور بزرگ را از ارتفاع ده هزار متری مشاهده کردند.

اما مقامات استرالیایی می گویند که هواپیمای پی-هشت پوزیدون ناوگان هفتم آمریکا که یکی از پیشرفته ترین هوایپاماهای شناسایی دنیاست نتوانسته آنچه را که سرنشینان هواپیمای چینی دیده بودند، پیدا کند.

به گفته این مقامات یک هواپیمای پی-هشت پوزیدون نیروی دریایی آمریکا مأموریت پیدا کرد تا آنچه هواپیمای چینی گزارش کرده بود را از ارتفاع پایین بررسی کند، اما نتوانست اشیاء مورد نظر را پیدا کند.

خبرگزاری شینهوا، خبرگزاری رسمی چین امروز گزارش کرده بود که یک هواپیمای ایلیوشن چینی "دو شی نسبتا بزرگ" و "اشیا متعدد کوچکتر و سفید رنگی" را که در منطقه‌ای به شعاع چند کیلومتر پراکنده بوده‌اند رویت کرده است.

اما سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه خود گفت که نمی‌تواند تایید کند که این اشیا مربوط به هواپیما باشند.

اداره امنیت دریایی استرالیا پیشتر اعلام کرده بود از دیده شدن این قطعات مطلع شده است: "این قطعات در محدود جستجوی امروز قرار دارند بنابراین سعی خواهد شد محل آنها دقیقا مشخص شود."

با افزایش سرنخ‌هایی که امکان دارند قطعات هواپیمای ناپدید شده مالزیایی باشند کشتی ها و هواپیماها به این گوشه‌ دور افتاده اقیانوس هند گسیل شده‌اند، اما هنوز چیزی که پرده از گمشدن اسرار آمیز پرواز MH-۳۷۰ بردارد یافت نشده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از دو هواپیمای ایلیوشین-۷۶ چین که در جستجو شرکت دارند در فرودگاه پرت استرالیا

جستجوها اکنون در امتداد آخرین نقطه‌ای که موقعیت هواپیما مشخص بوده ادامه دارد، یکی در سمت شمال غربی آن و دیگری در جنوب غربی.

امروز ناوگان هفتم آمریکا هم اعلام کرد یک ردیاب جعبه سیاه را به عنوان یک "اقدام احتیاطی" به منطقه می‌فرستد تا اگر قطعات هواپیما یافت شدند، برای پیدا کردن جعبه سیاه به سرعت وارد عمل شود.

این تجهیزات شنیداری "بسیار پیشرفته" در عقب کشتی نصب می‌شوند و می‌توانند سیگنال جعبه سیاه را در عمق ۶۰۰۰ متری ردیابی کنند. منطقه فعلی جستجو حدود ۳ تا ۴ هزار متر عمق دارد.

البته آمریکا تاکید کرد که این اقدام به معنای پیدا شدن قطعات هواپیما نیست، اما چون عمر باتری جعبه سیاه محدود است، برای پیدا کردن آن باید بسرعت وارد عمل شد.

ده هواپیما امروز دوشنبه (چهارم فروردین، ۲۴ مارس) منطقه را در جستجوی قطعاتی که پیشتر در تصویربرداری ماهواره‌ای یا ردیابی راداری دیده شده‌اند جستجو می‌کنند.

دو هوایپمای نظامی چین برای جستجو به ۲۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی بندر پرت استرالیا عزیمت کرده‌اند و دو هوایپمای پی-۳ اوریون ژاپن هم به آنها ملحق می‌شوند.

شش هواپیمای دیگر از جمله هواپیماهای استرالیایی، آمریکایی و نیوزلندی نیز منطقه‌ای به وسعت ۶۸۵۰۰ کیلومتر را بررسی خواهند کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کارت‌های یادبود برای مسافران هواپیمای مالزیایی که شانزده روز پیش ناپدید شد

به گفته وارن تراس معاون نخست وزیر استرالیا گردباد حاره‌ای گیلیان ممکن است در جستجو اختلال ایجاد کند.

دیروز فرانسه اعلام کرد که ماهواره‌های این کشور نیز قطعات را ردیابی کرده‌اند که ممکن است مربوط به پرواز مالزیایی باشند.

به گفته آقای تراس این قطعات در ۸۵۰ کیلومتری محل جستجوی کنونی شناسایی شده‌اند.

"این محلی نیست که ما بیشتر احتمال می دهیم هواپیما در آنجا به دریا افتاده باشد با این حال ما همه موارد را بررسی می‌کنیم."

مطالب مرتبط