ناتو مناسباتش با روسیه را به حالت تعلیق درآورد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای راسموسن از کمک ناتو برای تقویت ارتش اوکراین خبر داده است

وزاری خارجه ناتو تصمیم گرفتند تمامی فعالیت‌های نظامی و غیرنظامی خود با روسیه را به حالت تعلیق درآورند. دبیرکل ناتو معتقد است انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه "بزرگترین تهدید" برای امنیت اروپا بوده است.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، روز سه‌شنبه اول آوریل (۱۲ فروردین) گفته است هیچ همکاری و مراوده ای میان ناتو و روسیه "نمی تواند مثل گذشته" صورت گیرد.

آقای راسموسن، همچنین عقب نشینی نیروهای روسیه از مرزهای شرقی اوکراین را تکذیب کرده است.

تجمع و استقرار دهها هزار نفر از نیروهای نظامی روسیه درمرزهای شرقی اوکراین طی چند روز گذشته، دولت موقت اوکراین و حامیان غربی آن را نگران کرده است.

وزرای خارجه ۲۸ کشور عضو ناتو که روز سه شنبه برای نخستین بار پس از الحاق کریمه به خاک روسیه، در بروکسل بلژیک دور هم جمع آمده بودند، در بیانیه ای قوی پیوستن شبه جزیره خودمختار کریمه به فدراسیون روسیه را محکوم کردند.

این وزرا همزمان با موافقت بر سر تعلیق همکاری‌های ناتو با روسیه، بر ادامه مذاکرات میان ناتو و مسکو بر سر بحران اوکراین تاکید کردند.

قرار است آینده روابط ناتو و روسیه در جلسه آتی وزاری خارجه ناتو که قرار است ماه ژوئن آینده برگزاری شود، به بحث گذاشته شود.

وزاری ناتو در جلسه امروز همچنین در مورد ضرورت تاسیس یک پایگاه نظامی در شرق اروپا به منظور تامین امنیت کشورهای این منطقه رایزنی کردند.

جنگنده‌های ناتو هم قرار است گشت زنی‌های معمول خود را در شرق اروپا ادامه دهند. اقدامی که به گفته ناظران می‌تواند در شرایط بحران زده فعلی در اوکراین و شرق اروپا، بسیار معنادار تلقی شود.

همچنین برخی از اعضای ناتو چون آمریکا و بریتانیا از در اختیار گذاشتن جنگنده‌های بیشتر برای این گشت‌زنی‌ها خبر داده‌اند.

آقای راسموسن همزمان با اعلام خبر تعلیق همکاری‌های ناتو با مسکو گفت: "پیام این تصمیم واضح و مبرهن است، ما از متحدانمان حمایت می‌کنیم. ما از اوکراین حمایت می کنیم و همچنین از قواعد و مناسبات بین المللی که در چند دهه گذشته بنیان شده حمایت می‌کنیم".

دبیرکل ناتو همچنین از ارایه کمک‌های ناتو به اوکراین و کمک به تقویت ارتش این کشور خبر داده است.

در این حال پارلمان اوکراین انجام یک رشته تمرین‌های نظامی مشترک با کشورهای عضو ناتو را به تصویب رسانده است.

اوکراین عضو ناتو نیست.

وزارت امور خارجه روسیه دولت موقت اوکراین را از نزدیک شدن بیشتر به ناتو بر حذر داشته و گفته است که چنین اقداماتی در گذشته "عواقب ناخوشایند" داشته است.

مطالب مرتبط