به جان رئیس جمهوری پیشین پاکستان سوء قصد شد

حق نشر عکس AFP
Image caption انفجار در مسیر مورد نظر برای انتقال آقای مشرف از بیمارستان به خانه روی داد

به جان رئیس جمهوری پیشین پاکستان سوء قصد شده است.

روز پنجشنبه، ١٤ فروردین (٣ آوریل)، منابع پلیس پاکستان گزارش کردند که در مسیر حرکت ستون خودروهای حامل پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین این کشور بمبی منفجر شده است.

به گزارش پلیس اسلام آباد، پایتخت پاکستان، این انفجار زمانی روی داد که اتومبیل‌های حامل پرویز مشرف و محافظان و همراهان او از بیمارستانی در شهر راولپندی عازم خانه آقای مشرف واقع در حومه اسلام آباد بودند. آقای مشرف از ماه ژانویه به دلیل عارضه قلبی در این بیمارستان بستری بوده است.

وسیله انفجاری که در این عملیات به کار رفت حاوی حدود چهار کیلوگرم مواد منفجره بود و عاملان سوء قصد آن را در لوله‌ای در زیر پل واقع در مسیر عبور آقای مشرف کار گذاشته بودند.

این وسیله انفجاری حدود بیست دقیقه قبل از زمانی منفجر شد که قرار بود آقای مشرف از این نقطه عبور کند. به دلیل وقوع انفجار، رئیس جمهوری پیشین پاکستان از مسیر دیگری به خانه خود عزیمت کرد.

در این انفجار، کسی زخمی نشد و هنوز هیج فرد یا گروهی مسئولیت بمب‌گذاری را برعهده نگرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption طرفداران مشرف مقامات دولتی و قضایی را به پرونده سازی علیه او متهم کرده‌اند

پرویز مشرف از سال ١٩٩٩ میلادی در سمت رئیس دولت و سپس رئیس جمهوری پاکستان و همزمان، فرمانده ستاد نیروی زمینی پاکستان، قدرت را در این کشور در دست داشت و در سال ٢٠٠٨، در پی برگزاری انتخابات و تعیین رئیس جمهوری جدید، از این سمت کنار رفت.

وی پس از کناره‌گیری از قدرت برای مدتی به خارج از پاکستان رفت اما در ماه مارس سال گذشته به منظور شرکت در انتخابات پارلمانی به کشورش بازگشت اما به دلیل مواجهه با یک رشته اتهامات کیفری، از جمله خیانت، تحت پیگرد قرار گرفت و از ورود به مبارزات انتخاباتی محروم شد.

رسیدگی به پرونده‌های مطرح شده علیه آقای مشرف ادامه دارد در حالیکه طرفداران او مقامات دولتی و قضایی را به پرونده سازی به منظور جلوگیری از حضور رئیس جمهوری پیشین در صحنه سیاسی پاکستان متهم کرده‌اند.

گفته می شود که طالبان پاکستان سوگند خورده‌اند تا آقای مشرف را در یک عملیات انتحاری به قتل برسانند و به دلیل تهدیدهای امنیتی، رئیس جمهوری پیشین پاکستان نتوانسته است در اکثر جلسات بازپرسی و محاکمه شخصا حضور یابد.

پرویز مشرف در زمان تصدی سمت های دولتی نیز چند بار دیگر هدف سوء قصد قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط