دولت فیلیپین و شورشیان مسلمان توافقنامه صلح امضا کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption توافقنامه صلح با حضور رئیس جمهوری فیلیپین و نخست وزیر مالزی امضا شد

دولت فیلیپین و مسلمانان جدایی طلب این کشور قرارداد خاتمه جنگ امضا کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ٧ فروردین (٢٧ مارس)، رهبران ارشد جبهه اسلامی رهایی‌بخش مورو، بزرگترین تشکل مسلمانان جدایی‌طلب فیلیپین، توافقنامه‌ای را با دولت بنیگنو آکینو، رئیس جمهوری این کشور امضا کردند که انتظار می‌رود به حدود چهار دهه جنگ داخلی و شورش مسلحانه مسلمانان فیلیپین خاتمه دهد.

براساس این توافقنامه، که طی مراسمی در مانیل، پایتخت فیلیپین امضا شد، شورشیان مسلح با خلع سلاح خود در برابر کسب خودگردانی برای منطقه مسلمان نشین میندانائو در جنوب فیلیپین موافقت کردند. نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی هم که در دستیابی به این توافق نقش داشته در این مراسم شرکت کرد.

مراد ابراهیم، رئیس جبهه اسلامی رهایی‌بخش مورو، که در این مراسم شرکت داشت، این توافقنامه را "دستاورد شکوهمند مبارزات" مسلمانان توصیف کرد و گفت که به این ترتیب، "دولت فیلیپین بر مشروعیت آرمان مسلمانان منطقه بانگسامورو صحه گذاشته است." بانگسامورو نامی است که مسلمانان بومی منطقه عمدتا مسلمان‌نشین جنوب فیلییپن برای این منطقه به کار می‌برند.

در مراسم روز پنجشنبه، حدود یکهزار تن از مقامات دولتی و اعضای ارشد تشکل‌های مسلمانان فیلیپین شرکت داشتند و آقای آکینو ضمن تقدیر از موضعگیری رهبران جبهه مورو، گفت که "این توافقنامه مسیری را ترسیم می‌کند که می‌تواند به تحولی اساسی در منطقه مسلمان‌نشین میندانائو منجر شود."

براساس توافقنامه اخیر، طرح ایجاد منطقه خودمختار جنوب فیلیپین به طور مشترک توسط دولت و رهبران مسلمانان این منطقه تهیه می‌شود که شامل برگزاری انتخابات برای گزینش دولت محلی در سال ٢٠١٦ میلادی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption طبق توافقنامه اخیر قرار است شورشیان مورو خلع سلاح شوند

منطقه بانگسامورو شامل حدود ١٠ درصد خاک فیلیپین است و اکثر ساکنان آن مسلمانان را تشکیل می‌دهند. شمار مسلمانان فیلیپین به حدود ١٠ میلیون نفر می‌رسد که شامل ١٠ درصد جمعیت این کشور است و اکثر آنان در جزیره میندانائو در جنوب فیلیپین سکونت دارند. ساکنان این مناطق از زمان ورود تجار مسلمان در قرن سیزدهم میلادی، به تدریج به اسلام گرویدند.

شورش مسلحانه برای استقلال یا خودگردانی جزایر جنوبی فیلیپین در دهه ١٩٧٠ میلادی آغاز شد و تا کنون چندین هزار کشته برجای گذاشته و شرایط مساعدی را برای رقابت جنگ سالاران مسلمان و مسیحی ایجاد کرده است. جنگ داخلی همچنین زمینه نفوذ گروه های تندرو اسلامگرا، به خصوص گروه ابوسیاف، وابسته به شبکه القاعده را فراهم آورد.

با وجود امضای توافقنامه صلح، برخی ناظران نسبت به اجرای کامل آن ابراز تردید کرده و گفته‌اند که اجرایی شدن این توافقنامه مستلزم تصویب آن در پارلمان است در حالیکه این احتمال وجود دارد که نمایندگان پارلمان و سیاستمداران مخالف آقای آکینو در صدد برآیند به منظور تحریک احساسات اکثریت کاتولیک و کسب حمایت آنان، با این توافقنامه مخالفت ورزند یا تغییراتی در آن ایجاد کنند که برای مسلمانان قابل قبول نباشد.

در سال ٢٠٠٨، طرح صلح دولت گلوریا آرویو، رئیس جمهوری پیشین، برای پایان دادن به جنگ داخلی توسط دادگاه عالی این کشور غیرقانونی دانسته شد و به جایی نرسید. همچنین، مخالفت دیگر تشکل‌های اسلامی نیز تهدیدی علیه اجرایی شدن این توافقنامه به حساب می‌آید.