رئیس جمهور مخلوع اوکراین الحاق کریمه به روسیه را 'تراژدی' خواند

ویکتور یانوکوویچ حق نشر عکس AP
Image caption آقای یانوکوویچ گفت که هرگز دستور تیراندازی به معترضان در کیف را صادر نکرده بود

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور برکنار شده اوکراین گفت که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه یک "تراژدی" بوده است. او ابراز امیدواری کرد که کریمه دوباره به اوکراین باز گردد.

او در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس و تلویزیون ان‌تی‌وی روسیه گفت که تلاش خواهد کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را متقاعد کند که کریمه را به اوکراین برگرداند.

آقای یانوکوویچ همچنین گفت که در جریان اعتراضات در کیف، پایتخت اوکراین که منجر به فرار او و برکناری اش توسط پارلمان شد، دستور تیراندازی به معترضان را صادر نکرده بود.

او پس از وقوع اعتراضاتی از اوکراین گریخت که در جریان آن بیش از ۱۰۰ معترض کشته شدند.

در این حال یک فرمانده ارشد ناتو گفته است که ارتش روسیه می تواند ظرف سه تا پنج روز بخش هایی از اوکراین را به تصرف در آورد.

گفته می شود که روسیه در روزهای اخیر ده ها هزار سرباز را در مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده است که باعث نگرانی دولت موقت اوکراین و کشورهای غربی شده است.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد ناتو در اروپا گفت که واحدهای زرهی، هلیکوپترها، هواپیماها و واحدهای پشتیبانی ارتش روسیه آماده یک پیشروی سریع هستند.

الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه ماه گذشته میلادی و پس از یک همه پرسی انجام شد که دولت موقت اوکراین و کشورهای غربی آن را غیرقانونی دانستند. اکثر ساکنان این شبه جزیره تبار روسی دارند و به زبان روسی صحبت می کنند.

روسیه تأکید کرده است که قصد دخالت نظامی در بخش های دیگر اوکراین را ندارد.