'عقب نشینی بخشی' از نیروهای روسیه از مرز اوکراین

حق نشر عکس n

دولت آلمان می گوید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستور "عقب نشینی بخشی" از نیروهای نظامی کشورش از مرز اوکراین را صادر کرده است.

آقای پوتین در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان او را از این موضوع آگاه کرده است.

هنوز هزاران نفر از سربازان روس در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند.

در همین حال دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه که از کریمه دیدار می‌کند، اعلام کرده است که به منظور جذب هرچه بیشتر سرمایه‌داران، این شبه جزیره را با ایجاد تخفیف‌های ویژه مالیاتی و تسهیلات اداری به یک منطقه ویژه تجاری تبدیل خواهد کرد.

اما اوکراین دیدار آقای مدودف از کریمه را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین گفت که دیدار یک مقام ارشد روسیه به این شبه جزیره در دریای سیاه به مثابه "نقض صریح" قوانین بین المللی است.

شهروندان کریمه روز ۱۶ مارس سال جاری با شرکت در یک همه پرسی به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای دادند.

اما مجمع عمومی سازمان ملل الحاق کریمه به روسیه را محکوم کرده و اوکراین نیز گفته است که هرگز آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

عبور از 'بدترین دوره'

تنش میان روسیه و غرب پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین که به مسکو نزدیک بود بالا گرفت.

تصمیم متعاقب روسیه برای الحاق کریمه باعث بحرانی شدن این روابط شد.

آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را بر بعضی از اعضای حلقه نزدیکان آقای پوتین و سایر مقام های روسیه اعمال کرده اند. روسیه در مقابل تحریم هایی بر بعضی اعضای کنگره آمریکا تحمیل کرده است.

موضوع کاهش نیروهای روسیه روز یکشنبه ۳۰ مارس محور اصلی مذاکرات بین جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگی لاوروف همتای روس او بود.

آقای کری از روسیه درخواست کرد که نیروهای خود در مرز شرقی اوکراین را کاهش دهد، در حالی که آقای لاوروف بر لزوم ایجاد دولتی با ساختار فدرال در اوکراین تاکید ورزید.

اواخر هفته پیش ابتدا باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از روسیه خواست نیروهایش از این مرز عقب بکشد که تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با او را به دنبال داشت.

روز دوشنبه آقای پوتین صدر اعظم آلمان را از دستور خود دایر بر "عقب نشینی بخشی از نیروهای روسیه از مرز شرقی اوکراین" آگاه کرد.

در بیانیه ای که دفتر خانم مرکل منتشر کرده "دو رهبر همچنین درباره گام های بیشتر برای ایجاد ثبات در اوکراین و ترانس-نیستریا صحبت کردند."

ترانس-نیستریا بخشی روس زبان در مرز شرقی اوکراین است که در سال ۱۹۹۰ از مولداوی اعلام استقلال کرد.

'حدود ۴۰ هزار سرباز'

در بیانیه ای که کرملین منتشر کرده به عقب نشینی بخشی از نیروها اشاره نشده اما در آن آمده است که دو رهبر درباره "فرصت هایی برای حمایت بین المللی برای بازگرداندن ثبات" به اوکراین صحبت کرده اند.

براساس این بیانیه آقای پوتین همچنین به خانم مرکل گفته است که اوکراین باید دست به اصلاحات قانون اساسی بزند تا از تامین منافع همه بخش های این کشور اطمینان حاصل شود و خواستار تدابیری برای پایان "انسداد" ترانس-نیستریا شد.

وزارت خارجه روسیه همچنین گفت که آقای لاوروف در تماسی تلفنی گفتگوهای یک روز پیشتر با جان کری را پی گرفته است.

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان پس از دیداری با همتاهای فرانسوی و لهستانی خود گفت: "امیدوارم بدترین دوره بحران را پشت سر گذاشته باشیم."

این اظهار نظر پس از آن بود که به نقل از یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه گزارش شده بود که یک گردان پیاده نظام موتوری در حال ترک منطقه هستند.

به گفته جاناتان مارکوس خبرنگار بی بی سی در بروکسل یک منبع آگاه در ناتو گفت که نشانه هایی از حرکات نیروهای روسیه به چشم می خورد اما ارزیابی اهمیت آن هنوز آسان نیست.

یک دیپلمات ارشد غربی گفت که حدود ۴۰ هزار سرباز روس در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند و هنوز منبع بالقوه ارعاب برای اوکراین هستند.

روز سه شنبه وزرای خارجه ناتو برای بحث درباره موضوع و کمک به اوکراین دیدار خواهند کرد.

مطالب مرتبط