مانوئل والس، نخست‌وزیر جدید فرانسه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برخی از مانوئل والس به عنوان کاندیدای آینده انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه یاد می‌کنند

مانوئل والس، نخست‌وزیر جدید فرانسه که متولد بارسلون است در فرانسه به "پلیس ارشد" شهرت دارد و سیاست‌های انعطاف ناپذیر و محافظه کارانه‌اش با لقبی که به او داده شده، مطابقت دارد.

از مدت ها قبل نظرسنجی‌ها نشان می داد که برای پست نخست وزیری در دولت سوسیالیست فرانسه، مانوئل والس، انتخابی است که طرفداران زیادی دارد.

او که یک کاتالان تبار (اهل منطقه خودمختار کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا) است و در ۲۰ سالگی ملیت فرانسوی گرفته است.

هنگامی که وزیر کشور فرانسه بود، در برخورد با رسانه‌ها، ماهر و زیرک بود. او در این دوره با مهاجران غیرقانونی به شدت برخورد می کرد.

بعضی از تحلیلگران شباهت‌های زیادی بین او و نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق محافظه کار فرانسه می بینند. آقای سارکوزی نیز برای مدتی وزیر کشور فرانسه بود.

مانوئل والس که ۵۱ ساله است در میان طیف چپ حزب سوسیالیست محبوبیتی ندارد ولی بسیاری از رای دهندگان دست راستی طرفدار او هستند.

در ماه سپتامبر گذشته، او گفت: "شیوه زندگی روماها (کولی های رومانیایی یا بلغار تبار) تفاوت زیادی با ما دارد..... و سرنوشت آنها این است که به رومانی یا بلغارستان برگردند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روزنامه فیگارو، آقای والس را به یک گاوباز تشبیه کرده است

شهرت آقای والس به این است که مانند آقای سارکوزی کولی‌های بیکاری را که در اردوگاه‌های موقت در حاشیه شهرهای فرانسه زندگی می کردند، از کشور اخراج می کرد.

به گفته کانال یک رادیوی فرانسه او به همان شیوه آقای سارکوزی بلافاصله در صحنه جرم (اردوگاه های کولی ها) حاضر می شد.

مانوئل والس در اشاره به این تشبیه می گوید: "چنانچه این شباهت در ارتباط با انرژی و روحیه مبارز او (آقای سارکوزی) باشد من را ناراحت نمی کند."

او همچنین در برخورد با دیودونه مبالا مبالا، یک کمدین جنجالی و بحث انگیز، موضع انعطاف ناپذیری اتخاذ کرده بود. این کمدین به دلیل اظهاراتش که محتوای ضد یهود داشته، چندین بار مقصر شناخته شده است. آقای والس گفته است که او اجازه اجرای برنامه در فرانسه را ندارد و برانگیختن حس تنفر توسط او را محکوم کرده است.

روزنامه دست راستی فیگارو، در تشریح خصوصیات آقای والس، او را شخصی که تصمیمات آنی اتخاذ کرده و حتی بی پرواست، معرفی می کند و می نویسد: "با کوچک ترین تهدید، مانوئل والس مانند یک گاوباز راست می‌ایستد و در حالی که از چشمانش آتش می بارد با افتخار وارد میدان می شود."

او قبل از این که پست وزارت کشور فرانسه را عهده دار شود، شهردار ایوری، یک شهر کوچک مدرن در حومه جنوبی پاریس بود.

در سال ۲۰۱۱، در انتخابات مقدماتی سوسیالیست ها برای تعیین کاندیدای حزب در انتخابات ریاست جمهوری، مانوئل والس ۵.۶ درصد آرا را به دست آورد و آقای اولاند در این انتخاب برنده شد. ولی او بلافاصله خود را وارد تیم مبارزات انتخاباتی آقای اولاند کرد و به عنوان یکی از برنامه ریزان اصلی مبارزات انتخاباتی او شروع به فعالیت کرد.

مطالب مرتبط