روسیه ۲۵ اوکراینی را بازداشت کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption دهها تن از مخالفان یانوکوویچ با شلیک تک تیراندازان در جریان تظاهرات اواخر فوریه کشته شدند

سرویس امنیتی اطلاعاتی فدراسیون روسیه (اف.اس.بی) ۲۵ شهروند اوکراینی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی در هنگام ایام همه‌پرسی کریمه بازداشت کرده است.

اف.اس.بی می‌گوید بازداشت‌شدگان عضو گروه‎های ملی‌گرای افراطی در اوکراین‌اند و برآن بوده اند که حملات خود را در خاک روسیه به اجرا در آوردند.

همزمان سرویس امنیتی اطلاعاتی اوکراین اخبار رسانه‌های روسیه مبنی بر نقش این نهاد در برنامه‌ریزی یا درخواست اجرای "حملات" عنوان شده را بی اساس خوانده است.

استیون روزنبرگ، گزارشگر بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید سه نفر از بازداشت شدگان عضو گروه ملی‌گرای رایت سکتور (حزب راست) هستند.

این افراد متهم اند که تلاش کرده اند از نیروهای نظامی روسیه عکسبرداری کنند و همزمان با "عناصر افراطی" د روسیه تماس بگیرند.

اف.اس.بی در بیانیه خود اعلام کرده که بازداشت شدگان در تلاش برای ترتیب دادن حملاتی در روزهای ۱۴ تا ۱۷ مارس بوده اند.

همه پرسی کریمه روز ۱۶ مارس برگزار شد و طی آن شرکت کنندگان با رای قاطع خود خواستار استقلال این خودمختاری و پیوستن آن به روسیه شدند.

در برابر، چند روز پیش هم دولت موقت اوکراین سرویس امنیتی اطلاعاتی روسیه را متهم کرده بود که ۳۰ نفر از نیروهای خود را برای ترتیب دادن تجمع ها بر علیه دولت موقت در کیف مامور کرده است.

رئیس سرویس امنیتی اطلاعاتی اوکراین گفته بود اف.اس.بی هزاران کیلوگرم مواد منفجره و مهمات وارد خاک اوکراین کرده است.

تنش‌ها میان کیف و مسکو از زمان سقوط ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین و به ویژه الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، بالا گرفته است.

ناتو مدعی است که روسیه ده‌ها هزار نیروی نظامی در مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده است.

روسیه تاکید دارد که در صدد مداخله خاک اوکراین نیست هر چند وزیر خارجه روسیه خواسته است در اوکراین یک نظام حکومتی فدرال ایجاد شود تا مناطق عمدتا روس‌نشین آن کشور از اختیارات بیشتری برای اداره امور خود برخوردار شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوکراین در مقایسه با روسیه ارتش قدرتمندی ندارد

قبل از انضمام کریمه به روسیه، این شبه‌جزیره به عنوان یک جمهوری خودگردان متعلق به اوکراین اداره می‌شد و پارلمان محلی کریمه با تصویب قطعنامه‌ای، خواستار پیوستن این شبه جزیره به روسیه شد. مقامات روسیه انضمام کریمه را با استناد به این مصوبه، قانونی توصیف کرده‌اند.

روز پنجشنبه همچنین گزارش شد که وزارت امور خارجه روسیه، سفیر آلمان در این کشور را احضار و نسبت به اظهارات وزیر دارایی آلمان در مورد مقایسه اقدام روسیه در کریمه با اقدامات آلمان نازی اعتراض کرده است.

همزمان روسیه خواهان توضیح ناتو در مورد افزایش فعالیت‌هایش در اروپای شرقی شده است.

در همین حال، از کیف گزارش شد وزیر کشور دولت انتقالی اوکراین اعلام کرده تحقیقات رسمی پیرامون قتل چند ده تن از تظاهرکنندگان مخالف رئیس جمهوری سابق این کشور در جریان تظاهرات اعتراضی در ماه فوریه نشان می‌دهد که این افراد به دست ماموران سازمان پلیس ضد شورش سابق - برکوت - به قتل رسیدند.

آقای اواکوف افزود که از جمله شواهد به دست آمده در این مورد این است که یک قبضه اسلحه برای کشتن هشت تن از کشته شدگان به کار رفت و در نتیجه، تیراندازی متقابل به عنوان علت قتل تظاهرکنندگان منطقی نیست.

مطالب مرتبط