محاکمه پس از نیم قرن در انتظار اعدام

حق نشر عکس Getty
Image caption آنوائو هاکامادا نیم قرن را به اتهامی واهی در انتظار اعدام بود

دادگاهی در ژاپن به محاکمه مجدد مردی رای داده که نزدیک به نیم قرن در انتظار اعدام بوده است.

آیوائو هاکامادا در سال ۱۹۶۸ به جرم کشتن رئیس خود،همسر و دوفرزند او، به اعدام محکوم شد.

هاکامادا که در حال حاضر ۷۸ سال دارد، بیست روز پس از دستگیری به قتل رئیس خود اعتراف کرد اما می گوید که زیر کتک، مجبور به اعتراف شده بود.

گرچه او بعدا در دادگاه اعتراف خود را پس گرفت اما پلیس ژاپن با پیروی از یک رویه قدیمی، متهمان را براساس اعتراف در جریان بازجویی تحت پیگرد قرار می دهد.

عفو بین الملل می گوید که هاکامادا بیش از هر محکوم دیگری در جهان در انتظار اعدام به سر برده است.

روز آن رایف،رئیس تحقیقات آسیای شرقی عفو بین الملل می گوید " اگر یک محکوم سزاوار محاکمه مجدد در جهان وجود داشته باشد، آن فرد باید او هاکامادا باشد چون صرفا براساس اعتراف شخصی در جریان بازجویی به اعدام محکوم شده است."

این مقام عفو بین الملل افزوده است که با شواهد تازه ای که براساس آزمایش دی‌ان‌ای به دست آمده است پرسش های زیادی در مورد مقصر بودن او و عادلانه بودن حکم دادگاه مطرح می شود.

اثبات بی گناهی

هاکامادا که قبلا یک بوکسور بوده به اتهام کشتن رئیس خود و خانواده او در یک کارخانه تصفیه سویا در سال ۱۹۶۶ در شهرشیزو اکا محاکمه و محکوم شناخته شد.

رئیس او و اعضای خانواده اشت با ضربات چاقو به قتل رسیده بودند.

بنا به گزارش خبرگزاری کیودو، بعد از گذشت ۴۶ سال از زمان محکومیت هاکامادا، آزمایش دی‌ان‌ای روی قطره های خون پیراهنی که گفته می شد قاتل به تن داشته، نشان داده است که این پیراهن خونین به هاکامادا تعلق نداشته است.

وکلای هاکامادا نتیجه آزمایش را به دادگاه ارائه داده و خواستار تجدید نظر در حکم او شده اند.

حق نشر عکس afp
Image caption خواهر هاکامادا سال های زیادی برای اثبات بیگناهی برادرش تلاش کرده است

قاضی دادگاه دستور آزادی هاکامادا را تا زمان محاکمه مجدد او صادر کرده و گفته است:" این عادلانه نیست این فرد بیش از این در زندان بماند زیرا بیگناهی او هم اکنون هم تا اندازه زیادی قابل اثبات است."

قاضی دیگری هم برخلاف آئین دادرسی در ژاپن، قبل از محاکمه مجدد هاکامادا، علنا از بی گناهی او صحبت کرده است.

خواهر ۸۱ ساله هاکامادا که سالیان دراز برای محاکمه مجدد او تلاش کرده بود از تمام کسانی که از او حمایت به عمل آورده اند سپاسگزاری کرد.

فعالان مدنی ژاپن می گویند که متهمان به دلیل قرار گرفتن در معرض ساعت ها بازپرسی، عدم دسترسی به موقع به وکیل مدافع و حتی آزار جسمی، به جرایمی اعتراف می کنند که هرگز مرتکب نشده اند.

امکان بیگناهی هاکامادا همزمان با گزارش عفو بین الملل در مورد تعداد اعدام ها در جهان انتشار یافته است.

عفو بین الملل در گزارش سالانه خود از افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران و عراق خبر داده است و جدا از آمار اعدام‌ها در چین که نامعلوم گزارش شده، اعلام کرده ۸۰ درصد از اعدام‌ها در سال ۲۰۱۳ در ایران، عراق و عربستان سعودی اجرا شده است.

از نکات قابل توجه در گزارش عفو بین الملل، آمار مربوط به ادامه اعدام‌ها در ژاپن است که در سال گذشته ۹ مورد بوده است.

ژاپن از معدود کشورهای پیشرفته جهان است که مجازات اعدام را لغو نکرده و احکام اعدام برای برخی جرایم سنگین هنوز هم صادر می شود.

مخالفان مجازات اعدام گفته اند که سرنوشت آیوائو هاکامادا بار دیگر نامناسب بودن مجازات اعدام، به عنوان مجازاتی بازگشت ناپذیر را گوشزد می کند.

مطالب مرتبط