عربستان: جهان شورشیان سوریه را فریب داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ولیعهد عربستان، امیر کویت و امیر قطر

ولیعهد عربستان سعودی جامعه بین‌المللی را متهم کرده که شورشیان سوریه را فریب داده است.

امیر سلمان، برادر ناتنی ملک عبدالله پادشاه عربستان که در نشست افتتاحیه سران اتحادیه عرب در کویت سخن می‌گفت، خواهان ارائه کمک‌های بیشتر به شورشیان سوریه برای تغییر موازنه قدرت شد.

عربستان سعودی یکی از مهم‌ترین حامیان شورشیان در سوریه بوده است.

این در حالی است که اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل در این نشست گفت که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

آقای ابراهیمی خواهان پایان دادن به نقل و انتقال سلاح به سوریه شد و گفت کل منطقه در خطر است. او اسمی از کشورهایی که سلاح به سوریه منتقل می‌کنند نبرد، اما گفته شده که عربستان و قطر، بیشترین کمک‌های نظامی و تسلیحاتی را به شورشیان ارائه می‌کنند. در مقابل، ایران و روسیه نیز از دولت بشار اسد حمایت کرده‌اند.

درگیری‌های سوریه که وارد چهارمین سال خود شده، تا کنون نزدیک به ۱۴۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره و پناهنده به جا گذاشته است.

نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در درگیری‌های اخیر به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته‌اند و از این رو گروهی از حامیان شورشیان خواهان آن شده‌اند که سلاح‌های پیشرفته‌ در اختیار آنها قرار گیرد.

حق نشر عکس AP
Image caption کرسی خالی سوریه در نشست سران اتحادیه عرب در کویت

احمد جربا، رهبر ائتلاف ملی سوریه نیز در نشست امروز اتحادیه عرب گفت که کرسی خالی سوریه در این اتحادیه و کلیه سفارتخانه‌های سوریه در خارج از این کشور باید در اختیار مخالفان قرار داده شود.

آقای جربا گفته است که تحویل ندادن کرسی سوریه به مخالفان، این پیام را به بشار اسد می‌دهد که به "کشتن مردم همچنان ادامه دهد".

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در سخنان خود دولت سوریه را متهم کرد که به دروغ وانمود می‌کند که راه حل سیاسی را قبول کرده، اما واقعیت این است که دولت سوریه تنها در حال خریدن زمان است.

اختلاف نظر بر سر مصر

بیشتر کشورهای شرکت کننده در اجلاس سران اتحادیه عرب در مورد بحران سوریه "توافق نظر" داشتند، اما مصر و اخوان المسلمین، موضوعی است که باعث بروز شکاف میان کشورهای عضو اتحادیه شده است.

امیر قطر در سخنان امروز خود خواهان گفت‌و‌گوی سیاسی در مصر شد. دولت تحت حمایت نظامیان در مصر به شدت اخوان المسلمین و هوادارانش را سرکوب کرده و اخیرا صدها نفر از اعضای آن را به اعدام محکوم کرده است.

این اختلاف نظرها، قطر را در مقابل عربستان، مصر، بحرین و امارات قرار داده و باعث سرد شدن روابط میان این کشورها شده است.

قطر از حامیان اخوان المسلمین در مصر بود، اما عربستان و متحدانش با آن مخالفت بودند.

عربستان، بحرین، امارات و مصر اخیرا سفرای خود را از قطر فراخواندند و این کشور را به دخالت در امور داخلی خود متهم کردند.

این در حالی است که نخست وزیر عراق هم دولت‌های عربستان و قطر را به تلاش ب رای بی ثبات کردن عراق متهم کرده است.

اما امروز امیر قطر در سخنان خود اتهامات عراق را رد کرد و گفت برای کشورهایی که نتوانسته‌اند، وحدت ملی خود را حفظ کنند، "نامناسب است که سایر کشورهای عربی را به حمایت از تروریسم متهم کنند."

مطالب مرتبط