وزارت امور خارجه روسیه، سفیر آلمان را احضار کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا چند فروند جت اف-پانزده برای تقویت حضور نظامی ناتو به کشورهای بالتیک فرستاده است

وزارت امور خارجه روسیه، سفیر آلمان در این کشور را احضار کرده و مراتب اعتراض خود را نسبت به اظهارات وزیر دارایی آلمان به او ابلاغ کرده است.

وولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان اقدامات روسیه در کریمه را به اقدام آلمان نازی در جدا کردن مناطق آلمانی زبان از چکسلواکی تشبیه کرده است.

این اظهارنظر عضو کابینه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان واکنش تند روسیه را در پی داشت و مقام‌های روسیه گفته‌اند که این سخنان، تحریف گسترده واقعیات تاریخی است.

اقدام روسیه در انضمام کریمه به خاک خود و مانورهای نظامی این کشور در مرز با اوکراین، با واکنش غرب رو به رو شده و کشورهای اروپایی و آمریکا تحریم‌هایی را علیه مقام‌های روسیه از جمله نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور وضع کرده‌اند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که کشورش به هیچ وجه قصد یا علاقه ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد اما آماده حفظ حقوق روس تبارها در اوکراین از تمام راه های سیاسی،دیپلماتیک و قانونی است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روسیه می‌گوید حق دارد نیروهای خود را در مرزهایش جا به جا کند

ناتو در واکنش تمامی فعالیت‌های نظامی و غیرنظامی خود با روسیه را به حالت تعلیق در آورده و دبیرکل آن، اقدام روسیه را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت اروپا خوانده است.

وزیران امور خارجه عضو ناتو همچنین در نشست اخیر خود در مورد ضرورت تاسیس یک پایگاه نظامی در شرق اروپا به منظور تامین امنیت کشورهای منطقه مذاکره کردند. قرار شده که جنگنده‌های ناتو به گشت زنی‌های معمول خود در شرق اروپا ادامه دهند.

این اخبار و گزارش‌ها هم با واکنش روسیه رو به رو شده و سرگی لاوروف خواهان آن شده که ناتو در مورد افزایش فعالیت‌های خود در اروپای شرقی توضیح دهد.

وزیر امور خارجه روسیه کشورهای عضو ناتو را متهم کرده که در اهمیت حضور نظامی روسیه در مرزهای شرقی اوکراین، اغراق کرده‌اند.

مطالب مرتبط