نگرانی سوسیالیست ها در دور دوم انتخابات محلی فرانسه

انتخابات محلی فرانسه حق نشر عکس AFP
Image caption انتخابات محلی در فرانسه

دور دوم انتخابات محلی در فرانسه، امروز یکشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) برگزار می شود. براساس پیش‌بینی‌ها، حزب حاکم سوسیالیست در این انتخابات شکست خواهد خورد.

این در حالی است که در مقابل، برای حزب راست میانه "اتحاد برای جنبش مردمی" نتایج خوبی پیش بینی شده است.

انتظار می رود حزب راست افراطی "جبهه ملی" نیز، با کسب اکثریت در چند شهر و روستای شمال و جنوب فرانسه، موفقیت بی سابقه ای را در مقایسه با رقابت های انتخاباتی قبلی به دست بیاورد.

بعضی تحلیلگران سیاسی می گویند انتشار تازه ترین آمار نرخ اشتغال در فرانسه در هفته گذشته، که حکایت از افزایش بیکاری در این کشور دارد، احتمالا در کاهش محبوبیت رییس جمهور فرانسوا اولاند و دولت او تاثیر گذار بوده است.

در دور اول انتخابات محلی فرانسه که روز یکشنبه ۲۳ مارس (۳ فروردین) برگزار شد، حزب راست میانه "اتحاد برای جنبش مردمی" ۴۶ درصد و حزب حاکم سوسیالیست ۳۸ درصد آرا در سطح کشور را به خود اختصاص دادند.

پاریس، پایتخت، که از ۱۳ سال پیش تحت مدیریت حزب سوسیالیست بوده، امسال برای اولین بار یک شهردار زن خواهد داشت. در این شهر، دو نامزد اصلی شهرداری از حزب "اتحاد برای جنبش مردمی" و حزب سوسیالیست زن هستند.

انتخابات محلی فرانسه در ۳۶ هزار شهر و روستای فرانسه، دو سال بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ برگزار می شود که در آن حزب سوسیالیست به رهبری فرانسوا اولاند پیروز شد.

مطالب مرتبط