پادشاه سعودی برای ولیعهدش ولیعهد تعیین کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption امیر مقرن ٦٩ ساله، سی و پنجمین و آخرین پسر ملک عبدالعزیز بنیانگذار عربستان سعودی است

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی، کوچکترین برادرش امیر مقرن را به عنوان ولیعهد برادر دیگرش امیر سلمان تعیین کرده که اکنون ولیعهد خود اوست. این نخستین بار است که یکی از پادشاهان سعودی برای جانشین خود هم جانشین بر می گزیند.

امیر مقرن شصت و نه ساله که سی و پنجمین و آخرین پسر ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی است رسما ولی ولیعهد لقب گرفته و اگر برادر بزرگترش امیر سلمان به پادشاهی برسد یا اینکه پیش از مرگ ملک عبدالله پادشاه کنونی از دنیا برود، خود به خود به مقام ولیعهدی خواهد رسید.

تعیین امیرمقرن به این مقام با تصمیم هیئتی سی و پنج نفره از خانواده سلطنتی سعودی صورت گرفته که هفت سال پیش به حکم ملک عبدالله تشکیل شد تا انتقال قدرت را در کشور پس از او به عهده داشته باشد. بنابر گزارشها، حدود یک چهارم از اعضای این هیئت به تعیین امیر مقرن به عنوان جانشین ولیعهد رای مثبت نداده اند.

امیر مقرن معاون دوم رئیس هیئت وزیران عربستان سعودی است و از این پس نیز همین سمت را در دست خواهد داشت. بین پسران ملک عبدالعزیز، او به علاقه به دانش و فن آوری شهرت داشته است. او در انگلستان در زمینه هوانوردی تحصیل کرد و به عنوان خلبان به نیروی هوائی سعودی پیوست. بعدها امیر منطقه حائل و سپس امیر مدینه شد و از سال ۲۰۰۵ به مدت هفت سال رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی بود.

امیر مقرن به عنوان دولتمردی نوگرا شهرت دارد و گفته می شود معمولا در دیدارهای ملک عبدالله با مقامهای خارجی حضور دارد و طرف مشورت او قرار می گیرد.

امیر مقرن شش بار ازدواج کرده است و هم اکنون سه همسر همزمان دارد. او از مجموع همسرانش دارای دوازده پسر و یک دختر است.