سناتورهای آمریکایی به افشای گزارش 'شکنجه‌های' سیا رای دادند

حق نشر عکس AFP
Image caption سی.آی.اِی این گزارش را رد کرده و گفته اشتباهاتی در آن وجود دارد

کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا با غیرمحرمانه شدن بخشی از گزارش مفصل این کمیته درباره روش‌های بازجویی و اعتراف‌گیری سی.آی.اِی موافقت کرد.

این گزارش مربوط به زمان فعالیت‌های سیا در دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش است.

در این گزارش ۶۲۰۰ صفحه‌ای که تهیه آن از سال ۲۰۰۹ آغاز شده بود، برخی از روش‌های بازجویی و اعتراف گیری سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) "بیرحمانه" توصیف شده است.

با وجود موافقت کمیته اطلاعات سنا درباره انتشار عمومی خلاصه‌ای از این گزارش، مقام‌ها می‌گویند آماده کردن این چکیده برای دسترس عموم، مدتی طول خواهد کشید.

سی.آی.اِی این گزارش را رد کرده و گفته اشتباهاتی در آن وجود دارد.

دیان فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا، روز پنجشنبه (سوم آوریل - چهاردهم فروردین) گفت در رای‌گیری این کمیته ۱۱ رای موافق در برابر سه رای مخالف قرار گرفت و بدین ترتیب با انتشار خلاصه‌ای از این گزارش به طور عمومی، موافقت شد.

در بیانیه ای خانم فاینستاین آمده که در این گزارش به "مشکلات کلان" در مدیریت سی.آی.اِی اشاره شده و این که چه طور بازجویی‌ها در بازداشتگاه های مخفی سیا بر روی حدود ۱۰۰ زندانی صورت گرفته است.

"این گزارش بسیار ناراحت کننده است و نشان می‌دهد که چرا مدیریت بر نهادهای اطلاعاتی در یک جامعه دموکراتیک بسیار اهمیت دارد."

"این گزارش نشان می‌دهد چه طور سی.آی.اِی برای پیشگیری از وقوع دوباره حوادثی چون یازدهم سپتامبر و دستگیری مسببان آن، مرتکب اشتباه شده است."

نسخه اصلی گزارش که تهیه آن حدود ۵ سال طول کشیده و ۶۲۰۰ صفحه است، محرمانه باقی خواهد ماند.

روز سه شنبه (اول آوریل) روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت در تحقیقات سنا مشخص شده که ماموران سیا از فرو بردن زندانیان در آب یخ و کوبیدن سر آنها به دیوار در بازجویی هایشان استفاده کرده اند.

همچنین گزارش شد که به کارگیری این روش‌های بازجویی نتایج "ناچیزی" داشته و سازمان مرکزی اطلاعات با اغراق در میزان اثربخشی آنها کاخ سفید را گمراه کرده است.

مطالب مرتبط