سازمان ملل همه‌پرسی کریمه را غیرقانونی اعلام کرد

حق نشر عکس AP

مجمع عمومی سازمان ملل همه‌پرسی کریمه را برای الحاق این شبه جزیره به روسیه غیرقانونی و حمایت خود را از تمامیت ارضی اوکراین اعلام کرد.

به این قطعنامه غیر الزام آور یکصد کشور رای مثبت دادند و فقط یازده کشور با آن مخالفت کردند.

پنجاه و هشت کشور هم به آن رای ممتنع دادند.

با اینکه این قطعنامه الزام آور نیست اما کشورهای غربی امیدوارند تصویب آن بتواند انزوای دیپلماتیک روسیه را پر رنگ‌تر کند.

اوکراین هم ابراز امیدواری کرده این رای بتواند مانع از اقدامات تهاجمی روسیه شود.

آندری دشیتسیا پس از رای‌گیری به خبرنگاران گفت حمایتی کشورهای مختلف از چهار گوشه دنیا از این قطعنامه، نشان می‌دهد این مسئله "منطقه‌ای نیست بلکه موضوعی جهانی است."

به گفته نیک برایانت خبرنگار بی‌بی‌سی در نیویورک، این قطعنامه الزام آور نیست بنابراین بیشتر جنبه‌ای نمادین دارد اما اوکراین امیدوار است این قطعنامه، روسیه را از تعرض بیشتر به خاک اوکراین بازدارد.

باراک اوباما هم برای گفتگو با ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا به رم رفته گفت تصویب این قطعنامه "نشانه محکمی" است که دنیا اوکراین را در این شرایط دشوار تنها نخواهد گذاشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption باراک اوباما قطعنامه سازمان ملل را پیامی محکم به روسیه ارزیابی کرد.

رییس جمهور آمریکا اظهار امیدواری کرد که روسیه قدم به راه دیپلماسی بگذارد و موضوع را به طریقی صلح‌آمیز حل کند.

پیش از این رای‌گیری صندوق بین‌المللی پول وامی به ارزش ۱۴ تا ۱۸ میلیارد دلار را در حمایت از اوکراین تصویب کرده بود.

رییس جمهور آمریکا این تصمصم صندوق بین المللی پول را "گامی بزرگ رو به جلو" توصیف کرد که به اقتصاد اوکراین ثبات می‌دهد و نیازهای درازمدت مردم این کشور را مرتفع می‌کند.

این در حالیست که آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت امروز به پارلمان اوکراین گفت این کشور "در آستانه ورشکستگی اقتصادی و تجاری قرار دارد."

کنگره آمریکا هم امروز پنج‌شنبه (۲۷ مارس، هفتم فروردین) لایحه‌ای را برای پرداخت یک وام یک میلیارد دلاری به اوکراین تصویب کرد. برای اینکه این لایحه قانون شود باید به امضای باراک اوباما برسد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تجمع اعضای خشمگین جناح راست در مقابل پارلمان اوکراین

پس از آنکه نیروهای هوادار روسیه کریمه را اشغال کردند و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه قانون الحاق کریمه را به روسیه تصویب کرد تنش سیاسی بین مسکو و آمریکا و اتحادیه اروپا شدت کم سابقه‌ای یافته است.

غرب این اقدام روسیه را "غیرقانونی" و "نامشورع" خوانده و تاکنون تحریم‌هایی را برای روسیه در نظر گرفته، از مسدود کردن حساب‌های افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین تا منع صدور ویزا برای آنان.

دیروز هم باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در پایان اجلاس امنیت هسته‌ای در لاهه هلند به روسیه هشدار داد اگر به تعرض به حاکمیت ازضی اوکراین ادامه دهد باید منتظر تحریم‌های شدیدتری باشد.

آقای اوباما گفت این کشور و متحدان اروپایی‌اش آماده‌اند تا به کل اقتصاد روسیه ضربه بزنند حتی اگر به قیمت ضرر اقتصادی برای خود آنها تمام شود.

بحران سیاسی در اوکراین

امشب جمعیتی خشمگین حدود دو هزار نفر از اعضای حزب ملی‌گرای افراطی اوکراین، "جناح راست"، وارد پارلمان شدند و خواستار استعفای آرسن آواکوف وزیر کشور شدند.

آنها وزیر کشور را در مرگ یکی از اعضای ارشد حزب خود، الکساندر موزیچکو، مقصر می‌دانند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی جمعیت معترض با پرخاشگری و شعارهایی مثل "ننگ بر شما" که با بلندگو بیان میشد وارد پارلمان شدند.

نمایندگان پارلمان از معترضان خواستند تا از ساختمان مجلس خارج شوند و به آن آسیب نرسانند. بنابر گزارش‌ها معترضان پارلمان را ترک کرده اما اعلام کرده‌اند فردا برخواهند گشت.

آقای آواکوف پیش از این درخواست استعفا را رد کرده بود و گفته بود در مقابل "اوباش" محکم می‌ایستد.

بحران اوکراین و منطقه دریای سیاه از حدود چهار ماه پیش آغاز شد.

در ماه فوریه دولت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین که از حمایت روسیه برخوردار بود، پس از سه ماه تظاهرات مخالفان و ناآرامی در اوکراین سقوط کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گارد محافظ پارلمان در حال قفل کردن درها برای جلوگیر از ورود اعضای حزب جناح راست

پس از آن رییس پارلمان اوکراین الکساندر تورچینف بعنوان رییس جمهور موقت قدرت را بدست گرفت.

روسیه دولت جدید اوکراین را به رسمیت نشناخت، آنها را "کودتاچی" دانست، نیروهایش را در مرز اوکراین مستقر کرد و بتدریج کنترل شبه جزیره کریمه را بدست گرفت.

مسکو اقدام خود را دفاع از روس‌تبارهای ساکن کریمه در مقابل "فاشیست‌هایی" که در کیف به قدرت رسیده‌اند عنوان کرد.

پارلمان منطقه خودمختار کریمه هم یک همه‌پرسی برگزار کرد و بر اساس آن، رسما جدایی این منطقه را از اوکراین تصویب کرد.

کریمه سپس از روسیه درخواست کرد این شبه جزیره را به خاک خود ضمیمه کند و ولادیمیر پوتین با صدور قانونی آن را رسما به خاک روسیه ملحق کرد.

مطالب مرتبط