اوباما: روسیه نیروهای خود را از مرزهای اوکراین عقب بکشد

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اوباما در گفتگوی تلویزیونی خود با سی بی اس نیوز که پیش از ترک اروپا ضبط شده، گفته است که ولادیمیر پوتین "نباید اقداماتی را تکرار کند که در طول جنگ سرد متداول بود"

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، از روسیه خواسته است که "نیروهای خود را از مرز اوکراین عقب بکشد و تنش ها را کاهش دهد."

بر اساس برخی گزارش ها روسیه چندین هزار نفر از نیروی نظامی خود را نزدیک مرز شرقی اوکراین مستقر کرده است.

آقای اوباما به سی به اس نیوز گفته است که این اقدام "شاید تلاشی برای ارعاب اوکراین باشد،‌ یا ممکن است که روسیه نقشه های اضافی در سر داشته باشد."

رئیس جمهوری آمریکا روز ۲۶ مارس پس از گفتگو با رهبران ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل گفته بود که اگر روسیه به رفتار کنونی خود ادامه دهد، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های بیشتری علیه این کشور در نظر خواهند گرفت که بخش انرژی هم از سوی بعضی از کشورها در زمره آن خواهد بود.

در همین حال،‌ یک مقام امنیتی روسیه گفته است که تدابیر اطلاعاتی این کشور برای مبارزه با تهدیدهای غرب علیه تاثیرگذاری مسکو در منطقه بیشتر شده است.

در پی رفراندوم ۱۶ مارس،‌ مسکو شبه جزیره کریمه را از اوکراین جدا و به روسیه الحاق کرد. ولی هر دو اقدام روز پنجشنبه از سوی مجمع عمومی سازمان ملل محکوم و غیرقانونی اعلام شد.

به قطعنامه غیر الزام آور سازمان ملل یکصد کشور رای مثبت دادند و فقط یازده کشور با آن مخالفت کردند.

اکنون این هراس می رود که بخش های دیگری از اوکراین که روس ها جمعیت زیادی از آنجا را تشکیل می دهند، مورد توجه و علاقه مسکو قرار گرفته باشد.

در همین حال آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، گفته است که ناتو به شدت نگران تاسیس یک پایگاه عظیم نظامی در مرز های اوکراین است.

به گفته او،‌ ناتو برای دفاع و حمایت موثر از همه اعضایش برنامه هایی در دست اقدام دارد.

ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهور روسیه گفته است که رخدادهای اخیر در کریمه آزمونی جدی برای ارتش روسیه بوده است.

او گفته: "حرفه ای گری در ارتش روسیه به ایجاد شرایط صلح آمیز برای رفراندوم کریمه کمک کرد."

آقای اوباما در گفتگوی تلویزیونی خود با سی بی اس نیوز که پیش از ترک اروپا ضبط شده، گفته است که ولادیمیر پوتین "نباید اقداماتی را تکرار کند که در طول جنگ سرد متداول بود."

مطالب مرتبط