آمریکا ممکن است جاسوس اسرائیلی را از زندان آزاد کند

حق نشر عکس AFP
Image caption طرفداران آزادی پولارد از هر فرصتی برای طرح درخواست خود استفاده کرده‌اند

ممکن است دولت آمریکا یک جاسوس اسرائیل را که به حبس ابد محکوم شده است از زندان آزاد کند.

به نقل از برخی منابع آمریکایی گزارش شده است که احتمال دارد دولت این کشور به منظور ترغیب اسرائیل به دادن امتیازاتی در مذاکرات جاری صلح با فلسطینیان با آزادی جاناتان پولارد از زندان موافقت کند. جاناتان پولارد در سال ١٩٨٧ به جرم کسب و تحویل اطلاعات محرمانه به اسرائیل در دادگاهی در ایالات متحده به حبس ابد محکوم شد.

طی سه دهه گذشته، محکومیت آقای پولارد یکی از عوامل بحث برانگیز در روابط نزدیک بین ایالات متحده و اسرائیل بوده است اما مقامات آمریکایی پیش از این با درخواست‌های مکرر اسرائیلیان برای عفو او موافقت نکرده بودند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از یک مقام دولتی این کشور که از او نام نبرده نوشته است که هنوز در این مورد تصمیمی گرفته نشده اما مذاکراتی بین دو طرف صورت گرفته است. همچنین، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا از تایید این خبر خودداری ورزیده است.

به گفته منابع آمریکایی، انتظار دولت این کشور این است که اسرائیل در برابر آزادی جاناتان پولارد با دادن "امتیازات قابل توجهی" در مذاکرات جاری صلح خاورمیانه موافقت کند.

گزارش مربوط به آزادی احتمالی این فرد در حالی منتشر می‌شود که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، برای "گفتگوهای فوری" در راستای پیشبرد مذاکرات بین فلسطینیان و اسرائیل به منطقه سفر کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کری (راست) احتمالا انتظار دریافت امتیازات مهمی را از نتانیاهو دارد

وی شامگاه دیروز - دوشنبه - با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ملاقات و گفتگو کرد و انتظار می‌رود برای گفتگو با محمود عباس، رهبر فلسطینیان، روز سه شنبه به رام‌الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی سفر کند.

آقای کری پس از انتصاب به سمت وزارت خارجه آمریکا، به جریان انداختن مذاکرات صلح خاورمیانه پس از یک وقفه سه ساله و تلاش برای دستیابی به توافق بین اسرائیل و فلسطینیان را به عنوان یکی از برنامه‌های مهم کاری خود دنبال کرده است. تابستان سال گذشته و در آغاز این دور از مذاکرات، وی روز ٢٩ آوریل سال جاری را به عنوان ضرب الاجل دستیابی به نتایج عمده‌ای در مذاکرات تعیین کرد اما در حالی که چنین دستاوردی در مدت باقی مانده تا این تاریخ محتمل نیست، وی می‌کوشد دو طرف را به تمدید این مهلت ترغیب کند.

جاسوسی در کشور دوست

جاناتان پولارد، که اینک شصت سال سن دارد، در دهه ١٩٨٠ به عنوان تحلیلگر اطلاعاتی در استخدام نیروی دریایی ایالات متحده بود و به مجموعه‌ای از اطلاعات حساس نظامی آمریکا دسترسی داشت.

وی در سال ١٩٨٥ و در حالیکه موفق نشده بود در سفارت اسرائیل در واشنگتن پناه بگیرد، توسط ماموران اف‌بی‌آی - پلیس فدرال آمریکا - بازداشت و به سرقت و انتقال اسناد محرمانه از جمله در مورد اطلاعات کسب شده توسط آمریکا در مورد توانمندی نظامی اتحاد شوروی سابق متهم شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما نیز به درخواست آزادی پولارد توجهی نکرده بود

آقای پولارد در جریان محاکمه خود، به این اتهامات اعتراف کرد و به حبس ابد محکوم شد در حالیکه دولت اسرائیل، که در سال ١٩٩٥ تابعیت اسرائیلی به او داده بود، تا سال‌ها از قبول هر نوع ارتباط اطلاعاتی با این فرد خودداری می‌کرد.

از زمان محکومیت جاناتان پولارد، مقامات اسرائیلی اقداماتی را برای کسب آزادی او به عمل آورده‌اند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی در سال ٢٠٠٢ که سمت دولتی نداشت، در زندان با این فرد ملاقات کرد و از زمان تصدی سمت نخست وزیری هم در این زمینه تلاش فراوانی کرده است اما دولت آمریکا از عفو آقای پولارد خودداری ورزیده است.

در این مدت، طرفداران آزادی آقای پولارد از هر فرصتی، به خصوص سفر مقامات آمریکایی به اسرائیل، برای طرح درخواست خود استفاده کرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در آستانه سفر به اسرائیل در ماه مارس سال گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که جاناتان پولارد "جرمی بسیار سنگین" در آمریکا مرتکب شده است و تاکید ورزید که در نظر ندارد برای عفو او اقدامی به عمل آورد.

آقای اوباما گفت که از "تاثیر عاطفی" این موضوع بر روابط دو کشور آگاه است اما مهمترین وظیفه او، صیانت از قوانین و حقوق مردم ایالات متحده است.

قوانین ایالات متحده برای جاسوسی به نفع قدرت‌های خارجی دوره‌های حبس نسبتا طولانی در نظر گرفته و در دهه های اخیر، معمولا مرتکبین این جرایم به حدود ده سال حبس محکوم شده‌اند. در عین حال، حکم حبس ابد، آنهم برای جاسوسی برای یک "متحد نزدیک" ایالات متحده مجازاتی بسیار سنگین بوده است.

در بسیاری از احکام حبس ابد، فرد محکوم معمولا می‌تواند پس از گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود، تقاضای عفو کند و در صورتی که مقامات مربوطه او را مستحق عفو بدانند، از زندان آزاد می‌شود.

در مورد جاناتان پولارد نیز گفته شده است که با توجه به اعترافات و ابراز ندامت فرد محکوم، احتمالا او تا سال ٢٠١٥ یعنی سی سال پس از زمان بازداشت، از زندان آزاد می‌شود اما آزادی پیش از موعد او به نشانه‌ای از گرمی مجدد روابط آمریکا و اسرائیل تعبیر خواهد شد. در چند سال اخیر، روابط دو کشور به دلیل اختلاف نظر بر سر شرایط صلح با فلسطینیان و نحوه برخورد با برنامه هسته‌ای ایران دچار مشکلاتی بوده است.