سیا در مورد روش‌های بازجویی کاخ سفید را 'گمراه' کرده است

حق نشر عکس Getty
Image caption این گزارش مفصل، مربوط به اقدامات سیا در زمان ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش است

به گزارش واشنگتن پست، تحقیقات مجلس سنای آمریکا نشان می‌دهد سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در زمینه اثربخشی روش‌های بازجویی این سازمان کاخ سفید را گمراه کرده بوده است.

این گزارش که مجلس سنای آمریکا، مدت ها منتظر تکمیل شدن تحقیقات آن بود، نشان می دهد که سی.آی.اِی در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش، از مراکز مخفی برای به کارگیری روش‌های 'خشن' و نامشخص بازجویی استفاده کرده و در منعکس کردن اثربخشی این روش‌ها به کاخ سفید درست عمل نکرده است.

برخی از این روشهای بازجویی شامل فرو بردن متهمان در آب یخ و کوبیدن سر آنها به دیوار است.

تحلیلگران آشنا به مسایل امنیتی و جاسوسی می گویند این گزارش جدید نشان می دهد که به کارگیری چنین روش هایی برای کشف اطلاعات از زندانیان، آن چنان ثمربخش نبوده و اطلاعات سودمند کمی از این طریق به دست آمده است.

آنها می‌گویند این گزارش همچنین نشان می‌دهد سیا در ارایه میزان اثربخشی این روش‌ها اغراق کرده تا آنها را سودمندتر از آن چه هستند جلوه دهد.

این گزارش نتیجه تحقیقات گسترده کمیته امنیت سنای آمریکا درباره فعالیتهای سازمان مرکزی اطلاعات است که از سال ۲۰۰۹ آغاز شده بود.

این کمیته اکنون مشغول تهیه کردن خلاصه‌ای از این گزارش است تا با ارسال آن به باراک اوباما، مقدمات انتشار عمومی آن را فراهم کند.

در گزارش واشنگتن پست آمده ماموران سیا در مواردی حتی پس از آن که یقین حاصل کردند زندانی اطلاعات بیشتری در اختیار ندارد، به استفاده از این روش‌ها ادامه داده‌اند.

برای مثال، یکی از مقام‌ها گفته است تقریبا تمامی اطلاعاتی که از ابو زبیده، یکی از مظنونان مرتبط با گروه القاعده در بازجویی‌ها کسب شده بود، همگی پیش از آن بوده که او را با ریختن مداوم آب بروی صورتش ۸۳ بار در حالت غرق شدن قرار دهند.

همزمان، یک سخنگوی سی.آی.اِی به واشنگتن پست گفته چون سازمان متبوعش نسخه نهایی گزارش سنا را هنوز ندیده است، نمی‌تواند رسما در مورد آن اظهار نظر کند اما پیش از این، مقام‌های سیا گفته بودند که گزارش ۶۳۰۰ صفحه‌ای سنا در مورد اقدامات این نهاد امنیتی، مملو از اطلاعات نادرست و نتیجه‌گیری‌های نادرست بر اساس این اطلاعات است.

در همین حال، چند هفته پیش دیان فاینستاین، رئیس کمیته امنیت سنا، سازمان مرکزی اطلاعات این کشور را به ربودن صدها مدرک از کامپیوترهایی که در اختیار تهیه کنندگان گزارش سنا قرار گرفته بود، متهم کرد.

مطالب مرتبط