جلسه وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو برای بررسی بحران اوکراین

حق نشر عکس n

وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو با هدف بحث و تبادل نظر در باره اوکراین امروز در بروکسل تشکیل جلسه می‌دهند.

به گفته ناظران هدف از این جلسه دادن اطمینان به کشورهای عضو درباره تهدید نظامی روسیه در شرق اوکراین است.

همزمان آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، بار دیگر تاکید کرده است که بهترین راه حل بحران اوکراین راه حلی سیاسی است

نشست امروز ناتو اولین دیدار وزرای خارجه همه ۲۸ کشور عضو این پیمان از زمان الحاق کریمه به روسیه است.

'عقب نشینی'

دیدار وزیران خارجه ناتو پس از آن برگزار می‌شود که دولت آلمان اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دستور "عقب نشینی بخشی" از نیروهای نظامی کشورش از مرز اوکراین را صادر کرده است.

آقای پوتین در تماس تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان او را از این موضوع آگاه کرده است.

هنوز هم هزاران نفر از سربازان روسیه در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند.

در همین حال دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه که از کریمه دیدن می‌کند، اعلام کرده است که به منظور جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران، این شبه جزیره را با ایجاد تخفیف‌های ویژه مالیاتی و تسهیلات اداری به یک منطقه ویژه تجاری تبدیل خواهد کرد.

اوکراین دیدار آقای مدودف از کریمه را محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین گفت که سفر رسمی یک مقام ارشد دولت روسیه به این شبه جزیره واقع در دریای سیاه به مثابه "نقض صریح" قوانین بین المللی است.

شهروندان کریمه روز ۱۶ مارس سال جاری با شرکت در یک همه پرسی به جدایی این سرزمین از اوکراین و الحاق آن به روسیه رای دادند.

مجمع عمومی سازمان ملل الحاق کریمه به روسیه را محکوم کرده و اوکراین نیز گفته است که هرگز جدایی کریمه را به رسمیت نخواهد شناخت.

عبور از 'بدترین دوره'

تنش میان روسیه و غرب پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری معزول اوکراین بالا گرفت. آقای یانوکوویچ یک سیاستمدار طرفدار روسیه بود.

تصمیم بعدی روسیه برای الحاق کریمه باعث بحرانی شدن این روابط شد.

آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را عله بعضی از افراد نزدیک به آقای پوتین و سایر مقام‌های روسیه وضع کرده‌اند. روسیه نیز به تلافی این اقدام، بعضی اعضای کنگره آمریکا را هدف تحریم قرار داده است.

موضوع کاهش نیروهای روسیه روز یکشنبه ۳۰ مارس محور اصلی مذاکرات بین جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگی لاوروف همتای روس او بود.

آقای کری از روسیه خواست نیروهای خود در مرز شرقی اوکراین را کاهش دهد، در حالی که آقای لاوروف بر لزوم ایجاد دولتی با ساختار فدرال در اوکراین تاکید داشت.

اواخر هفته پیش ابتدا باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از روسیه خواست نیروهایش از این مرز با اوکراین عقب بکشد که تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با او را به دنبال داشت.

روز دوشنبه آقای پوتین صدر اعظم آلمان را از دستور خود دایر بر "عقب نشینی بخشی از نیروهای روسیه از مرز شرقی اوکراین" آگاه کرد.

در بیانیه ای که دفتر خانم مرکل منتشر کرده "دو رهبر همچنین درباره گام های بیشتر برای ایجاد ثبات در اوکراین و ترانس-نیستریا صحبت کردند."

ترانس-نیستریا بخشی روس زبان واقع در مرز شرقی اوکراین است که در سال ۱۹۹۰ از مولداوی اعلام استقلال کرد.

مطالب مرتبط