اوباما توقف شنود همگانی مکالمات تلفنی را 'بررسی می‌کند'

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما در ماه ژانویه گذشته گفته بود که جمع آوری گسترده اطلاعات برای ادامه فعالیت‌های امنیتی و اطلاعاتی "ضروری" است اما چنین کاری نباید در تضاد با آزادی‌های مدنی و شهروندی قرار گیرد

چند مقام بلندپایه دولت آمریکا از قصد باراک اوباما برای توقف طرح جمع‌آوری همگانی اطلاعات مکالمات تلفنی توسط سازمان امنیت ملی (ان.اس.ای) این کشور خبر داده‌اند. طرحی که نخستین بار با افشاگری‌های ادوارد اسنودن مورد توجه جهانیان قرار گرفت.

به گفت این مقام‌ها رئیس‌جمهوری آمریکا در نظر دارد طرح توقف این بخش از فعالیت‌های ان.اس.ای را به کنگره آمریکا ببرد و از نمایندگان مجالس این کشور بخواهد برای تغییر قانون مربوطه اقدام کنند.

بنابراین گزارش که روزنامه نیویورک تایمز، روز سه شنبه ۲۵ مارس (پنجم فروردین) آن را منتشر کرده است، رصد و شنود تلفنی به صورت "فله‌ای و همگانی" متوقف می‌شود و از این پس، جمع آوری چنین اطلاعاتی در صورت نیاز، با درخواست دولت و از طریق شرکت‌های مخابراتی صورت خواهد گرفت.

افشا شدن طرح جاسوسی و رخنه اطلاعاتی سازمان امنیت ملی آمریکا از شهروندان این کشور و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، از جمله رهبران کشورهای دوست و متحد واشنگتن، در یکسال گذشته کاخ سفید را با انتقادهای بسیار جدی در سطح داخلی و بین المللی مواجه کرده است.

منتقدان این طرح آن را مغایر با اصل آزادی‌های فردی و جلوگیری از نظارت و دخالت دولت در امور شخصی افراد ارزیابی می‌کنند؛ اصلی که از نظر بسیاری از مردم آمریکا و مطابق قانون اساسی این کشور، از ارکان دموکراسی در ایالات متحده و تضمین‌کننده حق مردم بر مدیریت امور کشورشان است.

پایان مارس

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروه‌های طرفدار حقوق شهروندی و مدنی، از ادوارد اسنودن به عنوان یک "قهرمان ملی" یاد می‌کنند و می‌گویند تلاش‌های او به تضمین حقوق شهروندان کمک کرده اما بسیاری دیگر از مردم این کشور با "خائن" خواندن او می‌گویند انتشار اطلاعات فوق محرمانه توسط ادوارد اسنودن، جان آمریکایی‌ها را به خطر انداخته است

باراک اوباما در ماه ژانویه گذشته گفته بود که جمع آوری گسترده اطلاعات برای ادامه فعالیت‌های امنیتی و اطلاعاتی "ضروری" است اما چنین کاری نباید در تضاد با آزادی‌های مدنی و شهروندی قرار گیرد.

رئیس جمهور آمریکا در همان زمان هم اذعان کرده بود که طرح فعلی که در آن حجم بسیار گسترده ای از اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی جمع آوری می‌شود، به زودی متوقف خواهد شد.

بنا بر گزارش امروز نیویورک تایمز، آقای اوباما از وزارت دادگستری و نهادهای اطلاعاتی دولت آمریکا خواسته برای جایگزین شدن طرح فعلی تا ۲۸ مارس (هشتم فروردین) طرحی بیاندیشند.

بنا بر طرح جدید، اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی، از جمله شماره تلفن‌ها و مکالمات از این پس توسط شرکت‌های مخابراتی (که اکثرا در آمریکا به بخش خصوصی تعلق دارند) به روشی قابل دسترس برای تحقیق و استخراج‌های آتی، تدارک دیده می‌شوند و چنانچه نهادهای دولتی (اطلاعاتی) نیازی به این اطلاعات داشتند، پس از طی مراحل قانونی، شرکت‌های مخابراتی موظفند اطلاعات مربوط به مکالمات شماره مورد نظر را در اختیار نهادهای قانونی قرار دهند.

در گزارش نیویورک تایمز همچنین تصریح شده که بنا بر این روش جدید، شرکت‌های مخابراتی برای آرشیو و حفظ اطلاعات مربوط به مکالمات فراتر از مدت معمول و روال عادی، الزامی نخواهند داشت.

بر این اساس، از این پس وزارت دادگستری آمریکا، نهادی خواهد بود که میزان اهمیت و لزوم بازرسی از مکالمات تلفنی را پیش از دسترسی سازمان امنیت ملی آمریکا به این داده‌ها، بررسی و تعیین خواهد کرد.

با وجود این، در گزارش نیویورک تایمز که به نقل از مقام‌های ارشد دولت آمریکا تهیه شده، به آینده برنامه‌های سازمان ان.اس.ای برای شنود و کنترل مکالمات تلفنی خارج از آمریکا جهان اشاره‌ای نشده است.

سال گذشته، رسوایی اطلاعاتی کاخ سفید در ارتباط با شنود مکالمات میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از جمله دهها نفر از رهبران محتد آمریکا چون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، چالشی جدی برای دولت باراک اوباما پدید آورد.

هر چند رئیس جمهوری آمریکا پیشتر تصریح کرده بود که "غیر آمریکایی‌ها یقین بدارند که ایالات متحده از مردم عادی و کسانی که تهدیدی برای آمریکا محسوب نمی‌شوند جاسوسی نمی‌کند."

با وجود این، وی با دفاع از طرح‌های اطلاعاتی و جاسوسی کشورش گفته بود که جمع آوری این اطلاعات بارها به پیشگیری از "عملیات تروریستی و شناسایی تروریست‌ها" شده است.

انتقاد از جمع آوری فله ای اطلاعات و تجسس از شهروندان عادی، از سال ۲۰۰۱ آعاز شد؛ پس از تغییر ساختار برنامه های نطارتی و امنیتی آمریکا در پی حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۱۱.

اما تنها از زمان افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند سابق نهادهای اطلاعاتی آمریکا بود که این موضوع به سطح عمومی جامعه آمریکا کشیده شد و سپس مورد توجه مردم جهان قرار گرفت.

آقای اسنودن پس از آن که سال گذشته در هنگ کنگ، اطلاعات خود را در اختیار رسانه ها قرار داد، به مسکو رفت و اکنون به مدت یکسال به روسیه پناهنده شده است.

گروه‌های طرفدار حقوق شهروندی و مدنی، از ادوارد اسنودن به عنوان یک "قهرمان ملی" یاد می‌کنند و می‌گویند تلاش‌های او به تضمین حقوق شهروندان کمک کرده اما بسیاری دیگر از مردم این کشور با "خائن" خواندن او می‌گویند انتشار اطلاعات فوق محرمانه توسط ادوارد اسنودن، جان آمریکایی‌ها را به خطر انداخته است.

مطالب مرتبط