هشدار مجدد اوباما: روسیه منزوی خواهد شد

حق نشر عکس AFP

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به روسیه هشدار داد که بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، منزوی خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا که پس از گفتگو با رهبران ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل صحبت می کرد، گفت که اگر روسیه به رفتار کنونی خود ادامه دهد، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های بیشتری علیه این کشور در نظر خواهند گرفت که بخش انرژی هم از سوی بعضی از کشورها در زمره آن خواهد بود.

باراک اوباما سپس افزود که روسیه هنوز هم این فرصت را دارد که از طریق دیپلماسی از تشدید بحران جاری خودداری کند.

هرمان ون رومپوی، رئیس شورای اروپا هم الحاق شبه جزیره کریمه را اقدامی شرم آور در قرن بیست و یکم خواند.

رهبران اتحادیه اروپا و آمریکا پس از گفتگوهای خود هم چنین گفتند که اتحادیه اروپا باید اتکای خود به نفت و گاز روسیه را کم کنند.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا گفت که وقایع ماه گذشته یک هشدار بیدار کننده برای اتحادیه اروپا بود تا به لزوم ایجاد گوناگونی در تامین منابع انرژی خود پی ببرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم گفت که کشورش می تواند در صورت امضای موافقت نامه تجاری، به اروپا گاز صادر کند.

در همین حال به گفته آمریکا روسیه کماکان به تقویت نیروهای خود در نوار مرزی اوکراین ادامه می دهد.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا گفت که تقویت نیرو در اطراف نوار مرزی در چند روز اخیر صورت گرفته است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد که روسیه به رغم آن که گفته بود هیچ نقشه ای برای حمله به اوکراین ندارد، دست به چنین اقدامی زده است.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو هم اظهار داشته است که با آقای اوباما در باره تدابیر جدید برای بحران جاری اوکراین گفتگو کرده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‎‌سی در بروکسل، الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و نگرانی‌هایی که این تحول در سراسر شرق اروپا به همراه آورده، بار دیگر یادآور این موضوع است که مسائل امنیتی در کانون رابطه اروپا و آمریکا قرار دارد.

آقای اوباما در آغاز دیدار خود از بروکسل از گورستانی در "فلاندرز" دیدار کرد که در آن سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ جهانی اول به خاک سپرده شده‌اند.

این اولین دیدار رسمی باراک اوباما از مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، است. رئیس جمهوری آمریکا در پایان دو روز اجلاس امنیت هسته‌ای در لاهه هلند دیروز وارد بروکسل شده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption تنش به روی کره زمین بین آمریکا و روسیه،برهمکاری فضانوردان دو کشور تاثیری نگذاشته است. دوفضانورد روسی و آمریکایی قبل از سفر فضایی درکنار هم

در همین حال با توجه به احتمال تحریم‌های اقتصادی، بانک جهانی هشدار داده است که اگر بحران اوکراین تشدید شود رشد اقتصادی روسیه ۱.۸ در صد کاهش خواهد یافت.

بانک جهانی در گزارش خود گفت که شدت یافتن تنش‌های جاری باعث نامطمئنی بیشتر از آینده اقتصادی و بی‌اعتمادی می‌شود که در نتیجه از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خواهد کاست.

اما د رحالی که برروی کره زمین رابطه دیپلماتیک آمریکا و روسیه دچارتنش شده است در فضا همکاری بین دوکشور لطمه ای ندیده است.

دو فضانورد روسی و یک فضانورد آمریکای بامداد امروز ۲۶ مارس (۶فروردین ) پس از پرواز موفقیت آمیز فضاپیمای "سایوز" از مرکز فضایی بایکونور قزاقستان، سفر خود به ایستگاه بین‌المللی فضایی را آغاز کردند اما به دلیل نقص فنی پیوستن فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی تا روز پنجشنبه امکان پذیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط