دیدار وزرای دفاع گروه شانگهای در خجند

پرچمهای کشورهای عضو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرچمهای کشورهای عضو "سهش": روسیه و چین، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند

ملاقات وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر خجند، مرکز ولایت سغد تاجیکستان، آغاز شده است.

بر اساس اطلاع منابع رسمی، در این ملاقات که صبح روز سه‌شنبه‌ ۱ آوریل شروع شد، وزرای دفاع کشورها، دورنمای همکاریهای نظامی و فنی را بررسی می‌کنند.

خبرگزاری رسمی “خاور” نوشته که در این نشست نظامیان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای همچنین مسائل مربوط به تربیت کادرهای نظامی و تأمین امنیت منطقه را مطرح خواهند کرد.

برای شرکت در این همایش روسیه، چین، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان وزرای دفاع خود را فرستاده‌اند و بهادر تاشمت اف، معاون وزیر دفاع ازبکستان، در این نشست شرکت کرده است.

همچنین، در این ملاقات شیرعلی میرزا، سرگئی شایگو، چانگ وانکوان، عدیلبیک جکسیبیک اف و تلی بیک آمورعلی یف، وزرای دفاع، با هیئتهای نظامی کشورهایشان شرکت دارند.

هرچند اطلاع بیشتر در مورد مسائل مطروحه در این ملاقات پخش نشده، اما انتظار می‌رود در این همایش مسئله بحران اکراین و کریمه نیز بررسی شود.

در حاشیه‌ این نشست، سرگئی شایگو، وزیر دفاع روسیه، در شهر خجند با شیرعلی میرزا، وزیر دفاع تاجیکستان، ملاقاتی انجام داده و در آن به نقش سازمان همکاریهای شانگهای در حل مسائل مختلف، از جمله نظامی در منطقه و مناطق شرق اروآسیا تأکید کرده است.

آقای شایگو در دیدار با آقای میرزا گفته که ملاقات در چارچوب سازمان همکاری شانگهای به توسعه همکاریهای نظامی و نظامی و فنی مسکو و دوشنبه کمک می‌کند.

وی گفته که اعتبار سازمان همکاری شانگهای در حال افزایش است و این سازمان به یکی از سازمانهای مهم نه تنها در آسیای مرکزی، بلکه در سراسر قاره آسیا تبدیل می‌شود. این سازمان امروز باید به مسائل مربوط به ۱۵ تا ۲۰ سال آینده رسیدگی کند.

انتظار می‌رود آقای شایگو بعد از انجام این همایش با برخی از مقامات ارشد تاجیکستان در دوشنبه نیز ملاقات کند. وی از پایگاه نظامی کشورش در تاجیکستان نیز دیدن خواهد کرد.

برخی از کارشناسان با توجه به نفوذ چین و روسیه در سازمان همکاریهای شانگهای می‌گویند که این سازمان به عنوان قطب مخالفی در برابر ناتو تشکیل شده است. اما عده‌ای دیگر می‌گویند، که فعالیت این سازمان در تأمین ثبات و رشد اقتصادی منطقه مؤثرتر است.

سازمان همکاری شانگهای سال ۲۰۰۱ از سوی روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان به منظور تأمین امنیت و حل مسائل اقتصادی میان این کشورها تأسیس شد.

همزمان مقامات اداره بازرسی اتومبیلی (ترافیک) وزارت امور داخله تاجیکستان اعلام کردند، که به خاطر آمدن سرگئی شایگو به شهر دوشنبه حرکت نقلیات را در خیابانهای رودکی، صدرالدین عینی، احمد دانش، سعدی شیرازی، نعمت قربایف، باربد، شوچنکو و شستاپاولف از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۲۲:۰۰ وقت محلی محدود می‌کنند.