تعداد پناهندگان سوری در لبنان 'از مرز یک میلیون نفر گذشت'

حق نشر عکس AFP
Image caption با ثبت نام یک پناهجوی دیگر در ترابلس، شمار پناهندگان سوری در لبنان به یک میلیون نفر رسید

شمار پناهجویان سوریه در لبنان از مرز یک میلیون نفر گذشت.

روز پنجشنبه، ١٤ فروردین (٣ آوریل)، کمسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل گزارش کرد که با ثبت نام یک پناهجوی دیگر در این روز، رقم پناهجویان سوری در لبنان به یک میلیون نفر رسید.

این نهاد سازمان ملل رقم پناهندگان سوری را نگران کننده خوانده و گفته است از زمان آغاز بحران سیاسی و درگیری نظامی در سوریه در حدود سه سال پیش، شمار شهروندان سوری که کشور خود را ترک کرده و به کشورهای همسایه گریخته‌اند هر سال شتاب بیشتری گرفته است.

آنتونیو گروتر، کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل، گفته است که ورود این تعداد پناهجو به لبنان فشار فوق العاده‌ای را بر شرایط اقتصادی و اجتماعی این کشور وارد کرده و تاسیسات و نهادهای خدمات عمومی در لبنان قادر به مقابله با افزایش شدید تقاضا نبوده‌اند.

براساس آمار رسمی کمیساریای عالی پناهندگان، تاکنون بیش از یک و نیم میلیون نفر از شهروندان سوریه به دلیل جنگ و ناامنی، به اردن، ترکیه، عراق و سایر کشورها گریخته‌اند اما شمار پناهجویان در لبنان از سایر کشورها بیشتر بوده است.

جمعیت لبنان کمتر از پنج میلیون نفر است و به گزارش کمسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل، حضور یک میلیون پناهجوی سوری باعث شده است تا لبنان بالاترین تراکم پناهجو در جهان را داشته باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption چند هزار تن از پناهجویان سوری در اردوگاه های پناهندگان در لبنان اسکان شده‌اند

در عین حال، علاوه بر آن گروه از پناهجویان سوری در لبنان که نزد کمیساریای عالی پناهجویان ثبت نام کرده اند، تعداد نامعلومی از شهروندان سوری نیز به لبنان و سایر کشورها گریخته‌اند و بدون ثبت نام به عنوان پناهجو، در این کشور به سر می‌برند. برخی منابع، شمار این گروه از پناهجویان سوری را تا چهارصد هزار نفر تخمین زده‌اند.

برخی از پناهجویان در اردوگاه های ویژه پناهندگان سکونت دارند اما شمار دیگری در شهرهای مختلف لبنان پراکنده‌اند و چند هزار تن از آنان ثبت نام نشده‌اند.

علاوه بر مسایل اجتماعی و اقتصادی ناشی از حضور پناهجویان سوری در لبنان، بحران سوریه باعث افزایش شکاف فرقه ای و سیاسی در این کشور شده و در مواردی، درگیری خونین بین گروه‌های طرفدار و مخالف حکومت سوریه را به همراه داشته است.

شبه نظامیان حزب الله لبنان، که یک گروه شیعی وابسته به ایران است، در کنار نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور می جنگند در حالیکه برخی گروه‌های مسلح سنی در لبنان از مخالفان مسلح حکومت سوریه حمایت می‌کنند.

با توجه به سابقه درگیری‌های قومی و فرقه‌ای و چندین سال جنگ خونین داخلی در لبنان، اختلاف بر سر بحران سوریه باعث نگرانی مقامات لبنان و جامعه جهانی در مورد این کشور شده است.

جنگ داخلی لبنان در پی درگیری های پراکنده مسلحانه بین شبه نظامیان وابسته به چند گروه فرقه ای و سیاسی در سال ١٩٧٥ آغاز شد و پانزده سال به طول انجامید و دهها هزار کشته برجای گذاشت، اقتصاد این کشور را به شدت تضعیف کرد و موقعیت سنتی لبنان به عنوان یکی از مراکز مهم اقتصادی و مالی خاورمیانه را کمابیش از میان برد.

مطالب مرتبط