ازدواج همجنس‌گرایان در انگلستان و ولز قانونی شد

حق نشر عکس Getty
Image caption رفتار همجنس‌گرایانه از سال ۱۹۶۷ به بعد در انگلستان و ولز قانونی شناخته شد

همزمان با آغاز روز شنبه به وقت گرینویچ، ازدواج همجنس‌گرایان در انگلستان و ولز قانونی شد. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه با حمایت قاطع از این قانون گفت: "اکنون ما همه برابریم."

قانونی شدن ازدواج افراد هم‌جنس از معدود مواردی است که بیشتر احزاب اصلی بریتانیا از آن استقبال کرده اند. با وجود این، برخی گروه‌های مذهبی همچنان مخالف چنین قانونی هستند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه، ۲۸ مارس (هشتم فروردین)، ساعاتی پیش از اجرایی شدن این قانون در سخنانی از آن قاطعانه حمایت کرد و گفت که قانونی شدن ازدواج افراد همجنس این پیام را به جامعه می دهد که "اکنون همه ما برابریم."

اسکاتلند ماه گذشته قانونی مشابه به تصویب رساند و قرار است نخستین ازدواج دو فرد همجنس در ماه اکتبر آینده در اسکاتلند ثبت شود. ایرلند شمالی هم اعلام کرده که فعلا قصد پیروی از این اصلاحات قانونی را ندارد.

در انگلستان قرار است نخستین ازدواج دو فرد همجنس در دقایق آغازین روز شنبه و همزمان با لازم الاجرا شدن این قانون جدید صورت گیرد.

همجنس‌گرایی در سالهای نه چندان دور در بریتانیا غیرقانونی بود و از آن علاوه بر یک رفتار متضاد با باورهای مذهبی، به عنوان یک ناهنجاری روانی و بزهکاری یاد می‌شد.

Image caption آلن تورینگ، نابغه ریاضی که کمک های او به رمزگشایی از کدهای آلمان نازی، یکی از عوامل مهم پیروزی متفقین بر متحدین در جریان جنگ جهانی دوم بود، به علت همجنس‌گرایی در سال ۱۹۵۲ محاکمه شد

رفتار همجنس‌گرایانه از سال ۱۹۶۷ به بعد در انگلستان و ولز و از سال ۱۹۸۱ در اسکاتلند قانونی شناخته شد و ایرلند شمالی هم در سال ۱۹۸۲ به این قانون رسمیت بخشید.

پیش از تصویب این قوانین و حذف همجنس‌خواهی از فهرست "بیماری‌های روانی" دولت افراد همجنسگرا را بازداشت و محاکمه و به اجبار به "مراکز روانی و درمانی" اعزام می کرد.

آلن تورینگ، نابغه ریاضی که کمک های او به رمزگشایی از کدهای آلمان نازی، یکی از عوامل مهم پیروزی متفقین بر متحدین در جریان جنگ جهانی دوم بود، به علت همجنس‌گرایی در سال ۱۹۵۲ محاکمه شد.

در سال ۲۰۰۹، و در پی یک کارزار اینترنتی، گوردون براون، نخست وزیر وقت بریتانیا از رفتار حکومت با آلن تورینگ عذرخواست و ملکه بریتانیا هم سال گذشته در حکمی تشریفاتی محکومیت این نابغه همجنس‌خواه دنیای ریاضی را عفو کرد.

مطالب مرتبط