عملیات جستجو برای هواپیمای مالزیایی به منطقه جدید انتقال یافت

تازه‌ها

حق نشر عکس Reuters
Image caption محل جدید براساس محل تخمینی سقوط احتمالی هواپیما تعیین شده است

عملیات جستجو برای یافتن آثاری از هواپیمای ناپدید شده مالزیایی به منطقه جدیدی انتقال یافته است.

از ساعات اولیه روز جمعه، ۸ فروردین (۲۸ مارس)، عملیات جستجو برای هواپیمای مالزیایی با مشارکت ده‌ها فروند کشتی و هواپیمای اکتشافی در منطقه‌ای در فاصله حدود یکهزار و یکصد کیلومتری شمال شرق محلی متمرکز شد که پیشتر محل سقوط احتمالی هواپیما قلمداد شده بود.

علت انتقال منطقه عملیات جستجو اظهار نظر کارشناسان استرالیایی بوده است که گفته‌اند بررسی‌های جدیدتر حاکی از آن است که احتمالا هواپیمای مالزیایی با سرعتی بیش از آنچه که قبلا تصور می‌رفت پرواز کرده و در نتیجه، سوخت آن هم زودتر تمام شده است.

رئیس اداره ایمنی دریایی استرالیا گفته که نتیجه‌گیری جدید حاصل بررسی اطلاعات راداری نظامی است که دولت مالزی در اختیار کارشناسان قرار داده و افزوده است که "عملیات جستجو از محل سابق به محل جدید نقل مکان کرده است."

دولت استرالیا گفته است که در روز جمعه، نه فروند هواپیمای اکتشافی این کشور بر فراز منطقه جدید پرواز کرده‌اند و شش کشتی نیز برای کمک به عملیات تجسس عازم منطقه شده‌اند.

پیشتر، عملیات جستجو در منطقه‌ای در جنوب اقیانوس هند جریان داشت که تصاویر ماهواره‌ای اجسام شناوری را بر سطح آب نشان داده بود و احتمال می‌رفت این اجسام، قطعات متعلق به هواپیمای مالزیایی باشد.

حق نشر عکس Getty
Image caption امید به یافتن نشانه هواپیما در منطقه قبلی تبدیل به یاس شد

برای نخستین بار، هفته گذشته نخست وزیر استرالیا از مشاهده ماهواره‌ای دو جسم شناور بر آب در این منطقه سخن گفت و در نتیجه، کشتی‌ها و هواپیماهای اکتشافی چند کشور برای یافتن و بررسی نزدیکتر این اجسام عازم منطقه شدند.

در روزهای بعد، منابع فرانسوی و تایلندی از وجود تصاویر ماهواره‌ای ده‌ها جسم شناور در همین منطقه خبر دادند و این انتظار را ایجاد کردند که احتمالا قطعاتی از هواپیما در این منطقه کشف خواهد شد. روز گذشته، ژاپن نیز از وجود تصاویر ماهواره‌ای حدود ده جسم شناور در جنوب اقیانوس هند خبر داد.

اعلام نظر کارشناسان در مورد سقوط احتمالی هواپیما در نقطه‌ای واقع در شمال شرق منطقه قبلی جستجو ظاهرا به معنی آن است که عملیات اکتشافی حدود یک هفته اخیر بی‌مورد بوده است.

به گفته کارشناسان، با آگاهی از اینکه سرعت هواپیما بیش ار میزانی بوده که قبلا تصور می‌رفت، سقوط سریعتر آن محتمل است زیرا سرعت بیش از اندازه باعث کاهش کارآیی در مصرف سوخت هواپیماها می‌شود. به گفته رئیس اداره ایمنی دریایی استرالیا، منطقه جدید جستجو "براساس بهترین تخمین ممکن در مورد محل سقوط هواپیما" انتخاب شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات مالزیایی اتهام عدم کارآیی یا کتمان اطلاعات را به شدت رد کرده‌اند

منطقه قبلی در فاصله حدود دوهزار و پانصد کیلومتری جنوب غرب بندر پرث، از بنادر استرالیا، واقع شده بود و محل جدید حدود یکهزار و هشتصد کیلومتری غرب این بندر قرار دارد. منطقه جدید جستجو حدود سیصد بیست هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که کمتر از وسعت منطقه قبلی است. عمق اقیانوس در این منطقه به چهار هزار متر هم می‌رسد.

هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۷۷ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی که با دویست و سی و نه مسافر و سرنشین از کوالالامپور، پایتخت مالزی، عازم پکن، پایتخت چین بود، در ساعات اول روز ۸ مارس ناپدید شد و هنوز نشانه‌ای از آن یافت نشده است. اطلاعات بعدی نشان داد که هواپیما از مسیر خود منحرف شد و ظاهرا به طرف جنوب پرواز کرد.

از آن زمان، سرنوشت هواپیما و دلیل انحراف آن از مسیر تعیین شده موضوع گمانه زنی‌های مختلف بوده و اگرچه گمان می‌رود این هواپیما در اقیانوس سقوط کرده باشد، هنوز اثری از آن به دست نیامده است.

دو تن از مسافران این هواپیما شهروندان ایرانی بودند که با گذرنامه جعلی سفر می‌کردند و ظاهرا در نظر داشتند از کشورهای اروپایی پناهندگی بگیرند اما مقامات امنیتی مالزیایی، هر نوع ارتباطی بین آنان و احتمال عملیات تروریستی را مردود دانسته‌اند.

اکثر مسافران این هواپیما شهروندان چینی بودند که دولت مالزی را به پرده‌پوشی اطلاعات و عدم کارآیی در پیگیری سرنوشت هواپیما متهم کرده‌اند در حالیکه مقامات مالزیایی تاکید داشته‌اند که تمامی امکانات خود را به کار گرفته و اطلاعاتی را منتشر کرده‌اند که مورد اطمینان بوده است.

اگرچه دولت چین نیز در مواردی انتقاداتی را متوجه دولت مالزی کرده است اما در روزهای اخیر، لحن مقامات چینی در این مورد ملایم‌تر شده است. در مقابل، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در مالزی در صدد دفاع از اقدامات دولت خود و پاسخگویی به اتهامات چینی‌ها برآمده‌اند.

مطالب مرتبط