تقویت تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و روسیه برای حل بحران اوکراین

حق نشر عکس U.S. State Dept
Image caption جان کری در فرودگاه ایرلند - در پی تغییر مسیر ناگهانی، هواپیمای او برای سوخت‌گیری بین راه توقف کرد

وزیر امور خارجه آمریکا که در راه بازگشت به کشورش بود، مسیر خود را در آخرین دقایق عوض کرد تا به مذاکره با همتای روس خود برسد.

به نظر می‌رسد قرار این مذاکرات بین جان کری و سرگئی لاوروف ناگهان گذاشته شده است. مذاکرات قبلی این دو که در لندن و درست پیش از همه‌پرسی الحاق کریمه به روسیه برگزار شد، نتیجه‌ای نداد.

یک روز پیش در آخرین ساعات جمعه ۲۸ مارس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تلفنی درباره بحران اوکراین صحبت کردند.

در این مکالمه یک‌ساعته، این دو موافقت کردند که وزرای خارجه آمریکا و روسیه بار دیگر درباره اوکراین دیدار و مذاکره کنند.

کاخ سفید می‌گوید این آقای پوتین بود که به همتای خود زنگ زد.

روابط آمریکا و روسیه در پی بحران اوکراین بیش از پیش رو به سردی گذاشته است. آقای اوباما پیش‌تر بارها از روسیه خواسته است قوایش را از خاک اوکراین عقب بکشد.

وزیر خارجه روسیه هم روز شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که مسکو به هیچ وجه قصد یا علاقه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد.

گزارش شده است که هزاران سرباز روس در حوالی مرزهای شرقی اوکراین مستقر شده‌اند.

قرار است وزیران خارجه آمریکا و روسیه عصر یک‌شنبه با یکدیگر در پاریس دیدار کنند.

هواپیمای جان کری در راه بازگشت از خاورمیانه به آمریکا بود اما وزیر خارجه آمریکا از خلبانان خواست که مسیر را به سمت فرانسه تغییر دهند.

'سرپایینی دیپلماتیک'

حق نشر عکس Getty
Image caption طبق طرح پیشنهادی آمریکا، نیروهای روسیه در کریمه باید به پایگاه‌های خود بازگردند

در همین حال از نیویورک خبر می‌رسد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که به تازگی از سفر مسکو بازگشته، گفته است ولادیمیر پوتین به او اطمینان داده که "ارتش روسیه هیچ تصمیمی برای اقدام نظامی ندارد."

طرح پیشنهادی آمریکا برای کاهش تنش‌ها بین اوکراین و روسیه با عنوان "سرپایینی دیپلماتیک" با هم‌فکری کشورهای اروپایی و دولت موقت اوکراین پیش برده شده است.

گزارش شده است که این طرح شامل توقف گسیل نیرو به نزدیکی مرزهای اوکراین، اعزام ناظران بین‌المللی به شرق اوکراین برای حفاظت از روس‌زبانان و بازگشت نیروهای روس در کریمه به پایگاه‌هایشان است.

کاخ کرملین می‌گوید ولادیمیر پوتین در مکالمه تلفنی روز جمعه با رئیس‌جمهوری آمریکا، توجه آقای اوباما را به "اغتشاش‌های ادامه‌دار افراطی‌ها" در کیف و دیگر مناطق اوکراین جلب کرده است.

آندیری دشچیتسیا، وزیر خارجه موقت اوکراین، روز شنبه روسیه را متهم کرد که تلاش کرده است یک "کمربند بی‌ثباتی" در امتداد مرزهای مشترک ایجاد کند.

روز شنبه گروه‌هایی از مردم در خیابان‌های سیمفروپول، پایتخت کریمه، به خاطر هم‌ساعت‌شدن با مسکو شادی و پای‌کوبی کردند.

ساعت کریمه دو ساعت جلو کشیده شد تا با وقت مسکو یکی شود.

این جزئی از تصمیم قبلی پارلمان کریمه برای جدایی از اوکراین و پیوستن به خاک روسیه بوده است.

ساکنان شبه‌جزیره کریمه در یک همه‌پرسی که دولت موقت اوکراین و کشورهای غربی آن را بی‌اعتبار خوانده‌اند، به پیوستن به روسیه رای مثبت دادند.

در همین حال مقامات دولت موقت اوکراین در تکاپو برای برگزاری انتخابات چهار هفته دیگر در ۲۵ مه هستند.

مطالب مرتبط