شکنجه و آزار جنسی در زندان های مصر

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شواهدی که بی بی سی گردآورده حاکی است که زندانیان در زندان های مصر مورد شکنجه قرارمی گیرند.

آزار جنسی،شوک برقی و کتک خوردن از جمله شکنجه هایی است که نوجوانان زندانی هم از آن مصون نمی مانند.

از ماه ژوئیه گذشته که سرکوب مخالفان آغاز شد تاکنون حدود بیست هزار نفر زندانی شده اند.

شمار زیادی از این زندانیان بعد از آزادی، اتهامات بسیار جدی در مورد شکنجه شدن در زندان را مطرح کرده اند.

این اتهامات از سوی دولت موقت مصر رد شده است.

یکی از افرادی که از شکنجه سخن می گوید، احمد عبدالفتاح، نوجوان پانزده ساله مصری است که علاقه به تلفن همراهش باعث شد که روانه زندان بشود.

احمد می گوید ۲۴ ژانویه سرگرم فیلم گرفتن از تظاهرات اسلام گراها در نزدیکی خانه اش در استان شرقیه واقع در شمال قاهره بود که چند تن از اوباش محلی می خواستند تلفنش را بدزند اما چون حاضر نشد تلفنش را به آن ها بدهد، اوباش محلی او را به پلیس تحویل دادند.

حق نشر عکس BBC World Service

احمد می گوید که از روی کنجکاوی می خواست فیلم بگیرد.

احمد گفت که ۲۴ ژانویه آغاز سی و چهارروز بازداشت توام با شکنجه اش در ایستگاه محلی پلیس بود.

احمد گفت:"به جاهای حساس بدنم مثل ستون فقرات، دست و جاهای حساس بین پاهایم شوک برقی زدند. بعد از هرشوک برقی روی زمین می افتادم و نمی توانستم بلند شوم . در این بین مرا کتک هم می زدند و گاهی اوقات به خاطر ولتاژ قوی تر برق به روی من آب می پاشیدند."

احمد گفت که با وجود سن کم، پلیس به گمان این که او عضو اخوان المسلمین است به او بیشتر توجه می کردند.

احمد می گوید: "پلیس می خواست مرا بترساند چون فکر می کرد عضو اخوان المسلمین هستم و می توانم اطلاعات زیادی به آن ها بدهم .البته من اصلا عضو اخوان المسلمین نیستم . آن ها از اشخاصی نام می بردند و می گفتند که از تو حمایت مالی می کنند و تو از آن ها اسلحه می گیری. می گفتند که من کوکتل مولوتوف دارم و افسری را کتک زده ام . من هم می گفتم که من حتی یک مورچه را هم آزار نداده ام."

احمد گفت که او را متهم به حمل ۱۸ کوکتل مولوتوف کردند اما او که قبلا بازویش شکسته شده قادر به بلند کردن اشیای سنگین نیست.

پدر احمد عبدالفتاح،که یک بازرس مدرسه است با صورتی غمگین کنار او نشسته و به حرف هایش گوش می کرد.

پدر احمد به ما گفت که احمد صرع دارد و از وقتی که زندان رفته سلامت خود را بیشتر از دست داده است.

شکنجه سیستماتیک

Image caption احمد گفت که وقتی شوک برقی می دادند به روی زمین می افتادم

بسیاری از کسانی که از زندان آزاد شده اند از ترس حاضر به حرف زدن نیستند. اما ما کسانی پیدا کردیم که جزئیات و شواهد معتبری در مورد آزار و شکنجه خود در زندان به ما دادند.

گرچه صحت این گفته ها را نمی توان به طور مستقل تایید کرد اما با گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر درمورد رواج شکنجه در زندان های مصر، تطبیق می کند.

جمال عید، از شبکه عربی زبان اطلاعات حقوق بشر می گوید:" مصر دوباره به استفاده از شکنجه های سیستماتیک دوران حسنی مبارک روی آورده است. حال از شکنجه بیشتر استفاده می شود چون تعداد زندانیان بیشتر شده است اما تنها فرقی که با آن دوران دارد این است که شکنجه ها وحشیانه تر شده اند."

یاسین محمد، یکی دیگر از زندانیان سابق و از فعالان مدافع دموکراسی می گوید که این شاهد خوبی برای این مدعاست.

یاسین نوزده ساله می خواهد به خاطر زندانیانی که در حال حاضر در زندان ها تحت شکنجه قراردارند، حرف بزند:"اول فکر کردم که مثل همیشه مرا کتک خواهند زد اما وقتی شلوارم را از پایم در آوردند و به بدنم سیم وصل کردند شروع کردم به فریاد زدن."

یاسین احمد می گوید: "وقتی شوک برقی وارد می کنند چیزهای عجیبی حس می کنید. نمی دانید چه اتفاقی برایتان می افتد. حس می کنید که درحال مرگ هستید. گاهی اوقات هم فکر می کنید که مست کرده اید و کاملا به عالم بی خبری فرو می روید. بعد هم که سیم ها را از بدنتان برمی‌دارند سرگیجه دارید. سرگیجه."

یاسین با لرزندان دست هایش می خواست نشان بدهد که چطور بدنش، حتی بعد از برداشتن سیم ها، هم چنان می لرزید.

یاسین می گوید که زبانش عاجز از بیان شکنجه های دیگری است که به او داده اند.

شرحی که او از آزار جنسی خود داد، به قدری شنیع است که نمی توان آن را نوشت.

یاسین در جریان تظاهرات برای آزادی چند زندانی، از جمله یک دانشجوی دختر ۱۹ ساله، بنام آیت حماده بازداشت شده بود.

تهدید به تجاوز جنسی

حق نشر عکس
Image caption یاسین نوزده ساله می گوید که حتی بعد از تمام شدن شوک برقی تمام تنم هم چنان می لرزید

آیت که حالا آزاد شده سرنوشت مشابهی در زندان داشته است.

آیت می گوید که در بازداشت تحت آزار جنسی قرار گرفته است .

آیت گفت:" آزاری که می دادند جسمی بود .جرات بیان جزئیات بیشتر را ندارم اما آزاری که می دادند بسیار تحقیر آمیز و هدفش شکستن روحیه ما بود."

وقتی آیت صحبت می کرد دوستش، سلسبیل غرباوی، برای حمایت روحی از او دستانش را می فشرد.

این دو زن که هردو با روسری موهایشان را پوشانده بودند، می گفتند که کتکشان می زدند و آن ها را تهدید به تجاوز جنسی می کردند.

در پی سرنگون شدن محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر - که ماه ژوئیه گذشته روی داد،- و سرکوب مخالفان توسط ارتش، ۲۰ هزار نفر بازداشت شده اند.

بازداشت در مصر به راحتی صورت می گیرد. کافی است که در یکی از تظاهرات شرکت کنید یا حتی از کنار تظاهر کنندگان رد شوید.

در۲۵ ماه ژانویه،سالگرد انقلابی که به برکناری حسنی مبارک منجر شد، هزار نفر بازداشت شدند که یکی از آن ها خالد السید، مهندسی سی ساله از فعالان انقلاب بود. او که قبل از رفتن به زندان تازه ازدواج کرده بود می گوید که مرتبا مورد شکنجه و آزار قرار می گرفت و بدترین آن وقتی بود که نامه همسرش را در جیبش پیدا کردند:

او می گوید:"دو نفر در یک طرف و دو نفر هم در طرف دیگر من قرار گرفتند. هر چهار نفر مرا به یک ستون تکیه دادند و شروع به کتک زدن من کردند. از پشت به من مشت می زدند و بعد روی زمین خواباندند و با لگد به شکم من می کوبیدند."

خالد بعد از ۴۲ روز آزاد شد اما هنوز در کابوس هایی که دچارش می شود خود را زندانی می یابد.

شکنجه ای وجود ندارد

به ساختمان وزارت کشور که شدیدا تحت محافظت قراردارد رفتیم و خواستار واکنش دولت به اتهامات مربوط به رواج شکنجه در زندان های مصر شدیم.

Image caption ژنرال ابوبکر عبدالکریم هرگونه اتهام مربوط به وارد کردن شوک برقی به زندانیان در بازداشتگاه های پلیس را رد کرد

ژنرال ابوبکر عبدالکریم، به ما فیلمی از یک زندان تمیز نشان داد و گفت:"من هرگونه اتهام مربوط به وارد کردن شوک برقی به زندانیان در بازداشتگاه های پلیس را کاملا رد می کنم."

اما در مقابل چالش های ما اذعان داشت که ممکن است "اشتباهات و تخلف هایی" از طرف پلیس روی داده باشد اما به هیچ وجه به درجه ای نبوده است که بتوان آن را شکنجه نامید.

ژنرال ابوبکر عبدالکریم افرود:"اگر چنین مواردی وجود داشته باشد ما برآن سرپوش نمی گذاریم و ساکت نمی مانیم و با هرکسی که با مردم بدرفتاری کرده باشد برخورد خواهیم کرد."

اما سازمان های مدافع حقوق بشر این اظهارات را رد می کنند.

به گفته نبکلاس پیاشو از سازمان عفو بین الملل، مقامات مصر گزارش های مربوط به شکنجه را جدی نمی گیرند و در بسیاری از موارد کسی را مجازات نمی کنند.

مصر اکنون در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قراردارد و فیلد مارشال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش و وزیر دفاع در آن شرکت خواهند کرد .

عبدالفتاح السیسی برای برنده شدن در انتخابات مصر شانس زیادی دارد. به همین دلیل بیم می رود که در دوره ریاست جمهوری آقای سیسی از شکنجه به عنوان ابزار تحکیم قدرت استفاده شود.

مطالب مرتبط