آمریکا نگران 'تحرکات نظامی روسیه در مرز اوکراین'

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفتگوهای کری و لاوروف ادامه دارد. مسکو میگوید اوکراین باید بی‌طرف و فدرال شود

هم زمان با مذاکرات مستقیم وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه بر سر بحران اوکراین، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در اروپا به طور غیرمنتظره از واشنگتن به محل ماموریتش در اروپا فرستاده شده است.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده کل نیروهای ناتو و فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا که به واشنگتن سفر کرده بود، به دستور چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، به اشتوتگارت آلمان بازگشته و این هفته در روزهای یکم و دوم آوریل در بروکسل با وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو دیدار و گفتگو خواهد کرد.

سخنگوی پنتاگون دلیل این تصمیم را «عدم شفافیت مقاصد رهبران روسیه» از تحرکات نظامی ارتش این کشور در نواحی مرزی اوکراین اعلام کرده است.

آمریکا برآورد می‌کند روسیه دست کم ۳۰ هزار نیرو در مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده و نگران است که احتمالا قصد اقدام نظامی دیگری علیه این کشور را داشته باشد.

این در حالیست که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که کشورش به هیچ وجه قصد یا علاقه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد. آقای لاوروف می‌گوید که روسیه آماده حفظ حقوق روس تبار‌ها در اوکراین از تمام راه‌های سیاسی، دیپلماتیک و قانونی است.

اما برخی از مقام‌‌های دولت آمریکا معتقدند پیشنهاد جدید روسیه برای حل بحران نیست و می‌تواند مقدمه‌ای برای عملیات نظامی گسترده‌تر باشد.

مذاکره در پاریس

هم اکنون، وزیر امور خارجه روسیه در پاریس، پایتخت فرانسه، در حال مذاکره با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بر سر بحران اوکراین و آینده کریمه است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار بود این ژنرال آمریکایی به اعضای کنگره درباره بحران اوکراین گزارش بدهد

سرگئی لاوروف می‌گوید که مسکو خواهان اوکراینی «بی‌طرف و فدرال» است و اوکراین نباید به پیمان ناتو بپیوندد.

سرگئی لاوروف گفته است روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا باید همچون یک گروه حمایتی عمل کنند و مقدمات «گفتگویی ملی» در اوکراین را فراهم آورند که «افراط‌گرایان مسلح» در آن حاضر نباشد. این در حالیست که دولت موقت اوکراین موضع روسیه را رد کرده و گفته است چنین مواضعی نشان می‌دهد که روسیه به دنبال برقراری آرامش نیست.

ملاقات روز یکشنبه آقایان کری و لاوروف پس از گفتگوی تلفنی تازه باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری دو کشور برنامه‌ریزی شد.

بنا بر گزارش‌ها، جان کری و سرگئی لاوروف ابتدا به طور جداگانه دیدار کرده و سپس در کنار مشاوران خود به گفتگو‌ها ادامه داده اند.

مسکو می‌گوید که در بخش‌های شرقی اوکراین که اکثریت روس تبار هستند، روسی باید زبان رسمی دوم اعلام شود. همچنین باید این مناطق در برابر کیف، از خودمختاری و اختیارات بیشتری برخوردار شوند.

از طرف دیگر، آمریکا بر کاهش تنش‌ها، خلع سلاح شبه نظامیان طرفدار روسیه در کریمه و بازگشت نیروهای اوکراین به پایگاه های خود در کریمه تاکید دارد.

مقام‌های آمریکایی همچنین خواهان اعزام ناظران بین المللی به منطقه هستند و در پی آن هستند که مسکو با دولت موقت در کیف مذاکره کند. روسیه تا به حال این دو درخواست را نپذیرفته است.

مطالب مرتبط