دولت اوکراین: پلیس ضد شورش مسئول کشتار تظاهرکنندگان بود

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت اوکراین ماموران سازمان منحله پلیس ضد شورش را مسئول کشتار تظاهرکنندگان دانسته است

تشکیلات منحله پلیس ضد شورش اوکراین مسئول کشتار تظاهرکنندگان مخالف رئیس جمهوری مخلوع بوده است.

روز پنجشنبه، ١٤ فروردین (٣ آوریل)، آرسن اواکوف، وزیر کشور دولت انتقالی اوکراین اعلام کرد که تحقیقات رسمی پیرامون قتل چند ده تن از تظاهرکنندگان مخالف رئیس جمهوری سابق این کشور در جریان تظاهرات اعتراضی در ماه فوریه نشان می‌دهد که این افراد به دست ماموران سازمان پلیس ضد شورش سابق - برکوت - به قتل رسیدند.

آقای اواکوف افزود که از جمله شواهد به دست آمده در این مورد این است که یک قبضه اسلحه برای کشتن هشت تن از کشته شدگان به کار رفت و در نتیجه، تیراندازی متقابل به عنوان علت قتل تظاهرکنندگان منطقی نیست.

به گفته وزیر کشور اوکراین، سه افسر پلیس در ارتباط با کشتار تظاهرکنندگان بازداشت شده‌اند.

در پی انتشار گزارش هیات تحقیق درباره تیراندازی و قتل تظاهرکنندگان، آرسنیی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت کاملا روشن است که ویکتور یانوکوویچ و "متحدانش" مسئول قتل تظاهرکنندگان در میدان اصلی کیف، پایتخت بوده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یانوکوویچ گفته از پوتین خواهد خواست از کریمه صرفنظر کند

رئیس سازمان امنیتی اوکراین نیز گفته است که روسیه با ارسال اسلحه و ماموران مخفی برای برنامه‌ریزی و اجرای عملیات مقابله با مخالفان دولت سابق اوکراین "شریک جرم در این جنایت" محسوب می‌شود. وی افزود که قتل تظاهرکنندگان تحت نظارت و با هدایت آقای یانوکوویچ صورت گرفت.

در پی کشتار تظاهرکنندگان، پارلمان اوکراین آقای یانوکوویچ را از سمت ریاست جمهوری خلع و یک رئیس جمهوری موقت را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به جای او تعیین کرد. همزمان، سازمان پلیس ضدشورش نیز منحل شد.

تظاهرات علیه ویکتور یانوکوویچ در ماه نوامبر سال گذشته و در اعتراض به تصمیم او به کنار گذاشتن سیاست گسترش روابط با اتحادیه اروپا و روابط گسترده‌تر با روسیه آغاز شد و در ماه‌های بعد به خشونت کشیده شد.

پیش از اقدام پارلمان اوکراین در برکناری ویکتور یانوکوویچ، درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی و طرفداران رئیس جمهوری با تظاهرکنندگان مخالف روی داده و گزارش شده بود که در جریان این درگیری‌ها، ده‌ها تن از مخالفان کشته شده‌اند و ماموران دولتی مسئول کشتار آنان بوده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دهها تن از مخالفان یانوکوویچ در تظاهرات اواخر فوریه کشته شدند

روز ٢٢ فوریه و در حالیکه ویکتور یانوکوویچ در محل نامعلومی به سر می‌برد، پارلمان اوکراین به خلع او از سمت ریاست جمهوری رای داد. خلع آقای یانوکوویچ به مداخله ارتش روسیه در شبه جزیره کریمه و جدایی این بخش از خاک اوکراین و انضمام آن به خاک روسیه منجر شد. اکثر ساکنان کریمه را روس تباران تشکیل می‌دهند.

آقای یانوکوویچ که ظاهرا از بیم بازداشت به روسیه گریخته بود، پیش از شدت گرفتن بحران کریمه، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته بود که از رئیس جمهوری روسیه خواسته است در اوکراین مداخله کند. با این همه، روز گذشته وی در یک مصاحبه، الحاق کریمه به روسیه را "تراژدی" خواند و گفت تلاش خواهد کرد رئیس جمهوری روسیه را متقاعد کند کریمه را به اوکراین بازگرداند.

روسیه تاکید دارد که در صدد مداخله در بخش‌های دیگر خاک اوکراین نیست هر چند وزیر خارجه روسیه خواسته است در اوکراین یک نظام حکومتی فدرال ایجاد شود تا مناطق عمدتا روس‌نشین آن کشور از اختیارات بیشتری برای اداره امور خود برخوردار شوند.

قبل از انضمام کریمه به روسیه، این شبه‌جزیره به عنوان یک جمهوری خودگردان متعلق به اوکراین اداره می‌شد و پارلمان محلی کریمه با تصویب قطعنامه‌ای، خواستار پیوستن این شبه جزیره به روسیه شد. مقامات روسیه انضمام کریمه را با استناد به این مصوبه، قانونی توصیف کرده‌اند.

مطالب مرتبط