بررسی همکاریهای سازمان امنیت و همکاری اروپا و دولت تاجیکستان

همایش سازمان امنیت و همکاری اروپا و تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این نشست نمایندگان نهادهای مختلف تاجیکستان شرکت داشتند

همایش گروههای کاری دولت تاجیکستان و نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر دوشنبه در حال برگزاری است.

این هشتمین نشست سالیانه مقامات دولتی و سازمان امنیت و همکاری اروپا در دوران فعالیت نمایندگی این سازمان در تاجیکستان است.

در این نشست که صبح روز چهارشنبه 2 آوریل آغاز شد، در کنار نتیجه‌گیری از فعالیت نمایندگی سازمان امنیت و همکاری اروپا در تاجیکستان در سال گذشته، تعیین دورنمای همکاریهای میان این سازمان و دولت تاجیکستان بررسی شده است.

نظام‌الدین زاهداف، معاون وزیر امور خارجه تاجیکستان، ضمن نتیجه‌گیری از فعالیت این سازمان در این همایش به نقش سازنده نمایندگی سازمان امنیت و همکاری اروپا در این کشور تأکید کرد.

وی گفت که دولت تاجیکستان در همکاری با این سازمان برنامه هایی را در زمینه‌های نظامی-سیاسی، اقتصادی، محیط زیست و انسانی راه‌اندازی می‌کند.

آقای زاهداف گفت: "در سال گذشته سازمان امنیت و همکاری اروپا در همکاری با نهادهای دولتی در زمینه تقویت حمایت از مرز، بالا بردن سطح آموزش افسران مرزبان، تقویت ظرفیتهای نهادهای انتظامی در زمینه مین روبی فعالیت ارزنده‌ای را انجام داده است. همچنین در سال گذشته پروژه هایی در زمینه‌های رشد اقتصادی و محیط زیست، مبارزه با فساد مالی، توسعه تجارت منطقه‌ای و ترانزیت کالا و عرصه انرژی و استفاده از آب آشامیدنی راه‌اندازی شده‌اند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای نفیسی گفت، در آینده نیز یکی از اولویتهای اصلی فعالیت این سازمان در تاجیکستان مسئله امنیت، ابعاد انسانی و تبادل اطلاعات در این مورد خواهد بود

این مقام وزارت امور خارجه تاجیکستان از فعالیت کالج یا آموزشگاه سازمان امنیت و همکاری اروپا برای آموزش دادن نیروهای مرزبانی کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان نیز ابراز رضایت کرد.

این کالج در ماه مه سال 2009 در شهر دوشنبه افتتاح شد و برای فعالیت آن، مبلغی حدود پنج میلیون یورو اختصاص داده شده بود. همچنین، در آن سال نخستین گروه 16 نفری مین روبان تاجیک با سرمایه این سازمان به فعالیت آغاز کرد.

آقای زاهداف گفت که این نهاد کمکهای خود را برای ادامه‌ طرحهای مربوط به تنظیم فعالیت نهادهای مرزی و بویژه دفاع از مرز تاجیکستان و افغانستان باید ادامه‌ بدهد.

اما آقای زاهداف همچنین گفت: "می خواهم تأکید کنم که در پرتاوگاه مواد رادیواکتیو تباشر، در ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، مقدار زیادی از این مواد جمع شده است. این مهم است که باید توجه کشورهای عضو این سازمان را برای راه‌اندازی پروژه هایی برای ایمن سازی، روپوش کنی و استفاده امن از مواد رادیواکتیو، که اهمیت منطقه‌ای دارند، جلب کنیم."

یاشار نفیسی، دبیر رئیس نمایندگی سویس در سازمان امنبت و همکاری اروپا که در حال حاضر ریاست این سازمان را بر عهده دارد، گفت که در آینده نیز یکی از اولویتهای اصلی فعالیت این سازمان در منطقه و تاجیکستان مسئله امنیت، ابعاد انسانی و تبادل اطلاعات در این مورد خواهد بود.

آقای نفیسی افزود: "مبارزه با شکنجه، تضمین حاکمیت قانون و مبارزه با تروریسم و همچنین حمایت از وکلای مدافع، مدافعان حقوق انسان، اقلیتهای قومی و مبارزه با نقض حقوق بشر برای فعالیت سازمان ما در اولویت قرار دارند. در چهل سال اخیر در این زمینه‌ها کارهایی انجام شده و در آینده این فعالیتها باید با کوشش همه ما رشد نظررسی کنند.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای زاهداف گفت که دولت تاجیکستان در همکاری با این سازمان، برنامه هایی را در زمینه‌های نظامی-سیاسی، اقتصادی، محیط زیستی و انسانی راه‌اندازی می‌کند

آقای نفیسی همچنین گفت که یکی دیگر از اولویتهای سازمان امنیت و همکاری اروپا تقویت جایگاه جامعه مدنی و رشد دموکراسی در کشورهای جهان است.

وی می‌گوید که در این زمینه در آینده نزدیک در دوشنبه نشستی با شرکت نمایندگان جامعه مدنی از کشورهای جهان و منطقه دایر خواهد شد. یکی از مسائل اصلی مطروحه در این همایش مبارزه با شکنجه و آزادی بیان در کشورهای منطقه خواهد بود.

ماریوس میولر (Marus Meuller) رئیس این نمایندگی در تاجیکستان، می‌گوید که باید به فعالیت این نهاد در منطقه در آینده با درنظرداشت موجودیت سازمانهای بین‌المللی دیگر و کشورهای قدرتمند و نقش آنها در جهان تجدید نظر شود.

وی با اشاره‌ به برخی از تحولات در جهان گفت که هرچند در سال گذشته جلوگیری از برخوردها در فعالیت این سازمان مطرح نبود، اما در آینده این نمایندگی همچنین باید روی برنامه هایی در این زمینه نیز باید تلاشهای را به خرج دهد.

آقای میولر جلب سرمایه خارجی به تاجیکستان را نیز برای اقتصاد این کشور مهم خواند و افزود که برای افزایش آن مبارزه با فساد مالی باید تقویت بیشتری یابد.

همایش نوبتی نمایندگی سازمان امنیت و همکاری اروپا و دولت تاجیکستان به ابتکار این سازمان و وزارت امور خارجه تاجیکستان دایر می‌شود.