انفجار قاهره سرتیپ پلیس مصر را کشت

حق نشر عکس AFP

بنا بر گزارش‌های رسیده از مصر، در پی سه انفجار در نزدیکی دانشگاه قاهره، یک سرتیپ پلیس مصر کشته شده و حد اقل پنج نفر دیگر مجروح شده‌اند.

منابع امنیتی می گویند دو بمب دست ساز، صبح امروز (چهارشنبه، دوم آوریل) در کنار یک پاسگاه کوچک پلیس که جلوی ورودی دانشگاه قاهره قرار دارد، منفجر شد و علاوه بر کشتن رئیس آگاهی غرب قاهره، پنج افسر دیگر پلیس را هم زخمی کرد.

دو بمب به فاصله چند دقیقه از یکدیگر منفجر شدند و بمب سوم حدود دو ساعت بعد منفجر شد. بمب سوم تلفاتی بر جای نگذاشته است.

به نظر می‌ رسد که هدف این انفجارها ماموران پلیس بودند که در اطراف دانشکده مهندسی دانشگاه قاهره پست بازرسی دایر کرده بودند.

نیروهای پلیس مصر مدتها است که برای مقابله با تظاهرات هواداران محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده آن کشور، در اطراف دانشگاه قاهره مستقر شده اند.

از زمان برکناری آقای مرسی، بیش از هزار نفر از حامیان او کشته شده‌اند و حدود بیست هزار نفر از اعضای اخوان‌ المسلمین و دیگر شهروندان عادی توسط دولت انتقالی مورد حمایت نظامیان، بازداشت شده‌اند.

تعداد زیادی از این زندانیان بعد از آزادی، گفته‌اند که در زندان مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. آزار جنسی، شوک برقی و کتک خوردن از جمله شکنجه هایی است که زندانیان از آن شکایت دارند.

دادگاهی در مصر اخیرا برای ۵۲۸ تن از هواداران آقای مرسی، حکم اعدام صادر کرده است. احکام اعدام پس از تنها دو جلسه دادگاه صادر شد و وکلای متهمان معترضند که فرصت ارائه دفاعیات به آنها داده نشده است.

دولت انتقالی مصر اخوان المسلمین را در زمره گروه‌های تروریستی قرار داده است.

مطالب مرتبط