انتخابات محلی فرانسه، شکستی برای اولاند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محافظه‌کاران در مارسی به پیروزی چشمگیری دست یافتند

حزب سوسیالیست فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در حالی خود را برای انتخابات قریب الوقوع اتحادیه اروپا آماده می کند که ناکامی قابل توجه در انتخابات محلی و آمار نگران کننده اقتصادی به شدت به وجهه این حزب لطمه زده است.

روال معمول این است که هر سیاستمداری به "انتخابات بعدی" فکر می کند ولی سوسیالیست ها از فراموش کردن انتخابات اخیر خوشحال خواهند شد.

یکشنبه گذشته، سوسیالیست ها در انتخابات شهرداری های ۱۵۵ شهر از ۵۰۰ شهری که تا کنون در کنترل آنان بود، شکست خوردند. روزنامه متمایل به چپ لیبراسیون، در توجیه این شکست در تیتر صفحه اول خود کلمه "تنبیه" را به کار برد.

ژان-مارک ارو، نخست وزیر فرانسه که اکنون پست خود را به مانوئل والس، وزیر کشور واگذار می کند، بخشی از تقصیر شکست را به عهده گرفته است. نخست وزیران فرانسه همیشه هنگام انتقاد، سپر بلا هستند ولی این تلاش شجاعانه آقای ارو برای این که انتقادات متوجه رئیس جمهور نشود، این حقیقت را که فرانسوا اولاند شکست خورده، نمی تواند پنهان کند.

نرخ بیکاری که آقای اولاند قول کاهش آن را داده بود تا پایان سال ۲۰۱۳ همچنان در حال افزایش بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژان-مارک ارو، نخست وزیر فرانسه مسئولیت بخشی از شکست در انتخابات را پذیرفت

ماه گذشته تعداد بیکاران فرانسوی۳۱ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافت؛ که یکی از بیشترین افزایش ماهانه نرخ بیکاری در سال گذشته بود. کل تعداد بیکاران به علاوه کسانی که پاره وقت کار می کنند، تقریبا پنج میلیون نفر است.

روز گذشته اعلام شد که دولت آقای اولاند نتوانسته کسری بودجه را به رقم ۴ ممیز یک درصد که قول آن را به اعضای اتحادیه اروپا داده بود، کاهش دهد. برای رسیدن به یک چنین هدفی دولت فرانسه ناچار خواهد بود از هزینه های خود بکاهد.

به نظر می رسد افزایش مالیات ها ( که برخی از چپگراها آن را مجازات ثروتمندان می خوانند) موجب ترس کارفرمایان شده است. بنا بر گزارش سازمان ملل متحد، سرمایه گذاری های خارجی مستقیم در فرانسه، سال گذشته در حد باور نکردنی یعنی ۷۷ درصد کاهش داشته.

دولت آقای اولاند باید برای این مشکل چاره ای بیاندیشد.

به "انتخابات بعدی" که انتخابات اروپایی است، کمتر از دو ماه باقی مانده. طبق نظرسنجی ها در این انتخابات، حزب راست افراطی جبهه ملی و حزب محافظه کار اتحاد برای جنبش مردمی (یو-ام-پی) رقابت تنگاتنگی خواهند داشت.

هر دو حزب برای جشن گرفتن عملکردشان در انتخابات محلی فرانسه، دلایل کافی دارند. جبهه ملی به طور بی سابقه ای کنترل ۱۴ شهر(احتمالا ۱۵) را به دست گرفت؛ اتحاد برای جنبش مردمی نیز ۱۴۰ شهری را که سوسیالیست ها از دست داده بودند تصاحب کرد. این موضوع، خبر خوشی برای ژان-فرانسوا کوپه، رهبر اتحاد برای جنبش مردمی است که تا زمانی که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه بود، تحت الشعاع او قرار داشت.

مارین لوپن، رهبر جبهه ملی نیز مانند ژان-فرانسوا کوپه توجه خود را بر "انتخابات بعدی" متمرکز ساخته است.

مارین لوپن، به خبرنگار بی بی سی گفت: "آن (انتخابات) یک زمین لرزه سیاسی خواهد بود. ظهور مجدد میهن پرستی و حاکمیت در سراسر اروپا".

سوسیالیست ها پس از شکست اخیر در صدد برخواهند آمد علت این شکست را دریابند و با دید انتقادی عملکرد خود را تجزیه و تحلیل کنند. ولی این آقای کوپه بود که شکایت رای دهندگان خشمگین و ناراضی را که ما با آنها هنگام رای دادن مصاحبه کرده بودیم منعکس می کرد: "سئوال حقیقی این است: فرانسوا اولاند می خواهد با کشور ما چه کار کند؟ چیزی که مردم بیش از هر چیز دیگری می خواهند یک حس کارآیی و نتیجه بخش است."

آقای ارو، یکی از نزدیک ترین متحدان و دوست فرانسوا اولاند است. ولی هم اکنون گناه ها به گردن او افتاده و مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه جانشین او می شود.

دولت آقای اولاند باید تا ۱۵ آوریل برنامه جدید خود را برای کاهش هزینه ها جهت رسیدن به اهداف اتحادیه اروپا اعلام کند. ولی از طرف دیگر قرار است مالیات بر دستمزد کارگران کاهش یابد تا به شرکت های فرانسوی که در شرایط دشواری به سر می برند، کمک شود. به نظر می رسد آقای اولاند باید با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کند.

مطالب مرتبط