سوئد از اتحادیه اروپا و آمریکا خواست که سوریه را فراموش نکنند

Image caption وزیر مهاجرت سوئد از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا هرچه زودتر طرحی را برای اسکان و پذیرش آوارگان سوری در نظر بگیرند

در حالی که مقام‌های اتحادیه اروپا و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بروکسل گفتگو می‌کنند، توبیاس بیلستروم، وزیر مهاجرت سوئد از آنها خواسته است که بحران سوریه و به ویژه مسئله آوارگان سوری را هم مورد بررسی قرار دهند.

آقای بیلستروم اتحادیه اروپا ر ا متهم کرد که اراده سیاسی لازم را برای رسیدگی به بحران سوریه ندارد و تاکید کرد که مسئله سوریه به اروپا هم مربوط می شود.

او از رهبران اتحادیه اروپا خواست که یک طرح فوری برای پذیرش گروه زیادی از پناهندگان سوری را در دستور کار قرار دهند.

وزیر مهاجرت سوئد همچنین از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منجمله کشورهای اروپای شرقی خواست که یک نظام مشترک امور مهاجرتی تشکیل دهند و برنامه ای برای اسکان آوارگان و هم چنین سهمیه سالانه ای برای پذیرش پناهجویان در نظر بگیرند.

موضوع سوریه یکی از مسائل مورد بحث و اختلاف در اجلاس سران اتحادیه عرب هم بود.

Image caption کرسی سوریه در اتحادیه عرب کماکان خالی باقی می ماند

در بیانیه پایانی این اجلاس کشتار جمعی مردم سوریه توسط ارتش این کشور به شدت محکوم شده است.

سران عرب در این بیانیه خواستار یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه بر اساس مفاد بیانیه ژنو یک شدند.

این در حالی است که احمد جربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه خواستار ارسال تسلیحات پیشرفته برای ارتش آزاد سوریه شده است که با نیروهای بشار اسد در حال جنگ اند.

سران کشورهای عربی در بیانیه خود ضمن حمایت از خواسته های ملت سوریه اعلام کردند که ائتلاف ملی مخالفان دولت سوریه را نماینده مردم این کشور می شناسند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبیل عربی، دبیرکل اتحادیه عرب به خبرنگاران گفت که از ائتلاف ملی مخالفان سوریه برای شرکت در اجلاس شورای اتحادیه عرب که قرار است ماه سپتامبر برگزار شود، دعوت به عمل آمده است، اما کرسی سوریه در اتحادیه عرب فعلا خالی باقی می ماند.