درگیری خانواده سرنشینان هواپیمای ناپدید شده با پلیس در مقابل سفارت مالزی در پکن

بستگان خشمگین مسافران هواپیمای ناپدید شده حق نشر عکس Getty
Image caption بستگان خشمگین مسافران هواپیمای ناپدید شده

بستگان خشمگین مسافران هواپیمای ناپدید شده شرکت هواپیمایی مالزی امروز سه شنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین) در مقابل سفارت این کشور در پکن دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند و با پلیس درگیر شدند.

آنها که مقامات مالزی را به پنهانکاری متهم می‌کنند، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود "MH370 را نجات دهید" و فریاد می زدند "ما حقیقت را می خواهیم".

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی دیروز در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تحلیل اطلاعات ماهواره ای نشان می دهد که پرواز هواپیمای ناپدید شده در نقاط دور افتاده اقیانوس هند "به پایان رسیده" و تقریبا تردیدی وجود ندارد که همه سرنشینان هواپیما کشته شده اند.

دولت چین از مالزی خواسته است تمام شواهد و اطلاعات مرتبط با هواپیمای ناپدید شده را در اختیار چین قرار دهد.

۱۵۳ نفر از ۲۳۹ سرنشین این هواپیما شهروند چین بودند.

توقف جستجو به دلیل بدی هوا

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر مالزی دوشنبه شب خبر را اعلام کرد

مقام‌های استرالیا می‌گویند که جستجو برای یافتن بقایای هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی در اقیانوس هند به دلیل شرایط نامساعد جوی فعلا متوقف شده است.

به گفته اداره ایمنی دریایی استرالیا، وزش باد و بارش باران شدید امروز مانع از پرواز هواپیماها در منطقه شده است.

جستجوهای گسترده با حضور ۲۶ کشور برای یافتن این هواپیما در دو هفته گذشته بی نتیجه بوده است، اما ماهواره های استرالیا، چین و فرانسه اشیاء شناوری را در منطقه ای در اقیانوس هند در غرب استرالیا ثبت کرده اند و سرنشینان دو هواپیمای چینی و استرالیایی هم از ارتفاع بالا اشیاء شناوری را در این منطقه دیده اند.

با این حال هنوز کشتی ها یا هواپیماهای تجسسی که در ارتفاع پایین حرکت می کنند موفق به یافتن و بررسی این اشیاء نشده اند و جستجوگران مطمئن نیستند که این اشیاء بقایای هواپیمای ناپدید شده باشد.

منطقه جستجو در اقیانوس هند در حدود ۲۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی بندر پرت استرالیا واقع است.

ارتباط هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ شرکت هواپیمایی مالزی که بامداد روز ۸ مارس (۱۷ اسفند) با ۲۲۷ مسافر و ۱۲ خدمه از کوالالامپور به سوی پکن در حرکت بود، ساعتی پس ترک فرودگاه با برج مراقبت قطع شد.

شرکت رولزرویس، سازنده موتورهای هواپیمای ناپدید شده اعلام کرد که سیگنال‌هایی که از فرستنده داخل این موتورها ارسال می شد را تا ساعت‌ها پس از قطع ارتباط هواپیما دریافت کرده است.بر این اساس، این احتمال مطرح شد که این هواپیما هزاران کیلومتر از محلی که آخرین بار از آنجا با برج مراقبت تماس داشت، دور شده باشد.

سرانجام تحلیل داده های به دست آمده از ماهواره بریتانیایی اینمارست نشان داد که هواپیما به منطقه ای دور افتاده از اقیانوس هند رفته است.

نخست وزیر مالزی گفت که در این منطقه امکان فرود سالم برای هواپیما وجود نداشته و باید نتیجه گرفت که هواپیما در اقیانوس افتاده است.

با این حال هنوز سئوالات بی پاسخ فراوانی باقی مانده است، از جمله اینکه چرا ارتباط هواپیما با برج مراقبت قطع شد و چرا این هواپیما مسیر خود را به سوی پکن ترک کرد و به نقطه ای دور افتاده در اقیانوس هند رفت.

حق نشر عکس na
Image caption بستگان مسافران پرواز ام اچ ۳۷۰ از سرنوشت آن آگاه شده اند

'سرنوشت این بوده'

نخست وزیر مالزی اعلامیه خود را دیروقت دوشنبه به وقت کوالالامپور در یک کنفرانس خبری قرائت کرد.

این اعلامیه بر تازه ترین تحلیل های شرکت ماهواره ای اینمارست بریتانیا و "شعبه تحقیق حوادث هوایی بریتانیا" استوار است.

آقای رزاق گفت که این موسسات "نتیجه گیری کرده اند که پرواز MH370 به سمت جنوب پرواز کرده و آخرین موقعیت آن جایی در میان اقیانوس هند در غرب پرت (شهری در جنوب غربی استرالیا) بوده است."

او گفت: "این یک ناحیه دورافتاده و دور از هرگونه محلی برای فرود است. بنابراین با اندوه و تاسف عمیق باید به اطلاعتان برسانم که براساس داده های تازه، پرواز MH370 در جنوب اقیانوس هند به پایان رسید."

آقای رزاق از خبرنگاران خواست به حریم خصوصی خانواده های مسافران و خدمه احترام بگذارند و گفت انتظار آنها برای دریافت اطلاعات دردناک بوده و این خبر کار را سخت تر می کند.

خطوط هوایی مالزی بعدا گفت که از قبل اکثریت خانواده ها را یا به طور حضوری یا از طریق تماس تلفنی آگاه کرده بود و پیامک فقط به عنوان "راهی دیگر برای تماس با خانواده ها به کار گرفته شد."

"سلامت عمر"، پدر یک مهندس ۲۹ ساله پرواز که سرنشین هواپیمای ناپدید شده بود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که بعضی اعضای خانواده های مسافران با شنیدن خبر با صدای بلند به گریه افتادند: "ما خبر فاجعه را می پذیریم. سرنوشت این بوده."

سوالات و سرنخ ها

تماس هواپیما با برج مخابرات و رادارها کمتر یک ساعت بعد از شروع پرواز بر فراز خلیج تایلند در مسیر پکن قطع شد.

جستجوی طولانی برای یافتن لاشه هواپیما در خلیج تایلند نتیجه نداد.

به تدریج روشن شد که هواپیما بعد از قطع تماس از مسیر اصلی، یعنی رو به شمال، برگشته و به سمت غرب یا جنوب حرکت کرده است.

آن نتیجه گیری حاصل داده های بعضی رادارهای نظامی و همچنین اطلاعات ماهواره ای بود که گاه سیگنال هایی از بعضی قطعات هواپیما (مثلا موتور) دریافت می کنند.

Image caption هواپیما از نوع بوئینگ 777 بود

شرکت اینمارست می گوید که ماهواره هایش سینگال های "اتوماتیک" از هواپیما دریافت کرده بود.

منابع مطلع به بی بی سی گفته اند که دریافت این سیگنال ها ساعت ها بعد از ترک آسمان مالزی ادامه داشته که احتمالا به معنی ادامه پرواز هواپیما بوده است.

اما ماهواره ها براساس این سیگنال ها نمی توانستند مختصات دقیق جغرافیایی هواپیما را مشخص کنند.

نخست وزیر مالزی روز دوشنبه گفت که کارشناسان اینمارست در نهایت توانستند با انجام محاسبات بیشتر سرنوشت پرواز را روشن تر کند. اینمارست گفت که این محاسبات بر یک شیوه کاملا بدیع مدل سازی استوار بود و برای همین وقت بیشتری گرفت.

این شرکت به بی بی سی گفت که محاسبات تازه شامل تجزیه داده های خیلی بیشتری بود و مهندسان تمام شنبه و یکشنبه را صرف بررسی پروازهای سابق بوئینگ های ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی کردند.

آنها این داده های ماهواره ای را با پرواز MH370 مقایسه و نتیجه گیری کردند که هواپیما به سمت جنوب رفته است.

تا جایی که مهندسان قادر به محاسبه بوده اند، هواپیما در ارتفاع بیش از ۳۰ هزار پایی به پرواز ادامه داده بود اما موقعیت نهایی آنها به دقت قابل محاسبه نبود.

اینمارست داده های تازه را روز یکشنبه به "شعبه تحقیق حوادث هوایی بریتانیا" داد تا پس از تصدیق علنی شود.

اینکه چرا تماس هواپیما قطع شد و تغییر مسیر داد موضوع تحقیقات است. هنوز معلوم نیست که این حادثه عمدی بوده است یا نه.

آنچه که اکنون تقریبا روشن است این است که احتمالا هواپیما در جایی که سوختش به پایان رسیده به دریا افتاده.

مطالب مرتبط