مقامات مالزی: موقعیت نهایی هواپیمای ناپدید شده نامشخص است

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای حسین از تلاش‌ها و اطلاع‌رسانی دولت مالزی دفاع کرد

هشام‌الدین حسین، سرپرست وزارت حمل و نقل مالزی امروز سه شنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین) در یک کنفرانس خبری در کوالالامپور گفت موقعیت نهایی هواپیما هنوز روشن نیست و دولت مالزی کارگروهی از کارشناسان و نهادهای بین‌المللی تشکیل داده تا محل دقیق هواپیما را روشن کنند.

به گفته آقای حسین شرکت بریتانیایی ماهواره اینمارست در روزهای گذشته روشی جدید را بکار گرفته است که بر اساس آن می‌توان سرعت هواپیما را بر اساس فاصله آن با ماهواره محاسبه کرد.

این روش بر اساس "پدیده داپلر" کار می‌کند، که به معنای تغییر فرکانس امواج با تغییر فاصله است.

آقای حسین گفت که اطلاعات اینمارست نشان می‌دهد که در فاصله‌ بین ۰۰:۱۱ تا ۰۱:۱۵ به وقت گرینویچ سیگنال‌های هواپیما قطع شده و این با حداکثر زمان ممکن برای پرواز هواپیما تطبیق می‌کند.

به گفته وزیر راه و ترابری مالزی، تحلیل اطلاعات ماهواره‌ای نشان داده است که هواپیما به سمت جنوب رفته، بنابراین جستجو در دالان شمالی متوقف شده و فقط در جنوب دالان جنوبی، در اقیانوس هند ادامه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی از خانواده‌های مسافران هواپیما تحلیل داده‌های ماهواره‌ای را بعنوان مدرک مرگ بستگانشان نپذیرفته و خواستار شواهد محمکتری شده‌اند.

در حال حاضر شش کشتی چینی در منطقه‌ای که احتمال می‌رود پرواز هواپیما خاتمه یافته باشد مشغول جستجو هستند، در منطقه‌ای که هم‌ اکنون به ۸۶۹۳۴۱ کیلومتر مربع محدود شده است.

آقای حسین تاکید کرد مسئله‌ای که در حال حاضر باید حل شود موانع فنی و لجستیکی است نه دیپلماتیک.

این هواپیما هفده روز پیش با ۲۳۹ سرنشین کوالالامپور را به مقصد پکن ترک کرد و از آن به بعد از سرنوشت آن خبری نیست.

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی دیروز در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تحلیل اطلاعات ماهواره ای نشان می دهد که پرواز هواپیما در نقاط دور افتاده اقیانوس هند "به پایان رسیده" و تقریبا تردیدی وجود ندارد که همه سرنشینان هواپیما کشته شده اند.

اعتراض خانواده ها

بستگان خشمگین مسافران هواپیمای ناپدید شده امروز در مقابل سفارت این کشور در پکن دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند و با پلیس درگیر شدند.

آنها که مقامات مالزی را به پنهانکاری متهم می‌کنند، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود "MH۳۷۰ را نجات دهید" و فریاد می زدند "ما حقیقت را می‌خواهیم".

حق نشر عکس ap
Image caption تظاهرات وابستگان مسافران هواپیما در پکن

دولت چین از مالزی خواسته است تمام شواهد و اطلاعات مرتبط با هواپیمای ناپدید شده را در اختیار چین قرار دهد.

دیروز حدود نیم ساعت پیش از کنفرانس خبری نجیب رزاق نخست وزیر مالزی، شرکت هواپیمایی مالزی پیامکی برای اعضای خانواده مسافران هواپیمای ناپدید شده فرستاد و به آنها اطلاع داد تقریبا تردیدی وجود ندارد که هیچ یک از سرنشینان هواپیما زنده نمانده اند.

اندکی بعد نخست وزیر مالزی بیانیه‌ای را قرائت کرد و ضمن ابراز تاسف و همدردی گفت که آخرین موقعیت هواپیما در غرب بندر پرت استرالیا بوده و برای هواپیما امکان فرود سالم وجود نداشته است: "ما با نهایت تاسف و اندوه به شما اطلاع می‌دهیم که پرواز هواپیمای MH۳۷۰ در جنوب اقیانوس هند به پایان رسیده است. ما جزئیات بیستر را فردا در کنفرانسی خبری در اختیار شما خواهیم گذاشت... از رسانه‌ها خواهش می‌کنم حریم خانوده‌های مسافران را محترم بشمارند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هواپیماهای نیروی هوایی استرالیا بدلیل بدی وضعیت جوی تجسس امروز را متوقف کرده‌اند.

دقایقی بعد هشام‌الدین حسین وزیر موقت راه و ترابری مالزی در توئیتر نوشت: "کلمات نمی‌توانند حال من را امشب توصیف کنند اما به همه بویژه خانواده‌های مسافران و خدمه پرواز قول می‌دهم که جستجو ادامه پیدا خواهد کرد."

به گفته کارشناسان تحلیل اطلاعات ماهواره‌ای فقط نشان می‌دهد که هواپیما به کدام سمت رفته، اما روشن نمی‌کند این حادثه چگونه رخ داده است، چرا هواپیما در مسیر کاملا معکوس حرکت می‌کرده و چرا سیستم‌های ارتباطی آن از کار افتاده بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقامات مالزی قول داده‌اند جستجو ادامه پیدا کند.

به گفته آنها، پیدا کردن قطعات هواپیما در تعیین اینکه برای هواپیما چه اتفاقی افتاده اهمیت اساسی دارد، مثلا از بررسی بدنه می‌توان فهمید که آیا در هوا شکاف برداشته یا پس از برخورد با آب متلاشی شده، آیا هواپیما با سرعت زیاد در آب افتاده یا در حال گلایدینگ.

اما متخصصان معتقدند با وجود به دست آمدن اطلاعات جدید، یافتن قطعات هواپیما مثل جستجوی سوزن در کاهدان است بویژه اینکه گردباد گیلیان به منطقه نزدیک شده و اوضاع جوی رو به وخامت می‌رود.

بدی وضع هوا باعث شد که امروز جستجو برای یافتن قطعات هواپیما در اقیانوس هند متوقف شود.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط